Elon Musk, son zamanların en popüler isimlerinden biri. Her ne kadar ülkemizde faaliyet gösteremese de Paypal’ın, SpaceX’in ve Tesla Motors’un kurucusu olan Musk, aynı zamanda başarılı bir mühendis. 10 yaşında bir bilgisayara sahip olmak, günümüzde normal karşılanabilir. Ancak 12 yaşında bir oyun programlamak ve bunu 500 dolara satmak herkesin yapabileceği bir şey değil. Yüksek zeka seviyesine sahip olan Musk için ise bu oldukça normal.

1971 yılında Güney Afrika’da doğan Musk, Güney Afrikalı bir baba ile Amerikalı bir annenin çocuğuydu. 1989 yılında Kanada’ya daha sonra da Amerika’ya gitti. Pennsylvania Üniversitesi’nde öğrenimine devam ettiği sıralarda okul harcını ödemek için ev partileri düzenliyordu. Yine o dönemlerde bir elektronik kitap tarama hizmeti üzerinde çalışıyordu. Üstelik Google, gelecekte Musk’ın üzerinde çalıştığı iş planını kullanacaktı. 1995 yılına gelindiğinde ise Musk öğrenim hayatına ara vermek zorunda kaldı. O sıralarda Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktora yapıyordu. Kardeşi Kimba Musk ile beraber Global Link Information Network adındaki bir yazılım şirketinin temelini atmaya hazırlandıklarında doktoraya başlayalı henüz 2 gün olmuştu. Şirket daha sonra Zip2 olarak yeniden isimlendirildi. 1999 yılında ise 300 milyon dolardan fazla bir bedelle Compaq’a satıldı.

1999 yılının Mart ayında Musk, X.com’un kurucu ortaklığını yaptı. Bir sonraki yıl ise açık arttırma servisi Confinity’i de bünyesine katıp Paypal’ı oluşturdu. Paypal hızla büyüdü ve dünyanın her yerine yayıldı. Nitekim bu genişlemenin büyük bir bölümü Musk olmadan devam etti. 2002 yılında eBay’e satılan şirket, her ne kadar Musk tarafından hayata geçirilmiş olsa da ilerleyişine Musk olmadan devam etti. 2002 yılında ise Musk, 3. şirketi Space Exploration Technologies’i kurdu. Bu şirketin Musk’ın aklındaki bir fikir için önemi büyüktü. 2001 yılında Musk’ın aklında yeşermeye başlayan bu fikir, yavaş yavaş hayata geçiriliyordu. Artık dünya dışına yani uzaya ulaşmayı arzuluyordu.

Yıllar geçtikçe Musk, SpaceX ve Tesla Motors’a büyük yatırımlar yaptı. Musk’ın aklındaki uzay fikri gün geçtikçe daha da şekilleniyordu. SpaceX şirketi de bu şekillenme de büyük rol oynuyordu. 2018 yılına gelindiğinde ise Musk’ın şirketleri Tesla Motors ve SpaceX büyük bir projede birlikte büyük rol oynadı. SpaceX’in ürettiği Falcon Heavy, kargosunda bir spor araba olan Tesla Roadster’i taşır vaziyette uzayın derinliklerine gönderildi. Üstelik arabanın hoparlörlerinden David Bowie’nin sesleri duyuluyordu.

Musk’ın popülerliği akıllara kurgusal bir ismi de getiriyordu. Marvel’ın en ünlü karakterlerinden biri olan Iron Man ya da Tony Stark, Musk ile büyük benzerlikler gösteriyordu. Elbette ki Stan Lee, Tony Stark’ı yarattığında takvimler 1968’leri gösteriyordu. Musk’ın doğumuna daha 3 sene vardı. Ancak karakter özelliklerine bakıldığında Musk da aynı Stark gibi zeki, kararlı ve yakışıklı. Üstelik ikisi de başarılı birer girişimci ve mühendis. Her ne kadar Musk’ın üzerinde Stark gibi metal bir zırh görememiş olsak bile eminiz ki bunun olma fikri o kadar da imkansız değil.

