Saat öğleden sonra iki civarları ve otobüsüne binmişsiniz. En ön taraftaki tekli koltukta oturuyorsunuz. Zincirlikuyu tarafındaki trafiği neyse ki atlattınız. Levent’e ardından da 4. Levent’e doğru giderken ön pencereden ve şoför koltuğundan manzarayı izliyorsunuz. Şu güzel manzara ve resmen bir ara yüz gibi görünen şoför kabinine bakarken “Ah be şimdi orada ben oturacaktım.” diye düşündüğünüz hiç olmadı mı? Pekala, hiç şüphesiz Bus Simulator 18 sizin için.

İETT ve Özel Halk Otobüsleriyle yolcu yapan kişi sayısı 2016 verilerine göre toplam 2 milyon 947 bin 751 kişi. Bu sayı özel arabalar hariç olmak üzere toplu taşımayla taşınan yolcu sayısının %22.78’ine tekabül ediyor*. Tüm bunların yanında İstanbul yolcusunun günlük bir yolcuğunu yaparken örneğin işe ya da okula gidip gelirken harcadığı ortalama zamanın 91 dakika* bilgisi de eklendiği zaman aşırı sıkıcı ve uzun yolculuğunuz esnasında otobüs şoförü olmayı dilemekten daha doğal hiç bir şey olamıyor.

Mercedes, Iveco, Man, Otokar, Isuzu, BMC ve belki de aklımıza gelmeyen bir kaç markayla birlikte aslında hemen hemen her İstanbul’lu otobüslerle mecburen içli dışlı. Çünkü İstanbul’un üç fiyat düşüşlü, beş aşamalı aktarma tarifesi* varken en yakın rakibi Ankara’nın tek bir aktarma tarifesi var. İzmir ise 90 dakikası ücretsiz şekilde kullanırken Kahramanmaraş’ta aktarma tarifeleri 2017’de gelmiş*.

Buradan nereye bağlamaya çalışıyoruz biliyor musun sevgili okur, toplu taşıma hepimizi ister istemez birer otobüs eksperti yaptı. Envai çeşit otobüs hattı, durak ismi, otobüs markası ve modeli ezberledik. Şimdi bu birikimi dışarıya çıkarma vakti.

36 Karadeniz Mahallesi – Beyazıt otobüsü ring çalışır.

Fizikler

Konu simülasyon oyunları olunca incelemesi hem en keyifli hem de en zor türlerden biri oluyor çünkü kaliteli bir simülasyon oyunun omurgasının fiziklerinden geçmesiyle birlikte burada sunulan argümanlar incelemenin sonucunun büyük bir kısmını oluşturuyor bile. Ayrıca fiziklerin masaya yatırılması, hikaye anlatımı, karakter portesi, atmosfer gibi öznel fikirlerden ziyade nesnel temellerden içerdiğinden hata payı diğer ürünlere nazaran daha az, tam da bu nedenle zor. Tüm bunlara rağmen Bus Simulator 18 ne yazarken bize, ne de okurken size bu gerilimi yaşatmayacak. Bunun sebebi ise oyunun kolay, gündelik dizayn edilmesinden -İngilizce tabirini kullanmak gerekirse- casual oyuncular için tasarlanmasından ötürü karmaşık olmamasından kaynaklanıyor.

Otobüs simülasyonu dendiği zaman aklımızda bir kaç isim geliyor. Bu isimlerden en ağır olanı OMSI, aşırı gerçekçi ve detaylı bir tecrübe sunmasına rağmen aşırı zor olması nedeniyle kendini bir türlü oynatamıyordu. Bus Driver hem çok eskiydi hem de fazla arcade bir oynanışa sahipti. Still Alive Studios’un Bus Driver 16’sı da laf aramızda çok kötüydü. Euro Truck Simulator 2 oynarken “Ah şu ekip Bus Driver 2 çıkarsa da günümüz teknolojisiyle çatır çatır oynasak.” diye düşünüp dururken 13 Haziran’da Bus Simulator 18 karşımıza çıktı.

Peki Bus Simulator 18’in fizikleri nasıl? Hâlâ yeterli değil. Bir arabaya ya da cisme çarptığınızda hissedemiyorsunuz, çukurlara veya tümseklere girip çıktığınızda sarsıntınız bir acayip, direksiyon çevirişiniz acayip sert ve ayarı yok. Tüm bunlara rağmen Bus Simulator 16’dan çok çok daha iyi olduğunu eklememiz lazım.

