Çizgi roman mantığı, yüksek miktarda radyasyonun sizi Hulk, Godzilla, Radyoaktif Adam veya herhangi bir sayıdaki diğer radyasyona bağlı süperestasyonlar haline getireceğini belirtir. Gerçek hayatta, Çernobil ve Fukushima gibi nükleer patlama çöküntü bölgelerinde büyük ekolojik hasarın gösterdiği gibi, zararlı mutasyonlara neden olanların gelişmiş yeteneklerin kısayolundan daha olası olduğu düşünülmektedir. Bu kirletilmiş bölgeler, radyasyonun vahşi yaşam üzerindeki derhal ve uzun vadeli etkileri ile ilgilenen bilim insanları için popüler bir yer haline gelmiştir; radyo-ekoloji ve radyobiyoloji gibi ilginç habitat disiplinlerinin oluşumuna neden olmuştur.

Daha fazlasını bu videodan izleyebilirsiniz.

Canlı organizmaların radyasyon dozlarına nasıl uyum sağladıklarını anlamak, tıptan korunmaya kadar bir dizi uygulama içerir. Ancak her ikisi de daha yüksek radyasyon doza maruz kalmayı gerektiren, uzun süreli insan uzay görevleri ve gezegenlerarası kolonizasyon için en gözden kaçan preparatlardan biridir. Dünya’nın yüzeyinde yaşıyoruz.

Geçen yıl Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) üzerinde yapılan bir deney, Çernobil dışlama bölgesinden gelen sekiz mantar türü yardımıyla bu fikri inceledi. Bu suşlar 1986’daki erimesin ardından ortaya çıktı ve ikisi Cladosporium kalıpları-radyoaktif yüzeyleri tercih ediyor gibi görünüyor. Fungal örnekler, NASA’nın Jet Propulsion Laboratory’deki kıdemli araştırma bilimcisi Kasthuri Venkateswaran’ın liderliğindeki bir ekiple küratörlük yaptı ve kısa süre Venkat tarafından geçti.

Kaynak: 1.