Hayvanlara zarar vermeden de günlük bakımımızı yapabiliriz. Kozmetik sektöründe markaları ve kullanıcıları iki cepheye ayıran hayvan deneyleri son yıllarda oldukça gündemde. Kozmetik ve bakım sektöründe birçok farklı marka artık hayvan deneyleri yapmıyor hatta bazıları bu işi bir adım daha ileri taşıyor ve hayvansal herhangi bir ürün de kullanmıyor. Öncelikle hangi ürünlerin hayvan deneyi yapılmadan üretildiğini ya da vegan olduğunu öğrenmek için ambalajları üzerinde yer alan çeşitli logoları tanımanız gerekir.

PETA tarafından verilen, “crueltyfree and vegan” logosu, ürünün zulümsüz ve vegan olduğu anlamına gelir. Hiçbir denetim yapılmaz.

 

Türkiye’de de karsımıza çıkan Ayçiçekli Vegan Logosu, Vegan Society tarafından verilir. PETA ve Vegan Action tarafından verilen sertifikadan bir farkı yoktur, denetimsizdir.

Vegan Action tarafından verilen bir başka logo ise ‘Certified Vegan’ yazısı barındırır. Vegan.org tarafından verilir. Bu logoda da firma PETA’da olduğu gibi sertifikaya başvurur, ödeme yapar ama denetimsizdir.

Avrupa Vejetaryen Birliği tarafından, ülke temsilcilikleri vasıtasıyla verilen V-Label logosu, sarı zemin üzerine yeşil yapraklı V harfi ile temsil edilir ve ürünün hem zulümsüz hem de vegan olduğu anlamına gelir. Vejetaryen ve vegan olmak üzere 2 ayrı sınıflaması vardır. Logo verilen ürünler denetimli ve güvenlidir.

Kozmetik sektöründe, Türkiye ve Avrupa yönetmenliklerinde hayvansal bileşenlerin kullanımını tümden kısıtlayıcı ya da engelleyici herhangi bir yasa maddesi bulunmamaktadır. İçerikler kullanımına karşı olan yaklaşım, içeriğin hangi kaynaktan elde edilmiş olursa olsun, kullanım maksadı ile birlikte değerlendirildiğinde insan sağlığına zarar vermemesi, zarar verme potansiyeli olan bileşenleri içermemesi temeline dayanır.

Vegan ve hayvan deneyi yapmayan ürünler arasında fark ise vegan ürünler hayvanlar üzerinde test edilmemiş, süt, balmumu, yumurta, et, balıklardan gelen boya gibi hayvansal yan ürünlerden arınmış bir güzellik ürünü demektir.

Vegan ya da hayvan deneyi yapmayan markalar ve yapan markaların kalitesi arasında neredeyse hiçbir fark yok. Demem o ki hayvan deneyi yapmak daha sağlıklı ürün, daha kaliteli ürün anlamına asla gelmiyor. Son yıllarda The Body Shop gibi çeşitli markalar vegan ve hayvan deneyi yapılmayan ürünler üretmeye başladı ve yaptıkları kampanyalar oldukça ses getirdi. Fakat bunu bir moda haline getirip pek çok infulencer destek verdi ama bu destek eventlerine giderken makyajlarında kullandıkları crueltyfree olmayan ürünlerden sanırım habersizlerdi. Herkesin bir anda bilinçli bilinçsiz destek vermesiyle crueltyfree‘nin ne olduğuna dair bir fikir oluştu ama destekçileri kısa sürede içinde yok oldu. Çünkü sadece makyaj malzemelerinden çıkartmak ya da hayvanları bu noktada düşünmek ile işler bitmiyor. Bunu bir yaşam stili haline getirmek gerekiyor.

Yukarıdaki listede çeşitli markalar bulunuyor ve hepsi crueltyfree markalar. Çeşitli markalar kurulduğu günden bugüne vegan ve crueltyfree içerikler üretirken bazıları sonradan bu kararı aldı ve çeşitli markalar da artık crueltyfree ve vegan üretim yapacağına dair sözler verdi.

Not: Hangi markaların Cruelty-Free olduğunu bilirim diyorsan seni testimize alalım! ”Kozmetik Markalarının Hangilerinin Cruelty-Free Olduğunu Biliyor Musun?” testini çözmek için buraya tıklayabilirsin.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here