Yazdığı “Şu Çılgın Türkler” romanı ile Türk yayıncılık tarihinin en büyük rekorunu kıran; avukat, yazar ve bürokrat Turgut Özakman, 1930 yılında Ankara’da dünyaya geldi.

turgut özakman ile ilgili görsel sonucuAnkara Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra da bir yıl Köln Üniversitesi’nde Tiyatro eğitimi almıştır. Başta tiyatro oyunları olmak üzere, eser üretme endeksli olarak yaşayan yazarın, henüz 16 yaşında iken yazdığı ilk oyun denemesi olan “Masum Katiller”  Halk Evi’nde sergilenmiştir.

İlk oyunlarını “Benzetmeci Anlatım” tarzında yazan sanatçı, oyunlarında Türk insanlarını doğal özellikleri ile yansıtmıştır. İlk dönem oyunlarında Osmanlı’dan Türkiye Cumhuriyeti’ne geçen ülke insanın bocalamalarını, kuşak çatışmalarını gerçekçi bir dille anlatmıştır. “Pembe Evin Kaderi” isimli oyunu ile de kısa zamanda ün yapmış ve Devlet Tiyatrosu’ndaki en genç piyes yazarı olmuştur.

İkinci dönem oyunlarında ise geleneksel Türk tiyatrosu ile Batı tiyatrosunu “Göstermeci Anlatım” tekniği ile en güzel şekilde kaynaştıran sanatçı; toplum tarafından ötekileştirilip, dışlanmış kişilerin toplum ile uyuşmazlığı konusuna “Ocak”, “Paramparça”, “Güneşte On Kişi”, “Komşularımız” adlı eserleri ile değinmiştir.

Tiyatro oyunlarında günlük yaşamı ve onun gülünç yanlarını ele alan sanatçı, romanlarında ise daha ciddi bir üsluba sahiptir. Belge niteliğinde olan romanları; Milli Mücadele, Kurtuluş Savaşı gibi temaları ele alır.

İlgili resimRomansı bir üslup ile Kurtuluş Savaşı’nı anlattığı “Şu Çılgın Türkler” oldukça önemli bir kaynaktır. Romanda anlattığı bölgeleri doğru yansıtabilmek için sırt çantası ile gezerek bilgi toplamıştır. 50 yıllık bir emeğin ve çalışmanın ürünüdür kitap. Ayrıca kitabın sonunda bulunan 70 sayfalık kaynakça da yazarın nasıl büyük bir titizlik ve özveri ile yazdığını kanıtlar niteliktedir.

Devlet Tiyatrosu’nda olduğu kadar Ankara Radyosu’nda ve TRT’de de uzun yıllar çalışan Özakman, mezun olduğu ve Dramatik Yazarlık dersi verdiği Ankara Üniversitesi’nden 2007 yılında ‘fahri doktor’ ünvanını kazanmıştır.

Türk edebiyatının Çılgın Türk’ü 28 Eylül 2013 günü aramızdan ayrılmıştı. Ardında ise hatırasını yaşatan çok sayıda tiyatro oyunu ve nitelikli roman bıraktı.

“Sevgili gençler!

İstiklal Savaşı, dünyadaki en meşru, en ahlaklı, en haklı, en kutsal savaşlardan biridir. Emperyalizmi ve yamaklarını dize getiren, bir enkazdan yepyeni, çağdaş bir devlet kurmayı başaran atalarınızla gurur duyun, şehit ve gazi atalarınızın onurunu yalancılara çiğnetmeyin.”

turgut özakman ile ilgili görsel sonucu

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here