Google, Chrome’un belleği boşaltmak için arka planda çalışan sekmeleri dondurmasına izin veren yeni bir özelliği test ediyor. Google, 2015’te “Tab Discarding” adında bir özellik çıkartmıştı. Bu özellik, RAM’de boş alan azaldığında bakılmayan sekmelerin yüklenmesini engelliyordu. Sadece tıklandığında açılmasını sağlıyordu böylece RAM tasarrufu sunuyordu. Test edilen yeni özellik “Tab Freeze” yani sekme dondurma ise sekmelerin ne zaman donacağı ve ne kadar süre donuk kalacağı konusunda kullanıcıya daha fazla seçenek sunuyor.

Bu özelliği hemen şu an test etmek isterseniz buraya tıklayarak Chrome Canary’i indirebilirsiniz. Daha sonra arama çubuğuna chrome://flags/#proactive-tab-freeze yazarak ayarlar kısmına ulaşabilirsiniz. Birkaç seçenek ise şu şekilde olacak:

  • Etkin (kullanılmayan sekmeler beş dakika sonra donar.)
  • Etkin dondurma (sekmeler tıklanıncaya kadar çözülmez.)
  • Etkin dondurma (her 15 dakikada 10 saniye donar.)

Tüm sekmelerinizin durumunu chrome: // discards adresine giderek görebilirsiniz. Bu sayfa ayrıca sekmeleri manuel olarak yüklemenizi, atmanızı veya dondurmanızı sağlar. Bu seçeneklerin normal sürüme gelip gelmeyeceği ise henüz net değil.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here