Netflix‘in Mayıs ayında yayımladığı 4 bölümlük mini dizisi When They See Us 80’lerin en önemli olaylarından biri olan Central Park Beşlisi‘nin hikâyesini anlatıyor.

Tüm ülkenin dikkatini üzerine çeken gerçek bir öyküden uyarlanan When They See Us, işlemedikleri bir tecavüz suçundan hüküm giyen Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise adlı Harlemli 5 gencin çok tartışılan dava sürecini ele alıyor.

19 Nisan 1989 gecesi yaşanan olayda dördü 14 biri de 16 yaşında olan beş siyahi genç, New York Central Park’ta koşuya çıkan Trisha Ellen Meili’ye tecavüz ve darp ettikleri iddialarıyla suçlanmışlardı. Yaşanan bu tecavüz olayı hakkında en ufak bir bilgiye bile sahip olmayan 5 genç aileleri ve avukatları gelmeden sorguya çekilerek tecavüz ve darptan sorumlu olduklarının kanısına varılmıştı. Trisha Ellen Meili’nin vücudunda 5 gence ait DNA örneklerinin bulunamamış olmasına rağmen Antron McCray, Kevin Richardson, Yusef Salaam, Raymond Santana ve Korey Wise; tecavüz, hırsızlık, darp gibi suçlamalarla 6 ve 14 yıl arasında hapis cezası almıştı. O dönemlerde ünlü bir iş adamı olan şu anki ABD Başkanı Donald Trump ise bir gazeteye tam sayfa reklam vererek 5 siyahi gencin idam cezası alması gerektiğini savunmuştu.

ABD’de büyük bir yankı yaratan bu olayın gerçek yüzü ise 2002 yılında Matias Reyes adlı tecavüzcünün başka bir suçtan yakalanması ve zanlının Trisha Ellen Meili’ye tecavüz ettiğini itiraf etmesi ile ortaya çıktı. Masumiyeti kanıtlanan ve serbest bırakılan 5 genç sonrasında 41 milyon dolarlık tazminata hak kazandı. Netflix’in When They See Us’ı sayesinde tekrardan hatırlanan bu olay tüm dünyada yankı buldu. Olayda yer alan savcılardan Linda Fairstein yeniden hedef haline gelerek Fairstein için 100 binin üzerinde imza toplandı. Eski savcı bulunduğu 2 dernekteki görevinden istifa etti ve Fairstein’ın kitap anlaşmaları da dizi sonrası iptal oldu.

When They See Us gerek kurgusu gerek oyuncularıyla çokça konuşulmayı hak eden ve insanı derinden etkileyen bir mini dizi. Özellikle Korey Wise’ı canlandıran Jharrel Jerome‘u ayrı bir takdir etmek gerekiyor ki kendisi canlandırdığı bu zor rol sayesinde Emmy Ödülleri’nde adaylık kazandı. Ayrıca dizide Kevin Richardson’ı canlandıran Asante Blackk de 17 yaşında olmasına rağmen muhteşem bir performans sergiledi ve ilk projesiyle Emmy Ödülleri’nde adaylık kazanmış oldu. Gençlerin olayla ilgili ilk kez sorgulandığı 1989 ilkbaharından başlayarak 25 yıllık bir süreci kapsayan dizi, beşlinin 2002 yılında aklanmasını ve New York şehri yönetimi ile 2014 yılında yapılan anlaşmayı ön plana çıkarıyor. Mahkeme sahnesinde çocukların hüzünleri ve hayallerinin yıkılışı izleyiciye çok güzel bir şekilde yansıtılıyor. Dizinin çoğu sahnesi duygu dolu ve dizideki o kasvetli hava sizi epey bir gergin hissettiriyor. Adaletsizliği çok net görebileceğiniz bu dizi bir kez daha yargı sistemini sorgulamanıza sebep oluyor.

Son olarak Central Park Beşlisi’nin hikâyesine tanık olmanızı şiddetle tavsiye ediyor ve sizi dizide çalmış olan Michael Kiwanuka’nın Love & Hate şarkısıyla yalnız bırakıyorum. You can’t take me down 

Kaynak: 1, 2

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here