CD Projekt, bu hafta itibarıyla Avrupa’nın ikinci büyük video oyun şirketi oldu. Mevcut piyasa değerlemesi ile, The Witcher 3: Wild Hunt ve Cyberpunk 2077 ile Ubisoft‘un hemen arkasında yer alıyor.

Polonya’nın Varşova şehrinde bulunan CD Projekt’in piyasa değeri bu hafta 8 milyar dolara yükseldi. Ubisoft ile karşılaştırıldığında, Fransa merkezli şirketin şu anda 9.6 milyar dolarlık bir piyasa değeri var, ancak bu değerler genellikle günlük bazda dalgalanıyorlar. CD Projekt için 8 milyar dolarlık piyasa değeri, şirketin tüm hisse senetlerinin toplam değerine işaret ediyor ve satılması durumunda şirkete verilen değeri temsil ediyor. 

CD Projekt hayatına ilk olarak Polonya’da yabancı oyunların distribütörü olarak başlarken, şirket daha sonraları kendi projelerini CD Projekt Red etiketi altında geliştirmeye başladı ve The Witcher serisi en dikkat çekici yapımı oldu. Hatta 2008 yılında GOG ile kendi dağıtım hizmetini bile başlattı.

Değerdeki bu artışın bir kısmı, The Witcher‘in TV şovunun yayınlanmasının ardından %500‘den fazla artan The Witcher 3 satışlarına atfedilebilir sanırım. Çok beklenen Cyberpunk 2077, ilk duyurulduğu günden bu yana yedi yıl geçti ve artık piyasaya sürülmeye iyice yaklaştı. Merakla beklenen yapım, 17 Eylül’de PlayStation 4, Xbox One ve PC için çıkış yapacak. Yapımın çıkışıyla beraber piyasa değerinin artacağı tahmin ediliyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here