Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2224

1994-2004 yılları arasında ekranlara gelen, Amerika ve tüm dünyada fenomen haline gelmiş dizi Friends‘in Chandler karakterine hayat veren yetenekli aktör Matthew Perry, uzun yıllar alkol ve Vicodin (bağımlılık yapıcı, morfin benzeri güçlü bir ağrı kesici) bağımlılığıyla boğuştu.

Friends kariyerine başladığında henüz 24 yaşında olan Perry, 1997 yılında geçirdiği bir jet-ski kazası sonrasında Vicodin isimli reçeteli ilacı kullanmaya başladı ve madde bağımlılığı zaman içerisinde tehlikeli boyutlara ulaştı (kendi açıklamasına göre günde iki büyük bardak votka ve onlarca Vicodin alıyordu). Bunun bir sonucu olarak, Friends’in 6. ve 7. sezonları arasındaki tatil döneminde Perry’nin vücudunda yoğun alkol ve ilaç kullanımına bağlı pankreatit baş gösterdi.

“Sete hiçbir zaman kafam iyi gelmedim. Çoğunlukla acılı bir hangover halindeydim.”

Bu dönemde oldukça kilo kaybeden aktörün gerek görünüşü, gerek sesi, gerekse mimiklerindeki değişim, 6. sezonun final bölümü ve 7. sezonun ilk bölümü peş peşe izlendiğinde rahatlıkla görülmekte.

Bu süreç, Perry’yi zihinsel ve psikolojik açmazlara da sürüklemişti. Geçtiğimiz yıllarda kendisine Friends dizisindeki en sevmediği bölüm sorulduğunda cevap veremeyeceğini, çünkü Friends’in üç yılını hatırlamadığını söyleyecekti: “Bilmiyorum, 3. ve 6. sezonlar arasında bir bölümdü.”

Perry, yıllar sonra bağımlılığından kurtulmak için attığı ilk adımın sebebini ise şöyle açıklayacaktı: “Galiba, ölüm korkusuydu.”

Peki settekiler bu durumun farkında mıydı?

“Sanırım saklama konusunda iyiydim ama bir yerden sonra herkes öğrendi.”

Matthew Perry’ye göre alkol onun hayatında diziden önce de vardı. Vicodin’e kadar belki büyük bir sorun teşkil etmiyordu; yine de alkol onun için bir sorundu. Nitekim geçtiğimiz yıllarda, bir bağımlılık uzmanı -David Sack- ile yaptığı TV programında “içtiğinde olmak istediğin kişi olmak” durumuna dikkat çekiyor ve ekliyordu: “İyi ki eroine bulaşmadım. Gerçekten. Kullanmış olsaydım şu an burada oturuyor olmazdım.”

“Alkole karşı reaksiyonunuz önemlidir. Bir adam bir martini içer, o sadece bir martinidir. İçer uyursunuz. Fakat alkolikler için durum daha çok şöyle: Bana yaptığı etkiyi sana yapsaydı, hep içerdin.”

Bağımlılığını tamamen atlattıktan sonra ise tecrübelerini ‘yönlendirme’ kararı aldı ve kendisini, bir dönem bizzat boğuştuğu o sıkıntılara sahip bağımlılara yardım etmeye adadı diyebiliriz. Bu yolda yaptığı açıklamalar bir kenara, bağımlılar için Perry House adında bir merkez bile açtı. Daha sonra burayı satmış olsa da, işleri hala takip ettiğini, çünkü bu yerin alkoliklere yardım etmek için harika bir yol olduğunu söyledi.

“Dışarıdan bakınca sanki her şeye doydum gibi görünebilir. Aksine çok yalnız zamanlardı benim için, çünkü alkolizmle boğuşuyordum.”

5 yıl kadar önce, Perry 43 yaşındayken “ayıklığın” kendisine kattıklarını şöyle ifade ediyordu:

“Narsistin tekiydim, sadece kendimi düşünürdüm, sonra değiştim ve bu oldu. Ve gerçek huzuru yakaladım.”“Hayatımda birçok iniş çıkış yaşadım. Ama kazandığım en iyi şey şu ki; bir alkolik bana gelip ‘İçmeyi durdurmama yardımcı olabilir misin?’ diye sorarsa cevabım kesin: Evet. Bunun yolunu biliyorum.”

Ünlü aktör başta kendisi için, sonraki süreçte ise bağımlılıkla savaşmaya yaptığı yardımlarla, doğru olanı yapmaya devam ederek büyük bir saygıyı hak ediyor.

Could he… BE more sober? 🙂

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
2224

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here