Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Cingöz Recai 13 Ekim’de vizyona girdi. Aslında beklenen tartışmalarda film vizyona girer girmez başladı. Filme yöneltilen en büyük eleştiri ise filmin Onur Ünlü izleri taşımamasıdır. Ancak yönetmeni yakından takip edenler zaten böyle bir beklentiyle sinemaya gitmediler.

2007 yılında yine Onur Ünlü’nün bir filmi (Çocuk) vizyona girmiş ve hemen hemen aynı tepkilerle karşılaşmış yönetmen de verdiği röportajda filmin kendisine ait olmadığını belirtmiştir. Aslında bir süre sonra Cingöz Recai içinde bunu duyabiliriz. Peki Cingöz Recai neden Onur Ünlü filmi değildir ?

Onur Ünlü kendi izini taşıyan filmlerinin yapımcısıdır. Cingöz Recai’de ise kendisi bu rolü üstlenmemiştir. Sinema Endüstrisinde bunun ne demek olduğu üç aşağı beş yukarı bellidir. Parayı veren düdüğü çalar. Bir diğer ve en önemli etken ise kendi filminin yapımcısı olabilmek için paraya ihtiyaç duymaktır. Yine yönetmen bir çok röportajında televizyona yaptığı dizileri ve senaryosunu yazdığı birçok filmi sadece kendi filmlerini çekebilmek için kaynak yaratma amacıyla yaptığını belirtmiştir. Zaten yönetmenin filmografisne bakmak bile  bunu anlamak için yeterli olacaktır. Filmin bir diğer göze çarpan unsuru ise filmin afişindedir. Genellikle Onur Ünlü’den ibaresi bu filmin yurt genelindeki afişlerinde yoktur.

Auteur yönetmen özelliğini bu filmin hiç bir karesinde özellikle kullanmayarak Polis, Sen Aydınlatırsın Geceyi gibi yapıtlarından Cingöz Recai’yi  ayırmıştır. Yakında vizyona girecek olan Aşkın Gören Gözlere İhtiyacı Yok ve Bankası filmlerinde yönetmenin kendi izini rahatlıkla göreceğimizi söyleyebiliriz.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here