4.sezonunu geride bırakan, birçok insanı kendisine bağlayan Peaky Blinders dizisinin 5.sezonu heyecanla bekleniyor. Bazı kaynaklarda yeni sezon eylül ayında gelecek gibi söylentiler mevcut. Biz de yeni sezonu heyecanla bekleyen dizi hayranları için, Shelby Ailesi ön planda olmak üzere dizi karakterlerinin görünüşlerini ele alacağız.

Dizi karakterlerine bağlanmamızı sağlayan birçok görünüş özelliği var. Başta asi saç kesimleri, kıyafetleri, duruşları, davranışları, ses tonları, zekaları ve o herkesin hayran olduğu aksanları.

Genel olarak dizi karakterlerinin yüzleri kemikli ve köşeli. Saç kesimleri de o sert yüz hatlarını ön plana çıkaracak tarzda. Saçlarının üstleri uzun ve yanları kısa kesimleri ile dikkatleri yüzlerine ve yüz hatlarına çekiyorlar.

Kasketler tekrardan moda oluyor! Dizi karakterlerinin çoğunun imza aksesuarı “newsboy cap” denilen, bizim daha çok kasket diye adlandırdığımız şapkalar. Dizinin geçtiği dönemlerin de etkisiyle hem kadınlarda hem de erkeklerde şapka kullanımı oldukça yaygın. Erkekler newsboy cap dışında nadir de olsa fedora şapkalar da kullanıyor. Kadınlar ise genel olarak elbiselerine uygun cloche şapka ya da tüllü şapkalar tercih ediyor.

Gelelim erkeklerin takım elbiselerine. Tabii ki takım elbise deyip geçmiyoruz. Dizi boyunca farklı görünümlerde birçok takım elbise kullanılıyor. Örneğin yaka görüntüsü olarak “the air tie” olarak tabir edilen, gömlek düğmelerini sonuna kadar ilikleyip kravat takmadan elde edilen bir stil görüyoruz. Özellikle Thomas Shelby bu görünümü dizi boyunca sıklıkla kullanıyor. Dizinin erkekleri çoğunlukla takım elbise ile yuvarlak yaka (club collar) gömlek tercih ediyor. Bu günümüzde de birçok erkeğin tercih ettiği bir görünüm. Nadir olarak çok özel davetlerde (örneğin Thomas Shelby’nin düğünü) papyonlu görünümler de karşımıza çıkıyor.

Karakterlerin tarzlarını tamamlayan küçük aksesuarlar önemli rol üstleniyor. Genel olarak kravat iğnesi ve/veya cep saati, yüz tipine uygun bir gözlük, deri eldivenler, yüzük, kol ve yaka düğmeleriyle klasik Peaky Blinders görünümü elde ediliyor.

topman
topman

 

RRL
Valentino

 

 Oxford stili dışında bir ayakkabı tercihi düşünülemezdi. Oxford deri botlar ve klasik “cap toe” denilen, burun kısmı ekleme gibi görünen modelle asil beyefendi görünümleri tamamlanıyor.

gucci
gucci
churhcss
gucci
pauls

 

Dört cepli slim-fit yelekler de Shelby tarzının olmazsa olmazlarından. Takım elbisenin kalanıyla aynı renk ve kumaştan veya aşağıda gördüğünüz gibi iki parçalı da (kumaş-deri) olabiliyorlar. Son olarak, paltoları! Siyah kadife veya düz, kaşe, diz hizasının biraz altındaki paltolar; Shelby’nin asil ve güçlü görünümündeki en büyük etken.

Saint Laurent
Alexander McQueen

 

I. Dünya Savaşı sonrası İngiltere’nin Birmingham erkeklerinin klasik, havalı tarzlarını günümüzde de yakalamak aslında oldukça kolay. Günümüz markalarında da bu tarz kıyafetleri görmek giderek kolaylaşıyor.

Peaky Blinders hanımlarının tarzları da erkekleri kadar ilgi çekici. Genel olarak çok uğraşılmamış görünen zarif, renk uyumlarına önem veren takımlarını inci kolyeleri, minik çantaları, asla vazgeçmedikleri topukluları ve şapkaları ile tamamlıyorlar.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here