1976 doğumlu İrlandalı bir sanatçı, Peaky Blinders’ın Tommy Shelby’si, Nolan filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu, çağının en başarılılarından, çok sağlam bir aktör: Cillian Murphy.

Biz onu oyunculuğuyla sevmiş olsak da sanatın müzik koluna da emek vermiş, pek çok grupta yer almış bir müzisyen aynı zamanda. Bir yıl hukuk okuyup bırakmış. İyi ki de öyle yapmış da bu harika oyunculuktan, can verdiği unutulmaz karakterlerden mahrum etmemiş bizi.

Murphy, tartışmasız döneminin en yetenekli oyuncularından. 21. yüzyılın ikonik filmlerinde çok önemli rolleri var. Çoğumuz onu Peaky Blinders’ın şimdiden efsaneleşen baş karakteri Tommy Shelby olarak tanıdık. Karakteri devleştiren oyunculuğu, duyguları tek bir bakışıyla aktarışı, replikleri sunuşuyla diziyi izleyip de kendisine hayran kalmamak elde değil. Her ne kadar bir Shelby olarak gönlümüzde yer etse de, dizi oyuncusundan çok daha fazlası olduğunu belirtmek gerek. Çok güçlü ve incelemeye değer bir filmografi yaratmış bile.

Christopher Nolan, Batman Begins, Dunkirk, Inception gibi filmlerinde birden çok kez Cillian’la çalışmayı tercih etti. Ünlü ve başarılı yönetmenin Murphy’e olan güveninin altı hiç de boş değil. Küçük büyük hangi role girerse girsin o karakteri şahlandırıp seyircinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Nolan aktörle ilgili şunları söylemiş: “İnanılmaz güzel gözleri var. Batman’de çalışırken özellikle yakın çekimlerde gözlüğünü çıkarsın diye bahaneler üretmeye çalıştım sürekli.”

Başarısının en önemli sırlarından birisi de her rolünün birbirinden farklı oluşu, kendini asla tekrar etmeyişi. Kolaya kaçmıyor, risk alıyor ve işinin hakkını fazlasıyla veriyor. Yetenekli aktör rol seçimleriyle ilgili şunları söylüyor:

“İsteğim kendimi tekrarlamamak ve farklı türleri de keşfedebilmek. Hikayesi en kuvvetli projeyi tercih etmeye çalışıyorum….Aktör kendisini olabildiğince farklı karakterlere hayat vermek için zorlamalı. Yoksa hep benzer karakterleri canlandırmak bir süre sonra hem seyirci hem de aktör için sıkıcı hale gelir.”

Bir röportajında ise zaman zaman ne yaptığını sorguladığını hiç çekinmeden şöyle itiraf ediyor:

“Bazen bu dünyada boşa yer kaplıyormuşum gibi hissediyorum. Gerçekten, düzgün işler yapan insanları görüyorum sonra kendi kendime ‘ben ne yapıyorum ki?’ diye soruyorum.”

Gelin Cillian Murphy’nin izlemeniz gereken beş filmine birlikte göz atalım.

28 Days Later (2002)

Cillian Murphy’nin ilk büyük işi. Bir Danny Boyle filmi olan 28 Days Later’ın ilgi çekici bir konusu var. 28 gün sonra komadan uyanan Jim (Cillian Murphy) bir anda kendisini zombi saldırısının tam ortasında bulur. Karakterin değişimi ve aktörün bunu yansıtış şekli bu filmi türünün en iyilerinden biri haline getiriyor.

IMDB: 7,6/10

Breakfast on Pluto (2004)

Murphy, genç trans bir kadına hayat verdiği bu filmiyle çok yönlü bir aktör olduğunu kanıtlıyor. 1970’li yıllarda geçen film, trans bir kadının hem annesini bulmak hem de kimliğini kaldıramayan kasabasından uzaklaşmak için Londra’ya gidişinin öyküsünü anlatıyor.

IMDB: 7,3/10

Red Eye (2005)

Rachel McAdams ile başrolü paylaştığı bu 2005 yapımı gerilim filminde Murphy gizli bir ajanı canlandırıyor ve sergilediği ikna edici performansıyla bizi tek bakışıyla gerim gerim germeyi başarıyor.

IMDB: 6,5/10

The Wind That Shakes the Barley (2006)

İrlanda bağımsızlık ve iç savaşını anlatan, 1920’lerde geçen bir Ken Loach filmi. İsmini bir şarkıdan alan film, iki kardeşin hikayesi vasıtasıyla savaşı ve savaş ortamının insana neler yaptırabileceğini anlatıyor.

IMDB: 7,5/10

Anthropoid (2016)

2016 yapımı filmde başrolü Jamie Dornan’la paylaşıyor. Film 1941’in sonlarında Nazi Almanya’sı kontrolündeki Çekoslovakya’da geçiyor. Alman güçlerinin başında yer alan Reinhard Heydrich aynı zamanda Yahudileri Avrupa’dan tamamen temizleme planının arkasındaki isim olan Heydrich’i öldürmek için iki ajan görevlendiriliyor, film bu zorlu operasyonu konu alıyor.

IMDB: 7,2/10

Şu sıralar dizisinin beşinci sezonunu çekmekte olan başarılı aktörün bundan sonra yapacağı işleri heyecanla takip edeceğiz, uzun yıllar beyaz perdede bizleri şaşırtmaya devam etmesi ve değerinin herkesçe bilinmesi dileğiyle!

Kaynak: 1,2,3,4

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here