Korkunç makyajlar, bal kabakları ve kostümler… Bize ait olmasa da fazlasıyla benimsediğimiz Cadılar Bayramı haftasında izlenilecek filmlere yer verelim dedik. Aslında hepimizin aşina olduğu bu filmlerin çoğu Amerika’da “Cadılar Bayramı Klasiği” olarak geçiyor. Kimisi korkunç, kimisi komik olan birbirinden farklı 8 filmi sizler için listeledik! Cadılar bayramı ruhunu hissettirecek bu filmlere bayılacaksınız!

1- Beetlejuice (1988)

Birbirine ölesiye aşık olan Barbara ve Adam çifti, evliliklerinin ardından bir araba kazası geçirirler ve uyandıklarında ise kendilerini yeni evlerinde ölü olarak bulurlar! Fakat ölümlerinin ardından yeni evleri başka bir aileye satılmıştır. Sinir bozucu olan bu aileyi evlerinden kovmak için ‘musallat olmuş bir hayalet’ tavrı takınırlar fakat aileyi evden kovmaya yetecek kadar korkunç değillerdir. Yardım istedikleri Beetlejuice kendilerine yardım edecektir ve bu noktadan sonra işler iyice sarpa sarmaya başlayacaktır.

Kostümleriyle ve özgün senaryosuyla tamamiyle klasik bir film olmayı başarmıştır Beetlejuice!

2- Edward Scissorhands (1990)

Frankenstein havası sezdiğimiz Edward Scissorhands‘de, deneyini bitirmeden yaşamını yitiren bir mucitin, Edward‘ı makas elleriyle yalnız bırakmak zorunda kalması konu alınıyor. Biraz asosyal olan Peg Boggs adlı gencin Edward’ı evine davet etmesiyle Edward yaşamı tanımaya başlayacak ve toplum içine girecektir.

Hem dram hem de komedi türüne örnek gösterilebilecek bu filmin yönetmenliğini Tim Burton üstleniyor! Zamanla klasikleşmiş olan bu film Cadılar Bayramı ruhunu yaşatıyor.

3- Ghostbusters (1984)

Dr. Peter Venkman ve üç akademisyen arkadaşı, tutkulu oldukları paranormal olayların derinine inerek hayalet avcılığı şirketi Ghostbusters‘ı kurarlar. Kısa sürede tüm New York’ta tanınmayı başaran dört arkadaş New York’ta hayalet avına başlar. Bir gün bir kadının evinin kötü ruhlar için dünyaya geçiş kapısı olduğunu anlamaları üzerine işler kontrolden çıkar. Dört kafadar arkadaş New York’u hayaletlerin elinden kurtamaya çalışacaklardır.

Döneminde çok ses uyandıran Ghostbusters hiçbir zaman eskimeyecek filmlerden biri. Cadılar Bayramı’nın vazgeçilmezlerinden!

4- Hocus Pocus (1993)

Tam 300 yıl sonra Cadılar Bayramı’nda üç kız kardeş Salem’de tekrardan hayata gelirler. Binx adlı bir gencin kız kardeşinin ruhunu içen kardeşler, kardeşlerini kurtarmak için savaşan Binx’i bir kediye çevirirler. Filme sonradan dahil olacak bir çocuk ve kedi kılığındaki Binx’in bu cadı kardeşleri sonsuza kadar öldürmeye çalışmalarını izleyeceğiz.

Tam bir aile komedisi olan bu filmde Bette Midler ve Sarah Jessica Parker‘ın gençliğini izlemek herkes için epey keyifli olacak!

5- Casper (1995)

Film, hepimizin çocukluğunu süsleyen sevimli hayalet Casper çizgi dizisinin beyaz perdeye uyarlanmış hâlidir. Babasının ölümünden sonra ona kalan tek şeyin eski bir malikane olduğunu öğrenen Carrigan Crittenden, evi satmak için malikaneyi ziyaret etmek için gittiğinde evin hayaletler ve çıkarcı amcaları tarafından işgal edildiğini görür. Zengin olma hayaliyle gittiği evde beklediğini bulamayan Carrigan’ın sevimli hayalet Casper’la dost olma hikayelerini izlemek gerçekten heyecan verici.

Küçüklüğümüzü süsleyen bir çizgi karakteri daha yakından tanıma şansı bulmak paha biçilemez! Çocuk filmi olarak geçse de, kesinlikle yetişkinlere hitap edecek bir Cadılar Bayramı filmi!

6- Halloweentown (1998)

Klasik bir Disney yapımında olan tüm özellikler bu filmde var: Sevgi, dostluk, sihir ve fedakarlık! Aggie adına küçük bir kızın sihirli güçleri olduğunu öğrenmesi üzerine yaşadıkları şehirde sihirli kötü güçler harekete geçer. Bu küçük kızın sihirlerini kullanmayı öğrenerek kötü güçleri alt etmesi an meselesidir!

Cadılar Bayramı’nda ailecek izlenecek bir diğer film!

7- Child’s Play (1998)

Bekar bir anne oğluna doğum günü hediyesi olarak bir bebek verir. İlk başlarda sadece bir oyuncak olan bu bebeğin aslında normal bir oyuncak olmadığı ortaya çıkar. Chucky adındaki bu bebek aslında bir seri katilin ruhunu taşıyordur ve istediği tek şey başkalarını yok etmektir.

Hepimizin tanıdığı meşhur korku karakteri Chucky’i konu alan 7 filmlik bir serinin başlangıç filmidir. Yeterince dram ve komedi yeter, biraz da Cadılar Bayramı’nın hakkını verelim!

8- The Exorcist (1973)

Aktris Chris MacNeil, son zamanlarda garip tavılar sergilediğini düşündüğü kızını doktora götürür. Doktorlar kızın tamamiyle iyi olduğunu iddia eder fakat kızın garip tavırları gün geçtikçe daha da artmaya başlar. Chris, son çare olarak kızını aynı zamanda psikiyatr olan Peder Merrin‘e götürür. Peder, zavallı kızın içine şeytan girdiğini anlar ve şeytanı genç kızın bedeninden çıkarmaya çalışır.

Korku-gerilim sinemasının öncülerinden olan bu film gecenizi şenlendirmeyecek belki ama sizi Cadılar Bayramı havasına sokacağı kesin!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here