Hepimiz çok sevdiğimiz ve dinlemekten bıkmadığımız şarkıları farklı nedenlerden dolayı baş tacı ederiz. Bu, bazen şarkı sözlerinin bünyemizde yarattığı etkiden, bazen kelimelerden daha öne çıkan ve ruhumuza işleyen müzikten kaynaklanır. Ve bazı şarkılar vardır ki müziği sözlerden ayırmak mümkün olmaz. Her tınısı ve sözü içimize ayrı ayrı işler. Şarkı bittiğinde ise geriye sadece hissedilen tarifsiz duygu kalır.

Bunun en güzel örneklerinden biri, dünyaca ünlü İngiliz müzik grubu Coldplay’e ait diyebiliriz. Grubun, 2000 yılında yayınladığı ilk stüdyo albümü “Parachutes” içerisinde yer alan Yellow adlı parça tam da bahsettiğimiz gibi bir şarkı.

Şarkının introsunu duyduğumuz an başımıza nasıl bir şeyin gelebileceğini tahmin ediyor ve adeta sürükleniyoruz. Gitardan çıkan her bir nota kalbimize dokunmaya ant içmiş gibi kulaklarımızda çınlamaya başlıyor.

Ve Chris Martin ile buluşma…

Şüphesiz ki bu şarkıyı çok sevmemizin nedenlerinden biri de grubun vokali Chris Martin’in muazzam sesi. “Look at the stars, look how they shine for you” sözleri ağzından dökülürken artık şarkıyı da Coldplay’i de kalbimizin ortasına almış oluyoruz. Martin, şarkıyı o kadar naif bir şekilde söylüyor ki beğenmek dışında yapabileceğimiz hiçbir şey bırakmıyor bizlere. Sanki şarkı söylemiyor da daha çok bizimle dertleşiyor gibi.

Yüzümüzde gülümsemeye neden olan vokal, şarkının sözleri ve müzikle birleşince kelimelere sığdırmakta zorlandığımız hisleri uyandırmayı başarıyor. Yellow, sözlerine bakıldığında oldukça sade, gösterişsiz; lafı çok dolandırmadan hissedileni karşıya aktaran bir eser. Bir sevgiyi, güzelliği tanımlamanın aslında ne kadar basit olduğunu tekrar hatırlattığı için büyüleniyoruz belki de.

Şarkı, kalbimizde unutulmaya yüz tutan her şeyi birer birer ortaya çıkarıyor. Aşk acısı çekiyorsanız “yeniden aşık olabilirsin, güçlü ol” demiyor belki ama aşkın ne kadar güzel olduğunu hatırlamamızı sağladığı kesin. Zaten aşıksanız, yaşadığınız mutluluğa bir daha dönüp bakmanızı sağlıyor. Belki de bu şarkıyı dinlemeye başladığınızda bu duyguların hiçbirine sahip değilsinizdir. Ancak kalbinizin bir yerinde olduğunu fark etmediğiniz bir duygunuzla yüzleşebilirsiniz.

Bahsetmiş olduğumuz duyguları birebir yaşamasanız bile, dinledikten sonra güzel bir his bırakmasını istediğiniz şarkı arıyorsanız, o şarkılardan biri Yellow’dur.

Sevgilinin güzelliğini, sevmenin insan üzerinde yarattığı etkiyi basitçe o kadar iyi anlatmaktadır ki sırf bu yüzden bile eskimeyen bir parçadır.

Şarkının giriş kısmı ise şu şekildedir:

“Look at the stars

Look how they shine for you

And everything  you do

Yeah, they were all yellow”

Coldplay’in zamansız şarkılarından biri olan Yellow, bize göre “Seni seviyorum” demenizin en güzel yollarından biri.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here