Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

Tez yazanlar, finallere hazırlananlar; ya da önemli bir sunum, proje hazırlayanların ortak şikayeti konsantrasyondur. Çalıştığınız ortamın atmosferi sizi başarıya götüren önemli faktörlerden biridir. Etrafın düzenli olması, masa başında çalışmanız gibi etkenler bir hayli önemliyken, etrafınızdaki sesler konsantrasyonunuz açısından belki de en önemlisidir.

Sessiz bir ortamda çalışmak bazıları için ideal bir durum olsa da, bazıları için çekilmez olabiliyor. Ama gün içinde dinlediğimiz hareketli ve sözlü şarkıları dinlerken konsantre olmak neredeyse imkansız bir hal alıyor.

Çalışırken müzik dinlemek üzerine yapılan araştırmalardan biri olan Mozart Efekti, “mekânsal-zamansal akıl yürütme” olarak bilinen belirli zihinsel görev türlerinin performansı üzerinde kısa süreli bir iyileşmeye neden olabileceğini gösteren bir dizi araştırma sonucu gösterir. Araştırmaya göre; Mozart dinleyen gençlerin sınavlarından, dinlemeyen gençlere göre, daha iyi sonuç aldıkları gözlemleniyor. Fakat daha sonraki araştırmalar gösteriyor ki, sadece Mozart dinleyenler değil; arka fonda trafik, hapşırma, insanların konuşmaları gibi sesleri bloke eden müzikler dinleyen gençler de daha az konsantrasyon sorunu yaşayarak sınavlardan iyi bir sonuç almayı başarmıştır.

“Klasik müzik dinlemek, konsantre olmanızda yardımcı olur” efsanesi herkes için geçerli olmasa da, etkileri üzerinde görülen insanlar olmuştur. Mozart Efekti araştırmasına karşı olarak diğer araştırmalar klasik müziğin yanı sıra doğadaki seslerin, sözsüz müziklerin ve dinlemekten hoşlandığınız şarkıların da konsantrasyonunuzu arttırma etkisi olduğunu göstermiştir.

Doğa sesleri playlist’i:

Klasik müzik playlist’i:

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here