Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Cate Blanchett, 1997’den beri katıldığı Cannes Film Festivali‘ne bu sefer daha ağır bir rolle, jüri olarak katıldı. Böylece, Cannes Film Festivali’nde bir jüri koltuğu bir kadın tarafından 12. kez (sadece) doldurulmuş oldu. Bu cinsiyet farkı, Blanchett ile kapatılamayacak kadar dikkat çekici. Hatta, festival tarihinde saygın Palme d’Or ödülünü alan tek bir kadın var: “The Piano” filminin yönetmeni Jane Campion.

Blanchett, 2014‘te jüri başkanlığı yapmış Campion‘u Cannes‘ın 50.yıl töreninde Palais sahnesinde, dikkat çekici bir şekilde, etrafı festivalin en çok istenen ödülü alan erkeklerle çevrili olarak durduğu o anı hatırladığından bahsetti.

Hepimiz için işler bazen o kadar karanlık ve sert bir hal alıyor ki ‘Bir dakika. Burada bir yanlışlık var’ diyebiliyoruz

İki Oscar ödüllü Blanchett, Variety ile yaptığı samimi sohbette kadınların sürekli yok sayılması ve yeterli imkanları elde edememesinden bahsetti. Erkek egemen birçok sektörde kadınların artık kendilerine yer bulmaya başladıklarından bahseden Blanchett, “Hiçbir zaman eski günlere geri dönmeyeceğiz” diyerek Hollywood’un desteklediği Time’s Up hareketinin içinde olduğunu belirtti. Ayrıca, hala gidilecek çok yolun olduğundan da söz etti.

48 yaşındaki Blanchett, film endüstrisindeki korkunç ücret eşitsizliklerine de değinerek Jennifer Lawrence, Michelle Williams ve Claire Foy gibi erkek meslektaşlarıyla aynı oranlarda tazminat almadıklarını belirtti.

”Bu büyük bir sorun. bana eşit işe eşit ücret ödeyen bir endüstri göster”

Ayrıca, ilk defa Harvey Weinstein hakkındaki fikirlerini ortaya döktü ve Weinstein‘in Blanchett‘in Rooney Mara ile başrollerini oynadığı, 1950’lerde yaşanan yasak aşklarının anlatıldığı ve üç yıl önce Cannes’da ilk gösterimini yapan “Carol” filminin istemeyen yapımcısı olduğunu dile getirdi. Harvey Weinstein tarafından hiç taciz edilip edilmediği ya da küçük de olsa uygunsuz bir davranışıyla karşılaşıp karşılaşmadığı sorulan Blanchett, hiç tereddüt etmeden “Evet” yanıtını verdi. Bunun yanında, Dylan Farrow‘un babası Woody Allen‘a açmış olduğu cinsel istismar davasını desteklediğini de dile getirdi.

Blanchett, sadece gerçeği söyleyen ve gerçeğin peşinden koşan biri. Konuşmaktan çok dinlemeyi sevdiğini söyleyen Blanchett, konuştuğu zaman lafı çarpıtmadan direkt aklında olanı söylediğini belirtiyor. Kendi kendini eleştirebilen ve kendine şüpheyle yaklaşan biri olduğunu da söylüyor.

Avustralya kökenli oyuncu şu an eşi ve dört çocuğu ile birlikte Londra‘da yaşıyor. Blanchett‘in tutkusu Hollywood’u aşmış durumda. Variety‘e verdiği röportajdan günler sonra 2016 yılında Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından verilen iyi niyet elçisi ünvanı ile Bangladeş‘teki mülteci kamplarını, sağlık merkezlerini ve kadın merkezini ziyarete gitti. Ayrıca, Lübnan ve Ürdün’de Suriye‘deki çatışmalar nedeniyle evsiz kalan mültecilerle buluşmaya gitmişti.

Cate Blanchett’in Variety‘e verdiği röportajı daha ayrıntılı olarak buradan okuyabilirsiniz.

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here