Capharnaüm/Capernaum (Kefernahum): Kullanılmış, atılmış eşyaların yığıldığı çöplük anlamına geliyor. İkinci anlamı ise İncil’de hastaların İsa’dan iyileşmek için mucize yaratmasını istediği kutsal kentin adı.

Yönetmenliğini ve senaristliğini Nadine Labaki‘nin yaptığı hatta kendine de küçük bir oyunculuğun düştüğü filmin başrol oyuncusu Zain Al Rafeea (Zain)Beyrut’ta bir gecekondu mahallesinde yoksulluk içinde hayatta kalmaya çalışan kalabalık bir ailenin büyük oğlu olarak karşımıza çıkıyor. Film onun başından geçenler üzerine kuruluyor. Zain’in hayatında yoksulluk, çaresizlik, hayatta kalma içgüdüsü, göçmenlik, şartlardan dolayı çocuk olamayıp yetişkin biri gibi yaşamanın zorunluluğu/zorluğu, sevgisizlik ve daha birçok şey iç içe. Kefernahum biraz belgesel tadında olsa da asıl türü dram olarak karşımıza çıkıyor.

Film, birçok sefaleti içinde bulundururken aynı zamanda günümüzde de birçok tartışmaya yol açan kız çocuklarının küçük yaşta evlendirilmesi ve mülteci sorununu da kanatları altına alıyor.

Film konusundan söz etmek gerekirse, Zain daha sekiz yaşında olan ama varlığından sadece anne ve babasının haberdar olduğu, kağıt üzerinde bile bir kaydı bulunmayan biridir.
Zain, Beyrut’ta bir gecekondu mahallesinde ailesi ile yaşamaktadır. Evin büyük oğludur ve bu sebeple ailesine göre çalışıp eve ekmek getirecek kadar büyümüş ve onun sorumluluğu omuzlarına yüklenmiştir. Evdeki çalışan tek kişi olan Zain, kız kardeşiyle evlenmeye niyetli bakkal işleten birinin yanında getir götür işleri yaparak evin ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır.
Hayatını bir şekilde sürdürmeye devam eden Zain, günün birinde yanında çalıştığı bakkal sahibinin ve ailesinin kendi evlerine ziyarete geldiklerini görür. Zain bunun altında yatan niyetin kendinden küçük kız kardeşi ile evlilik olduğunu anlar. Bu evliliğe karşı çıkmaya çalışan Zain, maalesef başarısız olur ve ailesi kız kardeşini evlendirir.

Yaşadıkları topluma göre regl olmuş yaştaki her kız evlendirilmelidir ve bunun sebebi ise kendi ihtiyaçlarını zor karşılarken evden bir boğazın kesilmesidir.
Kız kardeşinin evden gitmesinin ardından o da evden kaçar. Hayatta kalmak için birçok yolu deneyen Zain’in yolu Etiyopyalı bir kadın mülteci ve oğlu ile kesişir.

Bir süre sonra Etiyopyalı kadın kendini oğlu ve artık kardeş gibi oldukları Zain’i sorumluluğunda hissettiğinden onlara bakmak için çalışmaktadır. Fakat kadın kaçak olduğu için oturma ve çalışma izni yoktur, bulduğu kaçak işlerle geçimini sürdürmek zorundadır. Ancak günün birinde kadın tutuklanıp hapse atılınca Zain ve bebek bir başına kalır.

Günler, haftalar hatta aylar sonra eve dönen Zain, zorunlu bir evlilik sonunda hamile kalan kız kardeşinin hamileliği sırasında iç kanama geçirip öldüğünü öğrenir. Hayatta kalmak için bütün zorlu şartlara göğüs geren Zain’in kanatları çok sevdiği kız kardeşinin ölüm haberi ile kırılır. İntikam almak için kız kardeşinin eşini bıçaklayarak cezaevine girer. Tüm kötü cezaevi şartlarına rağmen yaşayan ve bir şekilde yetkililere sesini duyurmayı başaran Zain, ailelerin bakamayacaklarsa çocuk yapmamalarını savunur ve bu sebeple ailesine dava açar.

Filmin sonunda akıllarda hakimin Zain’e sorduğu soru ve onun yürek burkan cevabı kalır: Hakim çocuğa sorar: “Neden anne babana dava açtın?” Zain’in cevabı ise “Beni dünyaya getirdikleri için.” olur.

Filmin bütün oyuncuları amatör olarak karşımıza çıkıyor. Bu sebeple film için gerçeklerin bir aynası demek hiç yanlış olmaz. Öyle ki çekim sırasında Etiyopyalı kadının oğlunu oynayan bebeğin ailesi kaçak göçmen oldukları için tutuklanıyor. Bunun yanında başrol oyuncusu Zain Al Rafeea da kaçak bir göçmen. Tüm bunlara rağmen bütün oyuncular harika bir iş çıkartıyor.

Capharnaüm’un senaryosu tam 2 yılda tamamlanmış ve bunun karşılığını hakkıyla almış. İlk gösterimini 2018 Cannes Film Festivali’nin ana yarışma bölümünde gerçekleştirmiş ve festivalden Jüri Özel Ödülü ile ayrılmıştır. Lübnan’ın Oscar adayı olmuş ve Türkiye’de Filmekimi kapsamında gösterilmiştir.
Aldığı ödülleri sonuna kadar hak eden film, hâlâ belirli film haftalarında gösterime sunulmaktadır.


Fragman: https://www.youtube.com/watch?v=_h8SfhPcOqc&feature=youtu.be

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here