Çinli minimalist bir kadın giyim markası olan Geijoeng, Coastal City’de oldukça dikkat çekici ve özgün tasarımıyla müşterilerini ağırlıyor. Studio 10 tarafından tasarlanan bu mekanın iç tasarımı, malzemeler, ışık iletimi, kırılma, yansıma ve kumaş arasındaki etkileşimi gözler önüne seriyor.

Bu 120 metrekarelik mağaza tasarımında, moda tasarımcısı Raf Simons ile birlikte Danimarkalı kumaş markası Kvadrat tarafından üretilen gizleme amaçlı kullanılan yeşil kadife perdede, kalibre edilmiş yapay aydınlatma ile birlikte yansıtıcı, yarı saydam ve şeffaf malzemelerin kullanımı ve malzemelerin birbiri üzerinde katmanlanmasıyla oluşan illüzyonlar mevcuttur. Studio 10, bu illüzyona ulaşmak için Geijoeng’in minimalist stiline karşıt olarak zengin mekânsal bir hiyerarşi ve hayalet mekansal boyutlar yaratmayı hedeflemiş. Aynı zamanda tasarım sonbahar-kış koleksiyonuna sahip ipek, yün, kaşmir, kadife ve diğer ağır dokuma kumaşların zengin dokuları ile tezatlık oluşturuyor.

Giriş koridoru ve pencere ekranı cam tuğlalarla döşenmiş ve müşteriler Coastal City alışveriş merkezinde yer alan bu mağazaya bu koridor eşliğinde giriş yapıyorlar. Cam tuğlaların altında fazla odaklanılmasına izin verilmemesi için belirsiz bir grimsi-yeşil boya kullanılmış.

Geçidin bir tarafı aynalı panellerle kaplıyken diğer yüzey yeşil mermerler ile cam tuğladan sergileme alanına dönüştürülmüş.

Girişten sonra yarı yansıtıcı cam duvarın oluşturduğu kombinasyon, arka planda yarım cam tuğla duvar, koridorun üzerine monte edilen aynalı asma tavanın oluşturduğu kompozisyonları ve projeksiyonları göze çarptırmaktadır.

Mağaza alanının ana hattı, özel yeşil mozaik zemini ve mağazanın çevresi etrafında kıvrılan yarı saydam cam duvarları ile tanımlanmıştır.

Koridor boyunca cam tuğla duvarını ve mağazaya geçen kanal camlar duvarlar boyunca kullanılmış, arkasında yeşil renklerin boşluk boyunca kırılmasını ve yansımasını sağlayan gümüş aynalı bir malzeme tercih edilmiştir. Akrilik boru ile kaplı soyunma odası, alanın ortasına dikkatlice yerleştirilmiştir. İçinde gizlilik sağlamak ve performans sergilemek için kullanılan yeşil kadife perde asılır; perde açıldığında soyunma odasının iç ve dış kısmı tiyatro ve drama etkisi yaratarak hafifçe görülür.

Bütün kıyafet asma sistemi, yüksek derecelere ayarlanabilir. Uyarlanabilen bu gümüş iskele, metal bağlantısına bağlı özel buzlu akrilik çubuklardan yapılmış. Akrilik çubukların bazıları ekran standı, tezgah veya depolama platformu olarak kullanıldığından işlevlerine bağlı olarak boyut olarak değişen yeşil mermer bir tabana yerleştirilmiş.

Kalibre edilmiş tüp ışıkları ve spot ışıkları,  ızgara sisteme asılmış ve mağazanın yüzeylerinde ışık desenleri oluşturulması hedeflenmiştir.

İç döşeme, büyük koyu yeşil ve beyaz mermer agrega ile gömülü olup, markanın malzeme ve işçilik konusundaki kararlılığını somutlaştıran özel grimsi-yeşil mozaik ile kaplanmıştır.

Kaynak: 1, 2

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here