Razer bir çok kişinin de bildiği gibi özünde oyuncu ekipmanları yapan bir şirket. Bunu en iyi kendi mottoları açıklıyor; For Gamers. By Gamers.” Daha ne kadar açık olabilirdi bilemiyorum. Şimdi ise, aynı şirket içerik üreten kişiler için bir laptop tanıttı.

Razer aslında, Razer Blade Stealth adı altında çok fazla oyuncu odaklı olmayan kolay taşınabilir bir ultrabook cihaza sahipti. Ancak, aynı dönemde tanıttığı Razer Core ve sonraki nesilleri ile harici bir şekilde ekran kartı bağlanabiliyordu. Basitçe günlük hayatta güçlü donanıma ihtiyaç duymayan ama masa başına gelince güçten ödün vermek istemeyen kullanıcıları memnun edecek bir cihaz olmuştu. Son çıkan modelinde harici ekran kartına bile sahipti.

Ancak dediğimiz cihaz, günün sonunda 13 inç ekrana sahip bir ultrabook ve kategorisi kolay taşınabilir, düşük güçte çalışan donanımlara sahip cihaz kategorisine ait durumda. Ayrıca geçtiğimiz haftalarda hali hazırda var olan Razer Blade 15 serisini güncellenmişti. Haberine buradan ulaşabilirsiniz.

Karşımıza çıkan cihaz önceden belirttiğimiz gibi, içerik üreten kişiler için üretilmiş durumda. Ağırlıklı kitlesini daha açık belirtmemiz gerekirse video – fotoğraf düzenleme için ve müzik prodüksiyonu yapan kişiler için ideal bir cihaz durumunda. Bu konuda en çok yardımcı olacak olan donanım ekran kartına, yani 16GB VRAM’e sahip. Nvidia Quadro RTX 5000 ekran kartını tanıttı ve Quadro serisi yıllardır bu tarz işler için üretilmiş laptopların ve hatta masaüstülerin tercih edilen ekran kartı olmuştur.

Kısaca Quadro serisini kafanızda canlandırmak için, Intel’in Xeon serisi işlemcilerine benzetebiliriz. Kimi donanımda çekirdek sayısı az tutulur ve çekirdek başına düşen hız yüksek olur, kimi donanımda ise çekirdek sayısı arttırılır ama çekirdek başına düşen hız düşürülür.

Yaptığınız işe göre donanım almanın faydası burada görülebilir. Çok çekirdekli sistemlerde, aynı anda birden çok işleme alan ayırabilir ve çoklu işlemi başarıyla gerçekleştirebilirsiniz. Ancak çekirdek hızı neden önemlidir der iseniz, az işlem yapıp, yaptığınız işlemlerde güç aradığınız noktada, işlemcinin saatteki hızı (MHz-GHz) gibi değerlerin yüksek olması iyidir.

Quadro RTX 5000 ekran kartı ile çok çekirdekli bir sisteme sahip oluyorsunuz ve önceki yıllara kıyasla, çekirdek başına düşen hız miktarı da epey hızlı bir ekran kartına sahip oluyorsunuz. Ekran kartı örneğin 4K hatta daha yüksek çözünürlüklü bir video düzenlediğinizde, renkler daha iyi üretilir, çok daha başarılı bir şekilde videonun görüntülenmesine yardımcı olur ve çok daha akıcı bir şekilde video düzenlemesi yapılır.

Blade Studio 15 ile alabileceğiniz en yüksek seviye işlemci Intel Core i7 9750H, 6 çekirdekli işlemci iken; Blade Studio 17 ile gelen en yüksek seviye işlemci Intel Core i9 9880H, 8 çekirdekli işlemcisi olmuş durumda. Blade Studio 15 ile gelen donanım özellikleri, Blade 15 ve Blade 17’den sadece ekran kartı olarak fark ederken, Blade Studio 17 ile gelen 8 çekirdekli Core i9 9880H işlemcisi biraz kafalarda soru işareti oluşturuyor.

Apple MacBook Pro ile gelen Core i9 işlemcisinin soğutulmakta pek başarılı olunamaması ve aşırı ısınma ile birlikte performans düşüklüğü yaşadı cihaz daha güncel versiyonu çok daha fazla ısınacak ve kasa olarak MacBook Pro ve Razer Blade serisi laptoplar çok farklı cihazlar değiller ne yazık ki. İnce hafif bir kasayı güçlü donanım ile donatınca soğutmak pek kolay olmuyor. Umarız Razer bu durumu yeterince iyi bir şekilde hesaba katıp en iyi performansı sağlayacak soğutmayı sağlayabilmiştir.

İçerik üreten kişiler için önemli olan bir diğer araç ise ekrandır. Razer Blade Studio 15 ile OLED panelde 4K çözünürlüklü bir ekran ile gelirken Blade Studio 17, OLED panelde 4K çözünürlüklü 120Hz panel sunuyor. İki ekranda DCI-P3 renk gamutunda %100 başarılı renk üretimine sahip bir ekrana sahip.

Ayrıca içerik üretenlerin en çok kullandığı girişlerden birisi olan SD kart girişine de sahip olan laptop Studio 17 modelinde UHS-III seviyesinde hızlarda okuma/yazma yapabilen bir SD kart girişine sahip. 32GB RAM ve 1TB NVMe SSD depolama ile gelecek olan laptop Blade 15 serisinde özel olarak sunulan Mercury White rengi ile geliyor. Laptopun fiyatı hakkında şimdilik bir bilgi bulunmamakta. Ancak bu sonbaharda satışa çıkması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here