12 Eylül 1965, Ankara doğumlu oyuncu, yönetmen Ahmet Mümtaz Taylan,  yer aldığı projelerle son yılların en popüler isimlerinden biri oldu.

Gazi Üniversitesi İktisat Bölümü’nü bitiren Taylan daha sonra Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet
Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Anasanat Dalı’ndan mezun oldu. 1989-93 yıllarında Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nda, 1993-94 tiyatro sezonunda Almanya’da Theater an Der Ruhr’da Roberto Ciulli ile birlikte çalıştı. 94 yılından itibaren de birçok projede Yücel Erten ile çalıştı.

18 yıl boyunca Devlet Tiyatrolarında çeşitli görevlerde bulundu. Kurucu üyesi olduğu DETİS’de (Devlet Tiyatroları Sanatçıları Derneği) de çeşitli görevlerde bulundu ve 2006’da Devlet Tiyatrolarından istifa etti.

Ankara Üniversitesi Dil-Tarih ve Coğrafya Fakültesi (DTCF) Tiyatro Bölümü ve TRT Çocuk Tiyatrosu’nda dersler verdi.  Hürriyet, Radikal ve OT Dergisi gibi birçok kültür-sanat dergisi ve internet sitelerinde yazıları yayımlanmıştır.

2004 yılında SİYAD tarafından İnşaat filmindeki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü. 2008’de ise Made in Europe filmindeki rolüyle Adana Altın Koza En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü kazandı.

Son yıllarda oynadığı Leyla İle Mecnun ve Hayat Şarkısı gibi dizilerle popülaritesini arttıran Taylan, Kelebeğin Rüyası, Sen Aydınlatırsın Geceyi ve Bir Zamanlar Anadolu’da gibi filmlerle sinemada boy gösterdi. Kötü Kedi Şerafettin filminde de seslendirme sanatçısı olarak yer aldı.

Bir röportajda kendisine sorulan “50 yıllık hayatın sana neler öğretti?” sorusuna şöyle cevap veriyor:

“Beni hayat artık şaşırtmıyor diyemem. Bildiğimi zannettiğim şeyleri yeniden öğreniyorum. Beni kızım beğeniyorsa hayat öğretmesi gerekenleri bana gani gani öğretmiştir. Bana da bu yeter.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here