China’s Great Wall Motors, yeni markası Ora ile Çin’de elektrikli araba piyasasına adım atıyor. 2019 Ora R1, uzun bir garantiye sahip, mütevazi, 312 Kilometreye kadar kapasiteli ve devlet destekli yeni bir elektrikli araç.

Tesla gibi markalar Amerika’da yüksek gelirli kitle için elektrikli araç piyasasının sınırları zorlarken Çin, düşük bütçeli kullanıcılara yönelik atılımlarda bulunmakta. Forbes‘a göre Çin’de uzun menzilli elektrikli bir aracın ücreti devlet ve kurumlar arasında bir kısmı indirilmiş olmak üzere $10,000 gibi fiyatlarda dolaşmakta fakat bu tarz devlet destekleri Çin’in yüksek popülasyonu ve bununla doğru orantılı olan karbon emisyonu için gereklilik haline gelmiş durumda, kentsel yerleşim alanlarındaki kirliliklere maruz kalan insanların yüz binlercesi bunlara bağlı hastalıklardan ölmekte.

Geçtiğimiz yılın Beijing Auto Show‘unda tanıtılan 4 kapılı araç, saatte yaklaşık 100km hızına çıkmasını sağlayacak mütevazi bir 35-Kilowatt motora sahip ve tam şarj ile 312km kadar yol alabildiği bildirilmekte yani şehir içinde gündelik olarak araç kullanan sürücüler için oldukça yeterli bir seviye. Kullanıcıları bir diğer cezbedebilecek noktası ise aracın garanti şartları, 3 yıllık 120.000km sınırlı ve 8 yıllık 150.000km sınırlı bir şekilde garantiye sahip.

Ora R1 şu anda sadece Çin’de satın alınabilir durumda fakat marka gelecekte global markete olan ilgilerinden de bahsetti, karbon emisyonunun dünyayı tehdit edecek seviyelere geldiği son yıllarda elektrikli araçların gelişimi ve yayılımı hızla artıyor ve birçok kullanıcının erişimi olabilecek bir seviyedeki elektrikli araçlar marketin daha hızlı gelişmesine yardımcı olacaktır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here