Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
251

Film, dizi, belgesel derken kısa filmler de son zamanların ilgi çeken sanat dalları arasında olmaya başladı. Gerek bütçeleri bakımından film kadar iddialı gerek konusu bakımından belgesel ile yarışabilecek düzeyde olan kısa filmlerin izlemesi de bir o kadar keyif verici.

Michel Gondry, Fransız yönetmen. Müzisyen bir anne ve ressam bir babanın oğlu olarak dünyaya geldi. 1980’lerin başında Paris’teki güzel sanatlar akademisinde grafik eğitimi gördü. Birçok ünlü filme yönetmenlik yapmış Eternal Sunshine of the Spotless Mind gibi efsaneye imzasını atmış Michel Gondry‘in yeni gözdesi Détour.

Détour başlıklı film tamamen bir iPhone 7 ile çekildi. Yönetmene özel bir kitle ve ekiple erişememiş olabileceği yerlerde çekilen Détour, sinemanın en iyi filmlerinden bazılarına saygı duyan dokunaklı ve içten bir film.

15 kiloyu aşan yüksek bütçeli ve ikamesi zor kameralar ile çekimin yanı sıra Apple farkı ile iPhone ile çekim yapan yönetmen, çekimlerin zarif ve bir o kadar da eğlenceli geçtiğini her fırsatta dile getiriyor.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind ile En İyi Orijinal Senaryo dalında Akademi Ödülü‘nü kazanan Gondry, akıllı sinematografi  ile en küçük kızın ve üç tekerlekli bisikletinin etrafında yer alan hayali bir hikaye ile sıradan bir ilişki kuruyor.  Apple’ın İngiltere’deki ana sayfasında yayınlanan “Detour”, bir ailenin bisikletçinin minibüsünde tatile çıktıktan kısa bir süre sonra genç sahibinden ayrılan bir çocuk üç tekerlekli bisikletinin hikayesi. Yol boyunca pek çok maceraya sahip olan, Güney Fransa’ya giden otoyollar ve arka yollar boyunca aileyi takip ettiği bir yolculuk başlar. Kaybolan temayı ele alan Detour, kısa film olmasına bakmaksızın macera ile size keyifli anlar yaşatarak olayın içine bir anda dahil etmesi ile izlemesi keyifli bir kısa film hazırladı.

Hikaye kendi içinde ilgi çekici olsa da Gondry, Jaques Tati ve Albert Lamorisse gibi Fransız sinemasının klasiklerini ve aynı zamanda iPhone’un birçok özelliğini gösterme şansını kullanmaktadır.

Bakış açısı, animasyon, sualtı çekimi, zaman atlama ve slo-mo ile oynar – ve bir dizi eşlik eden online masterclass gibi şeylerin Michel Gondry’nin gözüyle nasıl yapıldığına dair Gondry’nin tercih ettiği film yapım tekniklerini bizzat inceleyebilirsiniz.

Kaynak: 1

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
251

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here