Geçtiğimiz hafta gerçekleşen CES (Consumer Electronics Show) yani Tüketici Elektroniği Fuarında birçok yeni teknoloji tanıtıldı. Bu yazımızda Bilgisayar alanında yaşanan yeni teknolojilerden bahsedeceğiz.

İlk olarak Nvidia’dan bahsedelim. Bir süredir çıkması beklenen RTX 2060 ekran kartı sonunda tanıtıldı. Karşımıza çıkan bu yeni ekran kartı fiyat-performans anlamında çok özel bir yerde kendine yer bulmuş durumda. Performans anlamında bir önceki nesil ekran kartları olan GTX 1070Ti’dan bile daha iyi performans sunan ekran kartı GTX 1080 ile yarışacak bir performansa sahip durumda. Fiyat anlamında daha ucuz olmasının yanında RTX serisi ekran kartı olmasının en büyük getirisini üzerinde taşıyor. Ray Tracing özelliğine sahip ve aynı zamanda fiyat olarak kıyasla daha hesaplı olan kart hem RTX deneyimi yaşamak isteyen aynı zamanda performans anlamında çok fazla taviz vermek istemeyen tüketici için iyi bir seçenek olarak karşımıza çıktı. $349 fiyat etiketi ile RTX 2060 satışa çıkmış durumda.

Ancak Nvidia karşımıza sadece RTX 2060 ekran kartı ile çıkmadı. Karşımıza ayrıca RTX ekran kartları ile güncellenmiş yeni laptoplar ile karşımıza çıktılar. RTX 2060, 2070 ve 2080 ekran kartları ve bu ekran kartlarının Max-Q versiyonları ile Acer, Asus, Dell, Gigabyte, HP, Lenovo Legion, MSI, Razer, Samsung ve daha fazla şirket toplamda 40’dan fazla laptop tanıttı. Razer, Asus, Gigabyte, HP ve MSI var olan laptopları RTX güncellemesi almış durumda Acer, Asus, Dell, Lenovo Legion ve Samsung ise RTX ekran kartı için özel olarak yeni modellerini karşımıza çıkarttı.

Bu laptoplar arasında en çok dikkat çekenler Acer, Asus, Gigabyte ve Dell tarafından gelmiş durumda. Asus’un Zephyrus serisi ile karşımıza çıkartmış olduğu ince laptop dizaynı Asus Zephyrus S ile RTX teknolojisine güncellendi, G703 ile masaüstü alternatifi laptopu karşımıza çıktı, ancak CES 2019 için Asus daha çılgın bir tasarıma el attı ve karşımıza Asus Mothership ile çıktı. Microsoft Surface Pro dizaynının oyuncu bilgisayarına uygulayan Asus değişik bir laptop karşımıza çıkarmış durumda.

Acer’a geçecek olursak geçen sene CES 2018’de prototip olarak karşımıza çıkan Acer Predator Triton 900 ilginç ekran standı ile sonunda piyasaya çıkmaya hazır durumda. Ekranı 360 derece dönebilen ultrabook dizaynına değişik bir çözüm bulan Acer ekran panelinin dönmesi sağlanarak ister tablet gibi kullanabileceğiniz isterseniz normal laptop ekranı dizaynını aynı gövdede karşımıza çıkartmış durumda.

Razer çok büyük değişiklikler yapmadı ancak Razer Blade 15 modelini RTX ekran kartı ile güçlendirmenin yanında yeni ekran seçenekleri de çıkardı karşımıza. 1080p 240Hz ekran yenileme hızına sahip ekran ve 4K AMOLED ekranlı bir model. Ekran konusunda çok çılgın 2 ürün karşımıza çıkaran Razer‘ın bu ekranları ilk deneyimleyenlerden epey beğeni kazanmış durumda.

HP’de laptopları yenileme esnasında Razer’dan çok farklı bir yol izlemedi desek yeridir. HP Omen 15 laptopu RTX ekran kartının dışında 1080p 240Hz ekran ile güncelledi. Ve son nesil WiFi çözümü olan 802.11ax yani WiFi 6 desteğine sahip olarak tanıtıldı.

