Dikkatli olun çoban köpekleri, robotların mesleğinizde gözü olabilir.

Bu senaryo her ne kadar olası gözükmese de, geçtiğimiz gün Yeni Zelanda bazlı şirket Rocos tarafından yayımlanan videoda robot bir köpeğin potansiyel olarak bir koyun sürüsünü nasıl güdebileceğini görüyoruz.

Robot, Boston Dynamics tarafından geliştirilmiş. Geçtiğimiz yıl şirket, saatte yaklaşık 5.5 km hızına çıkabilen bu robotu kiralamaya başladı. İnsansız olarak bölgesel bir şekilde gezinebilen robot aynı zamanda bölge analizi ve gözetim gibi bir takım görevleri de yerine getirebiliyor.

Rocos, Boston Dynamics ile bir araya gelerek Spot adındaki bu robotun zirai alanlarda kullanılabilmesi için seçenekler araştırmaya başladı.

Rocos, “Videoda da görebileceğiniz gibi Spot, ziraat alanında kullanılabilecek bir takım donanımlara sahip. Bir koyun sürüsüne sahip çıkmak bunlardan biri olabilir fakat bu sadece deneme aşaması.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Her ne kadar şimdilik Spot, çoban köpeklerinin işlerini çalmış gibi görünse de, Rocos bu teknolojinin işçi eksikliği bulunan alanlarda faydalı olmasını ön görüyor. Her ne kadar etkileyici bir teknoloji de olsa, Spot’un bir “good boy” olup olmadığını ilerleyen zamanla görebileceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here