Strateji oyunları arasında adından söz ettiren ve bir zamanların en çok oynanan oyunlarından biri olan Command and Conquer, günümüz için iyileştirilip tekrar karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Sevenleri için son çıkan oyunları bir hayal kırıklığı olan C&C, belki de remastered sayesinde hayranlarını biraz da olsa sevindirebilir ve EA imajını biraz da olsa C&C tarafında düzeltebilir.

Nisan 2019’da, EA iyi bir ilerleme kaydetmiş olsa da, çıkış tarihi hala çok uzak. Peki bu yenilemede kimler var, neler yapılıyor elimizdekilerle biraz anlatmaya çalışalım.

Command and Conquer Remastered, hem C&C hem de Led Alert için tüm expansionları ile beraber gelecek. EA, bu geliştirme için oyunun yaratıcıları olan Westwood’un eski personelleri tarafından kurulan Petroglyph ile iş birliği yapıyor. Geliştirme de, Petroglyph’ın GlyphX motoru ile yapılmakta. Duyuruyu yapan Jim Vessela, oyunun orijinalini ortaya koyan yaratıcılarla çalışarak, bu geliştirmenin yapılmasının en iyi yol olduğunu duyurusunda açıkça belirtti. Vessela aynı zamanda oyunun otantik havasını, hikayeyi ve asıl içeriği korumak istediklerini ama asıl niyetlerinin oyunu, yeni oyunculara tanıtmak ve oyunu ayrıntılarla donatmak olduğunu belirtti. Lemon Sky Studios ise, oyunun sanat tarafıyla ve 4K kalitede olması için yoğun emek veriyor. Daha önceki C&C oyunlarının akılda kalan müziklerinin ve seslerinin üreticisi Frank Klepacki de, bu geliştirmede ses yönetmeni ve bestecisi olarak görev alıyor. 

Ek olarak, Ocak 2019 güncellemesinde remastered versiyonunun orijinal kaynaklara dayandığını kontrol etmek için ekip, Reddit’ten yardım istedi. Son yıllarda kodların farklı şekillerde olması ve bazen kaybolması, eski oyunların günümüze taşınmasında büyük sorun yaratıyordu. –Silent Hill 2 ve 3 HD versiyonlarında olduğu gibi– Ekip, Red Alert ve C&C için orijinal kaynak kodlarının birçoğuna sahip olduklarını belirtti. Lakin tam bir arşivlerinin olmadığını, bu yüzden bazı çalışmalara ihtiyaçlarının olduğunu da ekledi.

EA ve C&C yaratıcılarının kurduğu Petroglyph, bir masaya oturup en iyi geliştirmeyi yapmak için ellerinden geleni yapmakta. Yukarıda bahsedildiği gibi, değişiklikler yapılırken oyuna sadık kalınması gerektiğinin ekip gayet farkında. Umarım, C&C sevenler bu geliştirme sonucundan memnun ayrılırlar ve EA’in de belirttiği gibi yeni oyuncular da bu efsaneleşmiş oyunu, bu remastered sayesinde öğrenme ve keşfetme şansına erişmiş olur. Bekleyip, göreceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here