Yıllardır laptop dizaynını değiştirmeye çalışan değişik fikirlerle laptop üreticileri yeni ürünlerini karşımıza çıkartıyorlar. Laptop touchpad’ini dokunmatik ekrana çeviren hatta ikinci bir ekran olarak kullanan laptoplar, Apple MacBook Pro fonksiyon tuşlarının yerini dokunmatik bir panelle değiştirdi, Lenovo tamamen dokunmatik klavyeli laptop yaptı ve niceleri…

Asus ise geçen sene tanıttığı ve az önce belirtmiş bulunduğumuz touchpad’de ekran fikrini geliştirdi ve bu sefer tasarımda klavyenin bulunduğu yüzeyin olabildiğince kullanıcıların kullanabileceği şekilde arttıran bir tasarıma geçti. Klavye daha fazla önümüze geldi, touchpad klavyenin sağında yer aldı, numpad ise touchpad’in üzerinde tuşla aktive edilecek bir şekilde konumlarını aldılar. Klavyenin üstünde kalan yüzey ise ekranın altında yer alarak ikinci bir ekran olarak kullanılmış.

Razer’ın laptopta fazladan ekran fikrini belki hatırlarsınız. Ekranın olduğu yerden sağa ve sola doğru uzayan iki ekran prototipi ile gelmişti 2 sene önce (Razer Project Valerie). Laptopta taşınabilir bir şekilde fazladan ekrana sahip olma fikrinin canlı örneklerinden birisi olmuştu. Şimdi ise Asus Zenbook Pro Duo ile satın alabileceğiniz şekilde fonksiyonel bir ikinci ekrana sahip oluyorsunuz.

Nasıl kullanmayı hayal edersiniz bilemiyoruz ancak bilgisayarda kullanılabilir daha fazla alan fikri epey cezbedici görünüyor. Asus eğer bu kadar yakınlaşan klavyeden rahatsız olur ve bileğimi koyacak yer lazım bana laptopta dersiniz diye kutusunda bilek dinlendirmelik yüzeyde sunacak. Ayrıca Zephyrus ailesinden gelen bir özelliğe daha ev sahipliği yapıyor laptop. Zephyrus ailesinde olduğu gibi laptop kapağı açıldığında gövdesi bir miktar yukarı kalkıyor ve laptop çok daha başarılı bir şekilde havalanıyor.

Bu kadar tasarım detayından sonra donanım detaylarına gelelim. Intel Core i9-9980HK 8 çekirdekli işlemcisine Nvidia RTX 2060 ekran kartı eşlik etmiş. 32GB RAM ve 1TB SSD depolama alanına sahip olan laptop Wi-Fi 6(802.11ax)’yı destekliyor. İki ekranı da 4K çözünürlüklü olan laptopun 15.6 inçlik normal ekran tarafı OLED ekran iken klavyenin üzerinde konumlanan 14 inçlik ikinci ekran(Screenpad Plus) mat IPS olarak karşımıza çıkıyor. İki ekranda dokunmatik olarak çalışabiliyor.

Ayrıca Asus, Zenbook Pro Duo dışında Zenbook Duo modelini tanıttı. Benzer tasarım 14 inçlik FullHD ana ekran ve ona eşlik eden 12.6 inçlik FullHD ikinci ekranla(Screenpad Plus) geliyor. Donanım tarafında ise Core i9 işlemci yerini Core i7 işlemciye bırakıyor. Ekran kartı da RTX 2060’dan Nvidia GeForce MX250’ye geriliyor. 16GB RAM ve 1TB SSD depolama alanı ile gelen laptop basitçe Zenbook Pro Duo’nun daha güçsüz bir versiyonu olarak seride yerini almış. Fiyat bilgileri net olmayan laptopun yılın üçüncü çeyreğinde satışa çıkması bekleniyor.

Kaynak

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here