Var olan kendi sınırlarınızı tutarlı bir ölçüde aşıp, dünya üzerinde yolculuğa çıkmak kendiniz adına alabileceğiniz en iyi karardır. Peki seyahat etmek neden önemlidir? Dünyayı gezmek, yurt dışında eğitim almak, farklı kültürlerle tanışmak hayatta bize nasıl yardımcı olur? Hemen açıklayalım. İşte seyahat ve öğrenmek arasındaki kırılamaz bu bağ, çok gezen mi bilir çok okuyan mı? sorusunu ortadan kaldırmaktadır.
Çünkü, seyahatte bir öğrenmedir ve bu ikisi birbirinden ilham bulan iki mükemmel dosttur.

Seyahat etmek anlamlandırmaktır! 

Kosta Rika plajlarında kaplumbağa yuvalarına yardım ederek veya New York’un hızlı hayatına adım atarak diğer insanlara göre dünyayı daha farklı görebilirsiniz. Evinizden uzaklaşınca ve her kültürün eşsiz olduğunu görünce aslında bu farklılıkların ortak paydada bizi birleştirdiğinin farkına varıyorsunuz. Hayatı anlamanın, bakış açılarınızı değiştirmenin en güzel yolu. Sizi meraklı ve önyargılardan ayrıştırmış bir konuma getiriyor. Bilinçlenmek güzeldir.

Seyahat etmek keşfe çıkmaktır!

Ulusal veya yerel olarak her birimiz ayrı kültür ve geleneklerde yetiştik. Bu yüzden dünya üzerinde farklı yerlere gitmek; yeni güzel kültürler, eski inanç sistemlerini görmek ve yerlilerden etkileyici hikayeler ve sözler dinlemek anlamına geliyor.

Seyahat etmek yeni bir maceradır!

En etkileyici manzaralara ulaşmak için dağlara tırmanın, dar sokaklarda en iyi kahve dükkanlarını gezin, süslü mimariyi ve eski kiliseleri keşfedin. Ne yalan söyleyelim, gezeceğiniz her yer eşsiz ve keşfedilmeyi bekliyor. Bu da her zaman yaşanacak yeni anıların beklediğini ifade ediyor.

Seyahat duyguları harekete geçirmektir!

Seyahatlerinin bazı noktalarında kendinizi heyecanlı, coşkulu veya memnun; bazı noktalarında ise gergin veya ev özlemi içinde bulabilirsiniz. Bütün bu iniş çıkışlar aslında duygusal bir roller-coaster olarak tanımlanabilir. Bir kez seyahat etmeyi deneyimleyip merak duygusunu hissedince, ruhunuz çok daha fazlasını isteyecek. Seyahat bağımlılıktır!

Seyahat etmek özgürlüktür!

Yuvadan uçmayı öğrenmek, kendi başının çaresine bakabilmek ve hayata hazır olduğunu hissetmektir.

Seyahat etmek bağlantıdır!

Başka gezginlerle iletişim kurmak, yabancı sınıf arkadaşlarınız ve ev sahipleriniz sadece deneyim katmaz aynı zamanda bağlantı ağı da oluşturur. Çevrenizdeki insanlarla iletişim içinde olmak asla tahmin edemeyeceğiniz fırsatlar sunabilir. (Artı olarak değişik yerlerden kuracağınız 10 dostluk size ileride 10 farklı yere gitme fırsatını da hazırlayabilir.)

Seyahat etmek geleceğini inşa eder!

Akademik öğrenmeyi heyecanlı bir aktivite haline getirmek dışında, seyahat; kendinizi keşfetmek, daha güçlü ve sağlıklı bir kişiliğe sahip olmanıza yardımcı olur. Bu deneyimler size ilerideki yaşamınız için cevaplar bulmanızı sağlar. Örneğin, “Siz kimsiniz?”, “İleriye yönelik planlarınız neler?” ve bu sorulara verilecek cevaplar da kendinize uygun geleceği şekillendirmenize yardımcı olur.

Seyahat etmek deneyimleyerek öğrenmedir!

Özellikle yeni bir dil öğrenirken yurt dışı kursları, seyahat etmeyi ve akademik olarak gelişmeyi birbirine bağlayan muhteşem bir yoldur. Uzmanlara göre yabancı bir dili en hızlı ve akıcı bir şekilde öğrenmenin yolu yurt dışına taşınmaktır, yani dilin içinde yaşamaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here