Bartu Küçükçağlayan ve Gülinler‘in vokalliğini yaptığı Büyük Ev Ablukada 10 Kasım’da Salon İKSV’de uzun süredir yapmadığı akustik konserlerinden ikisini biri saat 4’te biri 7’de başlayacak şekilde gerçekleştirdi.

Grup daha çok Fırtınayt albümünün konserlerini yaparken, konserlerinin sonunda bir iki şarkı kadar akustik çalardı. Daha nadir yapılan bu “Ay Şuram Hala Ağrıyo” konserlerinde de grubun üyelerinden takma isimleriyle Canavar Banavar (Bartu Küçükçağlayan), Galvaniz Gelbiraz (Gülinler) ve Afordisman Salihins (Cem Yılmazer) yer alıyor. Hepsi kimi zaman gitar çalıyorlar kimi zaman şarkı söylüyorlar, ve özellikle bu samimi konserlerde bolca espiri yapıyor, sohbet ediyorlar.

Hatırlarsanız grup 2017 yılında Spotify’da, bu konserlerden 2013 yılında Çıplak Ayaklar Stüdyosu’nda alınmış bir kaydını yayınlamıştı. Bu albümde bir çoğu eski albümlerinde de bulunan 17 akustik şarkının kaydı vardı. Büyük Ev Ablukada, 10 Kasım’da gerçekleşen bu konserde de bu şarkıları ve hatta bu albüme dahil olmayan Güneş Yerinde gibi şarkılarını söyledi.

Bu konserlerin en kayda değer özelliği bir yönden stand-up konserler gibi olması. Şarkılar iki kere tıpkısının aynısı şekilde söylenmiyor. Sözler ekleniliyor, çıkarılıyor, değiştiriliyor, şarkının ortasında All the Single Ladies diye bağırılıyor. Bunun en açık ve keyifli göründüğü şarkı Lilililerle. Aşağıya şarkının üç farklı kaydını/çekimini bırakıyoruz.

“Kırkında Sülo mevlüdün okunurken
Düştü aklıma 75 lira borcu vardı bana,”

Bir başka Ay Şuram Hala Ağrıyo‘ya özel şarkı ise 75 Lira. Bartu Küçükçağlayan, 10 Kasım’daki konserde “Bu şarkı bir mevlütte geçiyor. Mevlüt nedir bilmeyenleriniz için: şöyle düşünün, after-party gibi bir şey. Şarkılar arapça.” şeklinde bir giriş yaparken, başka bir konserinde de “Bu şarkıyı bilmeyenler varsa bu şarkı yaşam ve ölümle ilgili çok ulvi bir şarkı” diyerek başlıyor şarkıya. Yine iki farklı kaydını aşağıya bırakıyoruz.

Şimdilik 2013 konser kayıtlarından yetinsek de yakın zamanda yeni kayıtların gelmesini temenni ediyor, aşağıda albümün Spotify linkini paylaşıyoruz.

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here