First Lady of Song ve Lady Ella olarak bilinen Ella Jane Fitzgerald 25 Nisan 1917 tarihinde dünyaya geldi. William Fitzgerald ve Temperance “Tempie” Fitzgerald’ın bir hukuk evliliğinin sonucu olan Ella, doğumundan hemen sonra ayrılan ailesinden mütevellit çok zor bir çocukluk geçirdi.

1934 yılında Ella, kendi başına sokaklarda yaşamaya çalışıyordu. Eğlence oyuncusu olma hayalleri olan Ella, Harlem’in Apollo Tiyatrosu’nda amatör bir yarışmaya katıldı. Yarışmada, Hoagy Carmichae’in bestesi olan “Sevgimin Nesnesi”ni seslendirdi ve yarışmanın 25$’lık ilk ödülünü kazandı. Apollo’da göstermiş olduğu performansının hemen ardından davulcu Chick Webb ile tanıştı.

Fitzgerald, 1935’te Chick Webb le birlikte “Love and Kisses”i yazdı ve düzenli olarak Harlemde bir gece kulübünde vokalistliğe başladı. Ella birkaç yıl aradan sonra “A-Tisket, A-Tasket” (Chick Webb’in orkestrası eşlik etmişti) adlı ilk hitini çıkardı. Daha sonra bu yıl Ella, “I found my yellow basket” adlı ikinci ismini kaydetti. Ardından How High The Moon ve Lady Be God isimli parçaları seslendiren Ella Bebop stiline doğru bir eğilim gösterdi. 50’li yıllara doğru olgun bir ballad tarzını uygulamaya başladı. Ünlü Amerikan müziğinin popüler bestecilerinden Cole Porter, Irving Berlin, Jerome Kern, George Gershwin‘in bestelerine yaptığı yorumlar Amerikan müziğinde kalıcı izler bıraktı. 60’lı yıllardan 80’lere kadar türlü türlü stillere olan hakimiyeti ile dikkat çekti. Yani yaşamış olduğu dönemler her ne kadar swing dönemine ait olmuş gibi gözükse de sadece swing şarkıcısı olarak kalmadı. Modern cazın en büyük seslerinden biriydi aynı zamanda.

Chick Webb ile çalışmalarınını sürdürdükten 5 yıl sonra Chick Webb hayatını kaybetti ve Ella, Webb’in orkestrasını bir süre için üstlendi. Bütün bunlar olurken Ella, tutuklanmış ve hapis yatmış olan uyuşturucu satıcısı ve hırsız Ben Kornegay ile evlendi. 1941’de evlenen çift kısa bir süre sonra boşandı. Bu süre zarfında Ella, ünlü trompetçi Dizzy Gillispie ve grubuyla turneye çıktı. Şarkı söylerken, şarkı söyleme stilini değiştirmeye başladı.

Ardından Gillespie’nin bas oyuncusu Ray Brown’a aşık oldu. İkili 1947’de evlendiler ve Ella “Ray” Brown Jr adında yer alan Fitzgerald’ın yarı kız kardeşinden doğan bir çocuğu kabul ettiler. Bu evlilikte uzun vadeli olmadı ve evliliğe 1952’de son verildi. 1950’ler ve 1960’lar Ella için büyük bir ticari başarı zamanı olduğunu kanıtıdır ve eşsiz ses yetenekleri için “Song of First Lady of Song” adını kazandı. Enstrümantal sesleri taklit etme konusundaki yeteneği, imza tekniğinin vokal doğaçlamasını popüler hale getirdi ve bu da onun imzası oldu.

1958’deki ilk Grammy Ödülleri’nde Ella, ilk iki Grammy’sini aldı ve bu ödülü kazanan ilk Afrikalı-Amerikalı kadın olarak tarihe geçti. 1980’lere geldiğimizde Ella’nın ciddi sağlık sorunları vardı. 1986’da kalp ameliyatı geçirdi ve kendisi bir diyabet hastasıydı ve bu hastalık onu iki bacağını da kaybetmesine sebep oldu.

1989’da son kaydını ve 1991’deki son performansını New York’taki Carnegie Hall’da yaptı. Ella Fitzgerald 15 Haziran 1996’da Beverly Hills’deki evinde öldü.

Kaynak:https://www.biography.com/people/ella-fitzgerald-9296210

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here