Akşamüzeri olmuştur ve o efsane başlangıcı ile Şirinler giriş yapar ekrana.

Uslu bir çocuk olamasak da minik, mavi canlıların dünyasına “Merhaba!”

Neşeli, heyecan verici müzikler eşliğinde dakikaların nasıl geçtiğini bilmediğimiz saf, el değmemiş mutluluklar silsilesi…

Ya Tom ve Jerry mücadelesinde bizi keyiften keyfe sürükleyen aksiyon? Hiçbirimiz unutmadık. Müziklerini duyar duymaz: ”Ah, evet!” diyeceksiniz. Maziyi hatırlayıp yüzünüze tebessüm kondurmaya ne dersiniz? Çocukluğumuzun neşesi, yeni dünyalara açıldığımız pencere; 5 çizgi filmin jenerik ve müzikleri sizin için bu içerikte!

1. Şirinlerin planını ve Gargamel’in hezeyanını görebilmek için her bölümü heyecanla bekleyen çocuklardık. Meşhur repliği belki anlık da olsa uslu birer çocuk yapardı bizi.

“Uzun uzun yıllar önce ormanın derinliklerinde küçük mavi yaratıkların yaşadığı gizli bir köy vardı, onlar kendilerine şirinler derlerdi, çok iyiydiler.

Ve sonra korkunç büyücü Gargamel vardı, o kötüydü.

Gargamel: “Aaah şirinlerden nefret ediyorum, sizi yakalayacağım elbet birgün köyünüzü bulacağım, o zaman, o zaman pişman olacaksınız!”

Bir gün ormana yolunuz düşerse etrafı dikkatlice dinleyin. Belki Gargamel’in çığlıklarını duyabilirsiniz ve iyi bir çocuk olursanız belki şirinleri bile görebilirsiniz.

İşte göz doldurma ihtimalli Şirinlerin jenerik müziği:

2. Listemizin ikinci sırasında bir dönemin parlayan yıldızı, erkeklerin rol modeli Kaptan Tsubasa var. Hatırlarsınız kaleye giderken dağları aşan Heidi gibiydi futbolcular. Ülkemizde bir dönem çocuklara futbol sevgisini aşılamış, herkesi efsane futbolcu olabilmek aşkıyla ihya etmişti. Jeneriğine göz atıp duygulanalım mı ne dersiniz?

3. Hepimizi kararsızlık abidesine çeviren bir çizgi filme geldi sıra. Bir yandan Jerry’nin yakalanmamasını ister ve Tom sinirlenince eğlenirdik, bir yandan ise Tom’un başarısız olmasına kızar ve Jerry’i yakalayabilecek mi diye heyecanla kitlenirdik ekrana. Hangimiz bu ruh halleri arasında bocalamadı ki? Yine de güzel ve eğlenceliydi. Art Arda başlayan bölümleri hiç bitmesin isterdik.

Jenerik ve efektleri müzikal tadındaki Tom & Jerry’nin küçüklükten klasik müziği aşıladığını da söyleyebiliriz. İşte mazinin en yaramaz, zıpır çizgi filminin o efsane müzikleri:

4. ”Pika, pika, pikachuuuuu…” haykırışını duyduğumuzda bilirdik ki Pikachu yine tüm gücünü kullanacak ve halsiz düşecekti. Başına buyruk Pokemon’ların güç gösterileri ile heyecanlı turnuvalarını sanki Ash’in kazanacağını bilmiyormuş gibi sonuna kadar izlerdik. Müptelası olanlar bilir. Sabahın erken vaktinde başlardı çizgi film. Başka bir kuvvetin kolay kolay yataktan kaldıramayacağı biz minikleri Pokémon, TV karşısına geçirmeyi bilirdi. Yankıları günümüzde de süren anime türü çizgi filmin jenerik ve müziği için aşağıdaki ”oynat” tuşuna teşrif ediniz efendim.

Minik, mutlu bilgi kutucuğu: Pokémon, Pocket (Cep) ve Monsters (Canavarlar) kelimelerinin birleştirilmesinden meydana gelmiştir.

5. Salıncağı gökleri aşardı, dağları koşa koşa bitiremezdi al yanaklı Heidi. ”Bu kızın anası, babası yok mu ki?” diye dertlendirdiği olurdu. Fakat o, yakın arkadaşı Peter, dedesi ve keçisi ile yeşil bayırların mutlu ufaklığıdır.

”Hallalayidiiii… Halalayidiiiiii” zihnimize kazınan jeneriğini hatırladınız mı? Hatırlamayanlar için hemen aşağıya bırakıyoruz.

Bir diğer yazıda görüşünceye dek sanat ile hür, sanat ile özgün kalın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here