Robert Downey Jr., Tony Stark ve Elon Musk arasındaki bu benzerliği görmüş olacak ki karakterini canlandırmak için Elon Musk’ın danışmanlığını kullandı. Her şey 2007 yılının ilk zamanlarında Iron Man filminin çekimleri sırasında başladı. Filmin yönetmeni Jon Favreau, Los Angeles’ta zamanında Howard Hughes’a ait olan bir bina kiraladı. Bu bina, yaklaşık 80 sene kadar önce Hughes Aircraft’a ev sahipliği yapmıştı. O dönemlerde şirket, havacılık ve savunma üzerine faaliyet gösteriyordu. Favreau’nun kiraladığı tesis, birbiri ardına hangarlardan oluşmaktaydı ve filmin yapım ofisi olarak idealdi. Üstelik bu yer, filmin başrolü Downey Jr.’ı da oldukça etkilemişti. Çok uzun zaman önce endüstrileri hayrete düşüren fikirler bu hangarlarda şekillenmişti. Kendisi de bu tarz fikirleri üreten günümüz karakterlerinden birini canlandıracaktı. Bu hangar ona nostaljik bir etki bırakıyordu.

Tesisten 10 km uzaklıkta modern zamanların Hughes’u olma yolunda ilerleyen biri daha vardı. Bu kişi de aynı Hughes gibi kendi sanayi kompleksini inşa etmekteydi. Belki de bu kişiyle görüşmek, Downey Jr.’ın işine yarayabilirdi. Geçmişte yaşamış Hughes’un karakterini tahmin etmek yerine ona çok benzeyen kanlı canlı birine tanık olmak daha mantıklıydı. Bu sebeple 2007 yılının Mart ayında SpaceX’in genel merkezine doğru yola çıktı. Musk’ın kişisel turu sonrası Downey Jr., tesisten bir hayli etkilenmişti. SpaceX adeta egzotik bir donanım mağazasına benziyordu. Çalışanlar da bir hayli hevesliydi. Hiçbir ayrıntıyı atlamadan tesisi dikkatli biçimde inceleyen ünlü aktör, biraz da Musk’ın ruhunu incelemek istedi. Bu sebeple Musk ile geçirdiği tüm o vakti değerlendirmek istiyordu. Bu inceleme sırasında hem Tony Stark hem de Elon Musk için ortak bir özelliği fark etti. İkisi de yaşamları adına kendilerini adayacakları bir sebep bulmuşlardı.

Yapım ofisine geri dönen Downey Jr., Favreau’ya Tony Stark’ın atölyesinde bir Roadster’ın bulunmasını istediğini söyledi. Tony Stark zengin olduğu kadar gösterişi de severdi. Dünya’da sayılı kişide bulunan bir Roadster de bu gösteriş için oldukça uygundu. Bunun da ötesinde araç, Stark’ın masasına yakın bir noktaya yerleştirildi. Artık Musk ve Stark arasında saydam bir bağ vardı. Downey Jr.’a göre ise Stark ve Musk oldukça yakın iki arkadaş olabilirlerdi.

Iron Man’in gösteriminden sonra Favreau, Musk’ın Robert Downey Jr. üzerindeki etkisinden sürekli bahsetti. Her ne kadar gerçek hayatta Stark’ın birebir aynısı olmasa da Musk, Tony Stark rolüne ilham kaynağı olmuştu. Bu durum Robert Downey Jr.’ın da işini kolayştırmış ve Musk’ı model alıp karakterini daha net bir şekilde benimsemişti. Musk da ününe ün katmaya devam ediyordu. Geçmişte işleriyle popülarite kazanan Musk, Iron Man filmi sayesinde daha geniş kitlelere ulaştı. Artık parmakla gösterilir hale gelmişti. Üstelik Tony Stark karakteri de popülerlik kazanmışken insanlar, Musk ile Stark arasındaki benzerlikleri daha net görmeye başladı.

Musk’ın iş dünyası da bu popüleriteden olumlu derecede etkilendi. Bel Air’de yeni bir eve taşınan Musk’ın yeni komşuları da artık eğlence sektörünün tanınan isimleriydi. Basının Iron Man filmiyle Musk’ı daha doğrusu Tony Stark karakteriyle Musk’ı sürekli karşılaştırmaları onu uzun süreli gündemde tutmaya yetiyordu. Musk, bu etkiden dolayı biraz da eğlenmek için sosyal açıdan yeni boyutlara ulaştı. Hollywood gece hayatına odaklanan Musk, tıpkı Stark gibi partiler vermeye başladı. Artık hayatının %90’ı mühendis, %10’u playboydu. Stark’tan tek farkı metal bir zırh ve dünyayı kötülüklerden kurtaran bir kimlikti. Onun dışında Musk, Tony Stark’ın gerçek dünyadaki hali gibi.

Kaynak: 1, 2

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here