Çubuk Animasyon ile Tanışma 

İnternette ve sosyal medyada mizah yapan ve insanları eğlendirmeye yönelik birçok içerik mevcut ancak Çubuk Animasyon son zamanlarda gördüğüm en kaliteli içeriklerden birine sahip, mizah dergilerinde de çizerlik yapan bu ekip dergilerin eskisi gibi rağbet görmemesinden dolayı kendilerine sosyal medyada bir alan yaratmışlar. Karikatürlerini 2D animasyon ile canlandırarak bizi çizdikleri karikatürlerin içine atıyorlar. Dilerseniz şimdi ”Çubuk Animasyon” ekibi ile yaptığımız röportaja geçelim.

Merhaba, eğer isterseniz öncelikle sizleri bir tanıyalım kimsiniz,
neler yapmaktasınız?

2011 yılından bu yana Leman, Penguen, Harakiri gibi dergilerde beraber çalışmış 3 arkadaşız. Beraber çalışmadığımız dönemlerde de zaten bir aradaydık. Şu an ise, Mert Dolapçıoğlu (21) sinema televizyon öğrencisi, Uykusuz Dergisi’nde çizer, Emir Sağlam (27) grafik tasarım işinde, Güven Bilge (33) sayfa tasarım grafik tasarım ve illüstrasyon işleriyle uğraşıyor.

Çubuk Animasyon fikri ilk kimin aklına geldi?

Aslında hep bir arada iş yapmak istiyorduk. Dergilerde çalışırken fanzin çıkarmışlığız bile var. Hatta “çubuk” ismi Mert’in Emir’e dergide otururken fanzini için isim söylemesini isteyip Emir’in önündeki krakerden hareketle “çubuk” demesiyle oluştu. Daha sonra fanzin için Instagram hesabı açtık. “Karikatürü ve çizgi-romanı internete uyarlayabilir miyiz?” diye düşündük. Yaptığımız animasyon ve sohbeti Youtube’a koyduk. Yani özetle beraber iş yaptık.

Herkes kendi çizdiğini mi animasyon haline getiriyor yoksa çizilenler birinde mi toplanıyor, daha doğrusu iş bölümünüz nasıl?

Günlük hayattaki işlerimizden dolayı iş bölümüne karar verirken esprinin içeriğine ve o an kimin müsait olduğuna bakıyoruz. Kolektif iş yapmak zaten alışkın olduğumuz bir şey.

Bazı çizgiler çok profesyonel bazıları ise daha amatör gözüküyor bu bilinçli mi yapılıyor yoksa çizerden çizere fark mı ediyor?

Bu bilinçli bir tercih çizgi stilini esprinin içeriğine göre karar veriyoruz. Espriyi en iyi anlatacak ve esprinin atmosferini en iyi oluşturacak stili seçiyoruz.

Ülkede herkes mizahşörken sizlerin işi çok zorlaşıyor içerik fikirlerinizi nasıl buluyorsunuz?

Biz kendi güldüklerimizi bir form ve içerik vererek paylaşıyoruz. Çalışma sistemimiz mizah dergilerinde olduğu gibi oturup espri düşünüyoruz.

Çubuk Animasyon’u ne kadar ilerletmeyi düşünüyorsunuz? Başka bir proje var mı aklınızda?

Daha uzun süreli animasyon serileri yapmak istiyoruz. Ayrıca daha değişik tarzda animasyon planlarımız da var. Gerekli şartlar ve yeterli zamana sahip olduğumuzda hayata geçirmek istiyoruz.

2D animasyondan 3D’ye geçiş olacak mı yoksa yok biz böyle iyiyiz mi diyorsunuz?

2D animasyonun, oluşturduğumuz dünyaya, animasyonlardaki zamanlamaya ve ritme gayet uygun olduğunu düşünüyoruz.

Animasyon ve karikatürle ilgilenen bir çok arkadaşımız var onlara önermek istedikleriniz var mı?

Karikatür ve animasyonla ilgilenen arkadaşlar kendilerini en iyi ifade edebilecekleri biçimi bulmaya çalışsınlar diyebiliriz. Teknolojinin gelişmesi ve ulaşılabilir olmasıyla günümüzde bu zaten kolaylaştı.

Hepiniz çizersiniz öyle değil mi? Uykusuz, Leman vb. gibi karikatür dergilerinde çizerlik yapıyorsunuz, peki karikatür dergileri eskisi kadar ilgi görüyor mu? Ben kendi adıma söyleyeyim, her okul çıkışı Penguen ve Uykusuz alıp evime öyle giderdim ancak Penguen gibi dev bir derginin de batmasından sonra ve her şeye sansür getirilip sanatçıların yaratıcılıkları kısıtlanınca tadı kaçtı gibi düşünüyorum, bu konu hakkında düşünceleriniz var mıdır? 

Bu iki soruya bir arada cevap vermek istedik. Dergilerin şu anda içerisinde bulunduğu duruma iki açıdan bakabiliriz. İlki medyanın yer değiştirmesi. İnsanların boş vakitlerini telefonda değerlendirmeleri para ve reklamın sanal mecraya kayması kaçınılmaz olarak her tür üretimin sanal mecra için yapılmasını doğurdu.
İkincisi dergilerin buna reaksiyonu. İlgi sanal ortama kayınca, yeni neslin çizer olmayı tercih etmemeleriyle (ki dergiler için en önemli lokomotifti) dergiler gençler için cazibesini kaybetti. Fakat bu duruma daha şık daha farklı formatlarda yayınlarla cevap vermek yerine, internetteki biçimleri dergilere taşıdılar. Ama bu bizce hatalıydı çünkü internet iceriği bedava fakat dergi almak için para veriliyor.
Bizim çubukla yaptığımız da işte başta söylediğimiz gibi internet boyutuna, ritmine ve zamanlamasına uygun olduğunu düşündüğümüz bir ifade tarzı.
Mizah dergilerinin bugünkü durumunda bir sansür etkisi olduğunu düşünmüyoruz.

Bize gösterdiğiniz ilgi ve özenle seçilmiş güzel sorularınız için çok teşekkür ederiz.

İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederiz, umuyoruz ki “Çubuk Animasyon” ekibi pek çok kaliteli işlere imza atacak ve eğer Wannart ekibi olarak bu adımınızda bir katkımız olursa ne mutlu bize.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here