Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
30

Oliver Twist, Bir Noel Şarkısı, İki Şehrin Hikayesi, Büyük Umutlar, Perili Ev, David Copperfield ve daha nice büyük eseri hayatımıza katan yazardır Charles Dickens. Gerek karakter betimlemeleri gerek kurguladığı hikayeleri anlatma tekniği gerekse iz bırakan karakterleriyle Viktorya Dönemi’nin en iyi romancısı olarak bilinir. Yarattığı yaşamlardan yola çıkılarak çekilmiş filmleri sizler için derledik.

1) A Christmas Carol (2009)

1935, 1977 (Moira Armstrong), 1978 (Trevor Evans), 1994, 2004 (Arthur Allan Seidelman) ve daha nice uyarlama yapıldı A Christmas Carol için. Muppets, Mickey Mouse, The Flintstones, Bugs Bunny ve Doctor Who gibi ünlü yapımlar hikayeden uyarlama bölümler çekti.

Ebenezer Scrooge ve Jacob Marley paradan başka hiçbir şeyi umursamayan, dükkandan çıktıkları görülmemiş iki ortaktır. Bir gün Marley ölür ve her şey Scrooge’a kalır. Scrooge cimri, bencil, huysuz biri olarak yaşamını sürdürmeye devam eder. İhtiyarladığı bir Noel akşamı işten çıkar ve evine gider. Tam eve girecekken kapıda eski ortağı Marley’i gördüğünü zanneder ancak bunun bir hayal olduğunu söyleyip evine girer. Gece tam yatacakken Marley’nin hayaleti, Scrooge’un odasına girer. Taşımak zorunda olduğu zincirler vardır ve Scrooge’a o geceden itibaren her gece onu bir hayaletin ziyaret edeceğini söyler.

2) Oliver Twist (2005)

1933 (William J. Cowen), 1974 (Hal Sutherland), 1982 (Clive Donner) senelerinde beyaz perdeye aktarılmış olan roman, birçok tiyatro oyunu sayesinde izleyiciyle buluştu. Aynı zamanda 2007 yılında 5 bölümlük bir mini dizisi çekildi.

Bir yetimhanede dünyaya gelen ve adı yetimhane müdürü tarafından verilen Oliver, 11 yaşında Mr. Sowerberry’nin yanına evlatlık olarak verilir. Ancak Oliver onun yanından kaçar ve 7 günlük uzun bir yolculuktan sonra Londra’ya gelir. Yorgunluk ve açlığın arasında kendine kalacak bir yer ararken Jack Dawkins’le tanışır. Jack, Oliver’a kalacak bir yer verir ve onu arkadaşlarıyla tanıştırır.

3) David Copperfield (2000)

1911 (Theodore Marston), 1935 (George Cukor), 1969 (Delbert Mann) ve 1993 (Peter Madak) yıllarında sinemaya uyarlanmış bir eserdir.

Babası o doğmadan hayatını kaybeden David, annesi ve dadısı tarafından şımartılarak büyütülür. Annesi genç yaşında yaşlı bir adamla evlenene kadar David’den daha mutlusu yoktur. Eve gelen misafirler yeni bir babayla sınırlı kalmaz. Üvey babanın yanı sıra onun kadar kötü bir üvey halanın eve yerleşmesiyle David’in hayatı büsbütün değişir. Artık David, evin gözde düşmüş, mutsuz çocuğudur ve bu mutsuzluk onu çok etkiler. Bu sebeple üvey babası ve halasının etkisiyle, annesi tarafından bir yatılı okula gönderilir. Bu sırada David’in annesi doğum yaparken bebeğiyle beraber ölür.

4) Great Expectations (2012)

1946 (David Lean), 1998 (Alfonso Cuaron) ve 1999’da (Julian Jarrold) beyaz perdeye aktarılmıştır. Ayrıca 2011 senesinde 3 bölümlük bir mini-dizi olarak karşımıza çıkmıştır.

Annesini ve babasını kaybetmiş olan Pip, ablası ve kocası Joe ile yaşamaktadır. Çok zeki olmasının yanında oldukça yaramaz bir çocuktur. Anne ve babasının mezarını ziyaret etmek için kilise mezarlığına gittiği gün, kaçak bir mahkumla karşılaşır. Mahkum ondan yemek ve bir eğe ister. Getirmemesi halinde onu öldürmekle tehdit edip Pip’i iyice korkutur. Bu olaylardan çok etkilenen Pip, mahkuma ne istediyse götürür. Karnını doyuran mahkum ortadan kaybolur. Yemeklerini Pip’in çaldığını öğrenen ablası için bu, bardağı taşıran son damla olmuştur ve onu terbiye öğrenmesi için Bayan Havisham’ın yanına gönderir. Pip, öğretmeninin üvey kızı Estella’ya aşık olur ve hayatı hızla değişir.

5) A Tale of Two Cities (1980)

1935 (Jack Conway) ve 1980 (Jim Goddard) senelerinde beyaz perdeye aktarılmış romanın 2 bölümlük (1989) ve 8 bölümlük (1980) iki tane mini-dizisi bulunmaktadır.

Fransız İhtilalinin görünmeyen yüzünü anlatan romanda, Çok saygıdeğer bir doktor olan Dr. Alexandre Manetta suçsuz olmasına rağmen, bir aristokrat yüzünden 18 senesini hapishanede geçirir. Bu sırada Londra’da yaşamakta olan kızı Lucia Paris’e gider ve babasının hala hayatta olduğunu öğrenir ve sonrasında birlikte Londra’ya dönerler. Bu sırada Lucia, aristokrat bir ailenin oğlu ama aristokratlardan nefret eden Charles Darney ile tanışır ve evlenirler. Bir süre sonra Fransa’da ihtilal başlar ve Darney’nin bütün ailesi katledilir. Darney, tazminat için Fransa’ya gittiğinde o da tutuklanır.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
30

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here