Rırat Ilgaz, 7 Mayıs 1911’de Cide’de doğdu. 1930 yılında Kastamonu Muallim Mektebi’ni bitirdikten sonra altı yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. 1938’de Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Bir süre Türkçe öğretmeni olarak çalıştı. Edebiyat kapısını şiirle aralayan Ilgaz’ın ilk şiirleri, Kastamonu’da yayımlanan Nazikter ve Açıksöz (1927) gazetelerinde çıktı. Sınıf (1944) adlı ikinci şiir kitabının sıkıyönetim kararıyla toplatılmasından sonra altı ay hüküm giydi. Daha sonra Sabahattin Ali, Aziz Nesin, Mim Uykusuz ile birlikte çıkardıkları Markopaşa başta olmak üzere çeşitli dergilerde çıkan yazıları ve yayımlanan kitapları nedeniyle yaşamının çeşitli evrelerinde birçok kovuşturmaya uğradı ve değişen sürelerle tutuklu kaldı. 1947’de öğretmenlikten çıkarılınca hayatını öykü, roman, tiyatro oyunu ve gazetelerde köşe yazıları yazarak kazandı. 1974’te Yenigün gazetesinden emekli oldu. 7 Temmuz 1993’te aramızdan ayrıldı.

Ilgaz’ın Halime Kaptan adlı kitabında, Kurtuluş Savaşı’nda cepheye giden erkekler dışında, mücadele içerisinde mevzi duran binlerce yiğit kadınlarımızdan biri olan Halime Kaptan ve savaşın zor şartlarındaki mücadelesi konu alınmıştır.

Kurgu dışı tarih kitaplarını okurken zorlanıyor ve sıkılıyorsanız, bu tür edebi metinlerle koşut didaktik eserleri okumak için zemin oluşturabilirsiniz. Kurtuluş Savaşı esnasında verilen mücadelenin kıymetine, şartlarına tanıklık edeceğiniz bu eseri okurken birçok denizcilik terimi ile muhatap olacaksınız. Savaşmak ve bunun da ötesinde kurtuluş mücadelesi içerisinde bulunmak toplumu psikolojik etkilerinin yanında bedensel olarak da yıpratmıştır. Açlığın hüküm sürdüğü bu dönemlerde örneğin tuz ve ekmek alabilmek için hayvanlardan sağlanan süt, yumurta vb. ürünlerin bizzat köylüler tarafından tüketilmeyip, köylülerin çocuklarından esirgeyerek biriktirip sattığını görmekteyiz.

Yılların denizcisi Temel Reis’in gelini Halime Kaptan, hem babasına hem de çocuğuna bakmaktadır. Temel Reis, ağır romatizma rahatsızlığıyla mücadele verirken durumuna iç yanmakla beraber çaresizce, hareketsizce yatmaktaydı öylece. Gençliğinde ki  kuvvetli Temel Reis’e o kadar hasrettir ki…

Cepheye giden erkeklerin yaptığı kuvvet gerektiren günlük işleri üstlenmek zorunda kalan Halime Kaptan, odun kırmak, toplamak hatta şartlar nedeniyle ve aynı zamanda arzusuyla bir gemiye kaptan olmaktadır. Dönemin kadına olan bakış açısı sebebi ile birçok defa bastırılmak istense de bunlara taviz vermeyerek mücadeleye dahil olmaktadır. Halime Kaptan’ın bu kararlığı, iradesi ve başarı karşısında mest olan köy halkı Halime Kaptan’a karşı duramayıp tam aksine destek olmuşlardır.

Karadeniz kızı olan Halime, benliğinde usta bir kaptan taşımaktadır. Denize, havaya çok hakimdir. Bu da Halime Kaptan’ı, Halime Reis yapmaktadır. Bir elin beş parmağını geçmeyen mürettebatı ile birlikte yalnızca işgalci güçlere karşı değil, çetelere karşı sergilediği mücadele sonucu büyük başarılar göstermiştir.

Türk kadınının isterse neler yapabileceğinin büyük bir örneği olan Halime Kaptan’ı sizlere önermekten şeref duyar, ülkemizin ne şartlarda kurulduğunu bizlere bu edebi eserle aktaran Rıfat Ilgaz’a bir teşekkürü borç bilir, iyi okumalar dileriz. Sevgilerimizle…

Kaynak: Rıfat Ilgaz: Halime Kaptan – Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here