Yıllık 9 milyar dolar hasılat rakamıyla dünyanın en büyük ikinci sinema sektörüne sahip olan Çin, corona virüsü nedeniyle 214 milyon dolarlık hasılat kaybı yaşadı.

Çin’de artık sinema salonlarını açmanın ve film çekmenin katı kuralları var. Ülkede çoğu sinema salonu corona virüsü sebebiyle kapatıldı. Geçen yıl ocak ve şubat aylarında toplam hasılat 217 milyon dolarken, bu yıl aynı dönemde ancak 31,3 milyon dolar hasılat elde edildi.

Sinema operatörlerinin sinema salonlarını açmaları artık belli kurallara bağlı. Sinema bileti alanların kişisel bilgilerinin kaydedilmesi, her gösterimden sonra salonların iyice dezenfekte edilmesini gerektiren kriterlere uyulması halinde yetkililer salonların açılmasına izin veriyor.

Film çekilebilmesi de zorlu kriterlere bağlı. 50’den az sayıda kişiden oluşan film ekipleri, yetkililerden onay aldıkları takdirde Pekin’de sinema çekimlerine devam edebiliyor. Ancak vücut sıcaklıklarının 37,3 dereceyi geçmemesi gerekiyor. Salgından etkilenen Hubei bölgesinden Pekin’e giden sinema ekiplerinin herhangi bir yapımda yer almalarına izin verilmiyor.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here