12-15 Eylül tarihlerinde 14’üncüsünün düzenleneceğini açıkladığımız çağdaş sanat fuarı, Contemporary İstanbul hakkında farklı konularda açıkalamalar geldi.

Bu yıl kadroya Fransız sanat araştırmacısı ve küratör Anissa Touati katıldı. Direktör Touati’nin açıklamaları sanat dünyasında tartışmalara neden oldu. Anissa Touati açıklamasında “Çok iyi sanatçılarınız da var, çok kötü sanatçılar da var. İyileri doğru düzgün pazarlayamıyorsunuz. Sanatçılar İstanbul’un dünya çapında bir sanat metropolü olmasını istiyorsa; dırdırı, kıskançlığı, dedikoduyu bıraksınlar ve çalışsınlar. Birlikte çalışmayı öğrensinler. Bu tek kişilik değil, kolektif bir iş. Herkes aynı amaca yürürse, ülke çok güzel yerlere gelir.” dedi.

Aynı zamanda 75 TL’lik giriş ücreti için ise “Fiyat artarsa daha iyi olabilir. Böylece fotoğraf çektirmeye gelenler azalır, eser satın almak için gelenler artar.” yorumunda bulundu.

Fuarın Yönetim Kurulu Başkanı ve ev sahipliği yapan Ali Güreli ise cirolar hakkında “Son 3 yıldır cirolar düştü. Yüzde 50’lik satışı başarı görüyorum. Sanat eserlerine uygulanan yüzde 8’lik KDV, yüzde 1’e inerse satışlar artar” açıklamasında bulundu.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here