Yıllar önce SoundCloud kayıtlarıyla müziğini insanlarla paylaşmaya başlayan Cihan Mürtezaoğlu, müzik piyasasında tanınan ve sevilen birçok isimle aranjör, besteci ve gitarist olarak çalıştıktan sonra kendi müziğine odaklı bir kariyer izlemeye Sarı Söz teklisiyle başlamış.

Sen Yağmur Dök ve Künt gruplarından da tanıdığımız, 2016 yılında çıkan Bitsin Bu Delilik albümü ve farklı zamanlarda çıkan teklilerden sonra 2018 yılında ikinci albüm olan Deli Zaman‘ı dinleyicileriyle paylaşan müzisyen, bu yıl da listelerimize Pinhani ile yaptığı Çekirdekten kayıtları ile Hangi Yol, Gamlanma ve Kör Dünya teklilerini bıraktı.

Cihan Mürtezaoğlu’nun milyonların dinlediği Bir Beyaz Orkide ve Sen Banasın şarkıları kadar güzel olan ve dinlediğinizde her biri farklı bir dünyaya davet eden 10 şarkıyı birkaç dizeleriyle birlikte sizler için bir araya getirdim. Keyifli dinlemeler!

  • Müzisyenin beş yıl önce SoundCloud hesabında paylaşıp, konuk olduğu bir YouTube kanalında söylediği Soytarı İpi adlı şarkısı “Bilsen gitmedim gitmem öksüz yüzünden/ Ateşe tapar gibi yandım elinden” sözleriyle bir köşede kendini saklamaya devam ediyor.

  • Duygularımızın ne ağır ne de savurgan olduğu noktada dinleyicisini “Şimdi bahçemde çocuklar koşar/ Fırlayıp içimden beni de aşar” sözleriyle karşılayan Bu Bir Yağmur Mu şarkısı.

  • Cihan Mürtezaoğlu’nun Deli Zaman adlı ikinci albümünün en arabesk şarkısı olduğunu söyleyebileceğimiz ve bize hüznü tam dozunda aşılayan şarkısı Yadigar, “Dönmedi bana küs bahtım/ En körpe yıllarında ömrün” sözleriyle bizi anılarımızla ve o anıların içindeki olmazlarla baş başa bırakıyor.

  • Müzisyenin 2017 yılının Ekim’inde çıkarttığı Hatırla Mektupları şarkısı, hem klibiyle hem de “Sakladım senin için/ Kalbim sende bin biçim” sözleriyle bizi arda bırakılamaz bir sevdaya sürüklüyor.

  • Deli Zaman albümünün bir başka güzel şarkısı, Sezai Karakoç‘un Sessiz Müzik adlı şiirinin ilk iki dizesiyle başlayan Silahlara Veda “Yüreğime yağmur döktüler/ Çamurlarda boğdular beni” sözleriyle hem içimizde bulduğumuz bir tür acıyı tanımlarken hem de genel havası itibariyle bir geride kalan olma duygusu tattırıyor.

  • Şarkılarının müziğiyle birlikte sözlerini de tamamen kendi inşasından oluşturan müzisyen, ilk defa söz kısmına kendi ismini değil de bir başkasının ismini yazdırıyor. O isim ise yüzyıllar öncesinde yaşasa da günümüzde karşımıza çıkmaya devam eden Karacaoğlan. “Bin kaygı bir borç ödemez/ Gamlanma gönül gamlanma” sözleriyle seslenen Karacaoğlan’ın dizeleri ile Gamlanma şarkısı Mürtezaoğlu’nun müzik dünyasında bambaşka bir üslup buluyor kendine ve diğer şarkılardan farklı olarak biraz daha saykodelik bir havaya bürünüyor. Klipte kullanılan illüstrasyon tekniği ise şarkıya daha özgün bir bağlam yaratıyor.

  • Cihan Mürtezaoğlu’nun 2016 Eylül’ünde dinleyicileriyle paylaştığı ilk albüme ismini veren Bitsin Bu Delilik şarkısı sözleriyle de müziğiyle de varoluşsal sancılara bizi gebe bırakıyor. Her sözünden farklı sezgisel düzlemlerde gezinebilecek anlamlar çıksa da “Şimdi bu bilinmeyenlerde durmam/ Çünkü ben köprülere şehir kurmam” kısmında benliklerimiz arasındaki geçişlerimiz için bizi bir tür sorgu sahnesine çıkarıyor. “Tanrı ölüyor.” sözü ise belki de üzerimizdeki sıkı tabulara karşı bir mücadele var ediyor.

  • Bir çiftin şarkısı olabilecek, güzel ve naif bir havaya sahip olan Saf Kuşlar şarkısı, “Zor günler bunlar da geçecek/ Dibi dipte görmek gerek; nasıl gelirse gelsin” sözleriyle sosyal ilişkilerimizdeki problemleri bir şekilde aşabileceğimize dair teselliyi kalplerimize bırakıyor.

  • Müzisyenin albümlerine dahil etmediği, SoundCloud kayıtlarındaki yerini korumaya devam ederken davet edildiği bir programda söylemesiyle dinleyicilere ulaşan bir diğer şarkısı Silahlı Kız, “Sevda yorulmaz ama/ Bitmiyor ki bu cefa” diyerek usulca sokulduğumuz sevdaların omuzlarımıza bırakıp gittiği hüzünleri bir araya getiriyor.

  • Deli Zaman albümünün son şarkısı Tam Ortasında, müzisyenin bir konserdeki anlatımına göre bir yılbaşı akşamı yazılmış. “Gel böyle/ Vuslat utansın/ Öyle gel ki/ Ölmek ölsün!” sözleriyle şarkıda hem bir türlü cesaret edemediğimiz söylemleri bulup hem de bu söylemlerin sahibi her ne ise onu içimizde yeniden arama imkanına erişiyoruz.

Cihan Mürtezaoğlu’nun tüm şarkılarını dinlemek isterseniz:

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here