Alternatif müziğin önemli isimlerinden Can Bonomo’nun 10 şarkıdan oluşan 5 Nisan 2019 çıkışlı ve sanatçının beşinci stüdyo albümü olan Ruhum Bela’yı yazımızda yakından inceledik.

Düzenlemelerini Can Saban, Emre Kula ve Sabi Saltıel’in yaptığı şarkılarda Bonomo, vokal koçu olarak Özge Fışkın ve Fatma Turgut ile çalıştı. Bu albümün müziği ise “İstanbul Müziği” olarak tanımlanıyor.

Çıkış Şarkısı: Bardak Taşıyor

Albümün yayınlandığı tarihten daha önce (şubat ayında) kavuştuğumuz “”Bardak Taşıyor” teklisi, renkli klibi ve eğlenceli tarzıyla Can Bonomo müziğinin başarılı bir yansıması olarak değerlendirilse de “Ruhum Bela”nın genel duruşundan biraz daha uzak.

Engeller büyür
Yine bu kervan yürür
O gider ben kalırım
Arkasından hayallerim ölür

Ruhum Bela

Albüme ismini veren “Ruhum Bela” ise rock tarzına daha yakın ve albümdeki “karanlık” şarkılardan biri. Çocuk korosu tarafından seslendirilen bir bölüm olması ise şarkıya güzel bir ayrıntı katıyor.

Ah benim şu kapkara kalbim
Ömrü bitse derdi bitmiyor
Kırılsa da atıyor
Yorulsa da atıyor

Çal

Albümün en eğlenceli şarkılarından biri olan “Çal” bir yükselip bir düşen temposuyla dinleyicilere pozitif enerji veren bir şarkı.

Çal da düzelsin kaderim sen ne güzelsin
Çal be yürekten bu da benden sana gelsin
Çal bu karanlık çalıyor genç bu yaşımdan
Al gidiyor bak çocuk aklım başımdan

Pes

Tarz olarak Çal şarkısıyla benzerlik taşıyan bu şarkı, yine albümün enerjisi yüksek şarkıları arasında yerini alıyor. Özellikle konserlerde kalabalığı eğlendirme konusunda da iddialı olduğunu söyleyebiliriz.

Şarkıda duyduğumuz “Ay Karanlık” sözü ise şiire ve şairlere büyük ilgi duyan ve hatta onlara şarkılarında da yer veren, (Bulunmam Gerek albümünde yer alan Bahr-i Hazer şarkısı, Nazım Hikmet’in aynı adlı şiirinden esinlenilmiştir) aynı zamanda kendi şiirlerini de yayınlayan Bonomo’nun bu satırları yazarken ünlü şair Ahmed Arif’in “Ay Karanlık” şiirinden esinlenmiş olabileceği ihtimalini getiriyor akıllara.

Gün doğar devran döner
Aklı yoksa o da beni sever
Ay karanlık vay karanlık
Yazdım kızdığımı sezdim

Kapkara

Albümde Pes’ten hemen sonra gelen bu şarkı, tempoyu biraz düşürüyor. Daha depresif ve karanlık sözlere sahip olsa da Pes’i tamamlar nitelikte olan Kapkara, yine Bonomo’nun tarzını en iyi şekilde yansıtan şarkılardan biri olmuş.

Derdimin çaresi yok bahtım kapkara
Meleğimin haresi yok
Yıldım susuzluğundan kaldım kupkuru
Yağmurun tanesi yok

Eğlen

Albümdeki en “sert” şarkılardan biri olduğunu söyleyebiliriz bu şarkının. Can Bonomo’nun kendine özgü tarzından biraz daha farklı yerde duran Eğlen, bu haliyle albümün ön plana çıkan şarkıları arasında yerini almaya iddialı.

Zaten al boynumuz kıldan ince
Gül bari eğlenince
Koy çalsın şarkımız sonralarda
Önceler kirlenince

Ölesim Var

Kapkara şarkısında olduğu gibi yine Bonomo’nun depresif ve karanlık halini yansıtıyor bu şarkı. Aynı zamanda rock müziğin isyankar duruşuna da oldukça yakın.

Başucumda geçmişten bir resim var
Girip içinde kendimi dövesim var
Ne bir nefes ne de bir hevesim var
Dönerim derim dönemem
Dönesim var
Yaşayalım deme bu gece
Ölesim var

Umman Dondu

Albümün en düşük tempolu şarkısı olarak nitelendirebileceğimiz bu şarkıda Can Bonomo, Doğu müziğine daha yakın olmayı tercih etmiş. Sözleri ise dinleyene bir şiirden esinlenilmiş hissini veriyor. Albümde aynı zamanda ilk sırada yer alan Umman Dondu, dinleyiciyi sakinleştirip diğer şarkılara hazırlıyor gibi duruyor.

Umman dondu ormanlarım soldu
Bu sefer sondu
Bir kuş uçtu tuzağımdan kaçtı
Uzağıma kondu

Yol daraldı gönlüm darda kaldı
Bir haber var mı
Bir kuş geçti başkasını seçti
Ah canım yandı

Bu Benim 

Tarz olarak Bonomo’nun “Bulunmam Gerek” albümündeki şarkılarına yakın duran Bu Benim, Ruhum Bela’daki diğer parçalarla kıyaslandığında tempo olarak yine biraz daha sakin kalıyor. Şarkının hüzünlü ve dertli hali ise dinleyiciye başarılı bir şekilde yansıyor.

Kimlere katlanır bu gönül
Ama yine gün eder günü
Yoluna devam eder hiç görmese de önünü

Dur yere ağladım bu gece
Yine sabah olmadan gülerim
İster sev ister öldür beni
Bu benim

Gel Beni Kurtar

Gelelim albümün son şarkısına. Bonomo, kapanışı bomba gibi yapmak istemiş olacak ki en coşkulu şarkılardan biri en sonda yer alıyor. Yine rock müzik ruhunu yoğun hissettiğimiz bu şarkının, sanatçının “asi” ruhuna da çok yakıştığını söyleyebiliriz.

Heyhat seni böyle sevene
Yollarında bu dağları delene
Yandı dayanmadı kalbim
Kader aldı da sığmadı kefene

Heyhat seni böyle sevene
Ferhat oldum içindeki Şirin’e
Ecel var yar bu cihanda
Zaman akmaz ev bekleyene

Ruhum Bela’yı kısaca özetlemek gerekirse Can Bonomo’nun diğer albümlerine göre daha karanlık ve belki de daha agresif olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca albümdeki her şarkı Bonomo’ya özgü ruhu dinleyiciye yansıtma konusunda oldukça başarılı.

Bu albümün hem Can Bonomo’yu uzun süredir dinleyenler hem de sanatçıyı Ruhum Bela sayesinde keşfedenler açısından çok sevileceğini düşünüyor ve şimdiden iyi dinlemeler diliyoruz.

Kaynak: 1, 2

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here