Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

Cannes Film Festivali, 1946 yılından beri tüm görkemiyle bütün gözleri Avrupa’ya çeviriyor. Fransa’nın güneyinde gerçekleşen tören, adını ise törenin düzenlendiği kentten almaktadır. Oscar ödüllerinden sonra Dünya’nın en çok merak edilen ödül töreni olan Cannes Film Festivali’nin bu yıl 71.’si düzenlendi. 71. ödül töreni sonuçlarını hala öğrenmediyseniz buradan tüm merakınızı giderebilirsiniz. Bu sene ülkemizi sevince boğan, içimizi kıpır kıpır eden bir olay yaşandı. Nuri Bilge Ceylan‘ın “Ahlat Ağacı” adlı filmi dakikalarca ayakta alkışlandı. Tamam dedik, kaptık palmiyeyi. Ama gelin görün ki evdeki hesap çarşıya uymadı ve maalesef bu sene elimiz boş dönmek zorunda kaldık. Bizde hazır bu üzüntüyü yeni yaşamışken biraz olsun yüzünüzü güldürelim diye daha önce festivalden ödülle dönen filmlerimizi listeledik. Keyifli okumalar!

 

1) Yol – Yılmaz Güney

IMBd: 8,2 

  • Altın Palmiye Ödülü

1982 yılında bundan tam 36 yıl önce bizler için ilk sevinç başlamış oldu. İlk Altın Palmiye ödüllü filmimiz Yol‘un yönetmen koltuğunda bizi şaşırtmayan biri oturuyor. Yılmaz Güney. Ancak filmin çekimlerinin bazı aşamalarında hapishanede olduğu için ona bu “yol”da  Şerif Gören eşlik etmiştir. Yol, hala Türk sinemasının en önemli eserlerinden biri olarak görülür. Hikayemiz İmralı Yarı Açık Cezaevi’nde başlıyor. Burada yatan 5 mahkumun izinli olarak evlerine gitmesini konu alan film, dram dalında eşsiz bir örnek olarak adını tarihe yazıyor.

2) Uzak – Nuri Bilge Ceylan

IMBd: 7,7

  • Büyük Jüri Ödülü
  • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü

Takvimler 2003 yılını gösterdiğinde büyük bir mutluluk yaşıyoruz. Uzak, Cannes Film Festivali’nden bir değil tam tamına iki farklı ödülle birlikte yuvaya dönüyor. Nuri Bilge Ceylan‘ın 4. uzun metraj filmi olan Uzak‘ın başarılarını saymakla bitiremeyiz. Film, aynı zamanda 76. Oscar ödüllerinde “Yabancı Dilde En İyi Film” dalında aday adayı seçilmiştir. Film, ideallerinden uzaklaştığını hissedip uzaklara gitme ihtiyacı duyan bir adamı ve hayalleri uğruna İstanbul’a yerleşen bir genci ele alır.

3)Yaşamın Kıyısında – Fatih Akın 

IMBd: 7,9

  • En İyi Senaryo Ödülü

Ödül törenlerinden söz açılmışken Fatih Akın‘ı anmadan geçmek olmaz. 2007 yılında ödülle evine dönen Fatih Akın’ın en dikkat çeken filmlerinden biri olan Yaşamın kıyısında, iç içe geçmiş hayatları konu alır. Film, Türkiye-Almanya arasında mekik dokuyarak anlatır bize hikayesini. Altı ana karakter üzerinden insan ve aile ilişkilerini en ince ayrıntısına kadar ele alan filmin senaryo örgüsünü Cannes’da göz ardı edememiştir.

4) Sessiz – Rezan Yeşilbaş 

IMBd: 7,0

  • En İyi Kısa Metraj Altın Palmiye Ödülü

2012 yılında ödül kazanan film çok fazla ilgi çekmiştir ve tabii ki  Cannes Film Festivali de bu duruma “sessiz” kalamamıştır. Rezan Yeşilbaş, kendi annesinin hayat hikayesinden esinlenerek çektiği bu film ile büyük ses getirmiştir. Film, bizi alıp Diyarbakır’a, bir kadının çaresizliğine götürüyor. Her şey üç çocuğuyla yaşayan bir kadının, cezaevindeki  kocasını ziyaret etmek ve ona bir çift ayakkabı götürmek istemesiyle başlıyor. Dışarıdan hiçbir eşyanın içeri sokulmasına izin verilmeyen cezaevinde dil bilmeyen bu kadın bakalım bununla nasıl başa çıkacaktır. Rezan Yeşilbaş, 65. Cannes Film Festivaline sadece filmiyle değil, ödülü aldıktan sonra yaptığı konuşmasıyla da damga vurmuştur. İşte hafızamıza kazınan o sözler:

                  “Ödülü ülkemin sessiz ve yalnız bırakılmış bütün kadınlarına adıyorum.” 

5) Kış Uykusu – Nuri Bilge Ceylan

IMBd: 8,2

  • Altın Palmiye Ödülü

2014 yılında bir diğer büyük haber Nuri Bilge Ceylan‘dan geldi. Altın Palmiye ödülünü, Yılmaz Güney‘den sonra kazanan ikinci uzun metrajlı Türk filmi olmuştur. Film, emekli bir aktörün kız kardeşi ve genç eşiyle olan ilişkisini ele alır. Festivallerin olmazsa olmaz ismi olan Nuri Bilge Ceylan, Kış Uykusu filmiyle eleştirmenlerden de tam not alarak göğsümüzü kabartmıştır.

 

Kaynak 1, 2, 3, 4

 

 

 

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
11

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here