Gigabyte donanım olarak sadece ekran kartı olarak güncellediği Aero-15X laptopuna Microsoft işbirliğinde ilginç bir yazılım desteği getirmiş durumda. Microsoft Azure AI ile laptoplara yapay zeka desteği gelmiş durumda. Şu an için tam olarak ne işe yaradığını göremediğimiz ve fuarda şuan geliştirme aşamasında denilerek geçilen teknolojinin telefonlardaki yapay zeka ile güçlendirme çabasına benzer bir geliştirme sunacağı belirtiliyor.

Donanım detaylarına çok girmiyoruz çünkü laptopların neredeyse hepsi kopyala yapıştır bir donanım özelliğine sahipler. Ancak en farklı donanım özelliklerini bize Dell sunmuş durumda. Dell’in oyun şubesi Alienware’in tanıttığı Alienware Area-51m laptopu ile laptoplarda masaüstü işlemcisi ve ekran kartlarının bulunduğu hatta masaüstü bilgisayardaki gibi değiştirilebilir işlemci ve ekran kartı dizaynı karşımıza çıkmış durumda. Uyumlu ekran kartları ve aynı soket uyumlu işlemciler ile laptopunuzun işlemcisini ve ekran kartını istediğiniz gibi güncelleyebileceksiniz.

Dell’in geçen sene duyurduğu Alienware m15 modeli ise 1080p 240Hz ekran desteği ile güncellendi. Ve görünüşe göre tanıtımda HP her ne kadar daha 240Hz ekranlı laptopu tanıtmış olsa da satışa çıkış hızı konusunda Alienware m15 modelinin 240Hz modelinin çok daha önce satışa başlayacağı belirtiliyor.

Nvidia monitör kullanıcılarını sevindiren bir hamle yapmış durumda. Oyuncu monitörü arayan kişilerin karşısına ya G-Sync uyumlu ya da FreeSync uyumlu monitörler geliyordu. G-Sync monitörler Nvidia ve FreeSync monitörler AMD ekran kartları ile uyumlu olduğu için çapraz bir monitör ekran kartı durumu yaşandığında ekran kartının size sunabileceği bazı yeteneklerden mahrum kalıyordunuz. Nvidia bu konuda FreeSync özellikli monitörlerin G-Sync uyumlu hale gelebilmesi için çalışmalara başladı. Şimdilik 400 monitör test edilmiş ve 12’si geçmiş durumda ileride daha fazla monitörün bu desteği alması bekleniyor.

Nvidia, RTX derken Nvidia’nın rakibi AMD’ye gelelim. AMD ekran kartı tarafında Vega 20 mimarisine sahip Radeon VII ekran kartını tanıttı. Adından da biraz sırıttığı gibi ekran kartı 7 nm üretim sürecinden geçmiş durumda ve Nvidia’nın RTX 2080 ekran kartını hedef alıyor. Ancak fiyat etiketi ve sınırlı üretim miktarı ile tüketicileri bir miktar hayal kırıklığına uğratmış gibi görünüyor.

Ancak AMD, CES 2019’da aynı zamanda biraz Ryzen 3 serisi işlemcilerinden de bahsederek yine tüketicilerin gönlünü kazanmayı başardı. 7 nm üretim sürecinden geçmesi beklenen Ryzen 3 serisinin bazı skorları açıklandı. Cinebench’te 135W güç kullanımında 2057 puan alan işlemci, 180W güç kullanan Intel Core i9 9900K(2040 puan)’yı geçecek gibi görünüyor. Ayrıca işlemci oyun testinde Forza Horizon 4 oyununda 1080p çözünürlükte 100fps görüntü hızına ulaşabildiği belirtildi. Ayrıca işlemci mimarisinde çift zar sistemi uygulanmış durumda. Bir zarda işlemci çekirdekleri yer alırken ikinci zarda bant genişliğini iki katına çıkarak PCIe 4.0’ı destekleyen PCI birimi, girdi çıktı birimi ve kontrolcü yer alacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here