Fikret Kızılok ve Bülent Ortaçgil‘in beraberliğine alışkınızdır. Birlikte geçirdikleri kıymetli vakitler, beraber yazdıkları eserler ve bir iş birliği… Çekirdek Sanat Evi bu beraberliğin ürünüdür: tek dertleri müzik ve sanat yapmak olan insanların bir araya geldikleri küçük bir yuva. Maddi kâr amacı güdülmeden toplanılan geceler ve bu gecelerin kayıtlarını içeren küçük kasetlerin dinleyicilere dağıtılması… Şimdilerde o kasetlere ulaşmak oldukça zor. Yalnızca birkaç YouTube videosuna ulaşabiliyoruz.
1982 yılında Fikret Kızılok ve Bülent Ortaçgil’in Bostancı Çatalçeşme’de kurdukları Çekirdek, aynı zamanda Erkan Oğur, Jak Esim, Cem İkiz, Grup Gündoğarken, Zeynep, Yeni Türkü, Ezginin Günlüğü gibi önemli grup ve müzisyenlerin de aralarında bulunduğu, bir araya gelip konserler verdikleri bir sanat yuvasıdır. Kaydedilen konserlerin kasetlerinin kapaklarını da bizzat kendileri çizmiştir. Ancak maalesef, 80’li yılların sonunda çıkan telif hakkı yasası yüzünden kapanmak zorunda kalmıştır.

Kim bilir o konserlerin içinde olmak, gerçekten sanat yapmak için toplanmış o insanların arasında olmak nasıl bir duyguydu! Ardından bize kalanların yalnızca YouTube’dan dinleyebildiklerimiz olması üzücü de olsa, elimizdeki bu özel kayıtların kıymetini bilmek lazım. Biz de sizler için o güzel ve eşi benzeri muhtemelen bir daha bulunmayacak olan kayıtların derlemesini yaptık. Sanatla kalın!

 

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here