38T Küçükköy – Taksim’in son otobüs saati Harbiye kalkışlı 22:45’tir.

Fiziklerde ortalamanın altında bir sonuçla karşılaması sizi Bus Simulator 18’e karşı soğutmasın. Zira rakiplerine nazaran daha oynanılabilir bir oyun olduğunu belirtmiştik. Eh fizikler bu haldeyken, oyun da casual’sa neden oynayalım ki? Eğlenmek için.

Bir Sonraki Durak: Eğlence

Bus Simulator 18, özellikle şehir içi otobüslerine ve otobüs hatlarına aşırı ilgi duyanlar için muhteşem bir eğlence kaynağı. İstediğiniz gibi şekillendirebildiğiniz ve adlandırabildiğiniz otobüs hatları var edip himayeniz altında çalışan şoförlere Mercedes Conecto sürdürmek eşsiz bir şekilde keyifli.

İstanbullular 500T, Ankaralılar 153, İzmirliler 277 otobüs hatlarını gönül rahatlığıyla taklit edebilirler. Ayrıca seviyenizin artmasıyla temin edebileceğiniz daha iyi marka ve sürüş keyfi daha yüksek otobüsler ile oyundan aldığınız eğlence, oynadığınız süre arttıkça artacak. Otobüslerin renklerinden, iç döşemelerine, dış cephesindeki çıkartmalara kadar kişileştirme imkanınız buluyor.

Sık sık kullandığınız otobüs hatlarını taklit etmeniz kadar size keyif verecek bir şey varsa o da otobüs seyriniz boyunca dinlediğiniz şarkılardır. Duraklardan duraklara mekik dokuyup, ring yapıp, binenlere bilet keserken arka planda kulaklarınıza gelen tıngırtı eşliğinde otobüs yolculuğunuza devam etmeniz eğlencenize eğlence katacak. Bunu bildiğimiz ve tavsiye ettiğimiz için daha önce hiç bir incelemede yapılmamış bir şey yaparak sizler için 20 şarkılık bir Bus Simulator 18 Radyosu hazırladık.

Dedik ya; fizikleri ortalamanın altında olabilir fakat çok zorlamayan oynanışı, eğlenceli yan elementlerinin üstüne şirketinin gelişimini ve büyüyüşüne tanık olmanızı da eklediğiniz zaman karşımızda hiç de fena olmayan bir oyun çıkageliyor. Üstelik fiyatıyla da rakiplerinden fersah fersah önde. 91 lira olan OMSI 2 ve 57 lira olan Bus Simulator 18’i karar terazisine koyun, siz ölçün. Mod’lama seçeneği derseniz mod’laması (üstlelik ondan daha kolay!), Steam takas kartları ve daha fazlası!

Çeşitlilik ve Otobüsler

Oyun otobüs sayısıyla bizi üzse de gelmesi muhtemel DLC’ler aklımızda geldikçe biraz yüreğimize su serpiliyor. 8 adet otobüse ev sahipliği yapıyoruz ve seviye atladıkça bu otobüsleri satın alarak açıyoruz. Otobüsler sırasıyla;

  • Mercedes Citaro K
  • Setra S 416 LE
  • Man Lion’s City A37
  • Iveco Urbanway 12m
  • Mercedes Citaro G
  • Setra S 418 LE
  • Iveco Urbanway 18m
  • Man Lion’s City CNG

Otobüs marka ve modellerinden anlamayanlar için; dört otobüs markasının modelini ekleyip fazladan körüklü halleri de oyuna dahil edilmiş anlayacağınız. Açıkçası bu bizi biraz hayal kırıklığına uğrattı. Ayrıca çift katlı otobüslerin olmayışı gözümüzden kaçmadı.

Otobüsler konusunda çeşitlilik konusunda yüzümüz gülmese de konu rota ve hat yapımına geldiğinde işler tam olması gerektiği gibi gidiyor. Duraklar ve şehir bölgeleri belli başlı görevleri yaptığınızda açılmasıyla da oyuncu oyunu daha fazla oynaması için teşvik ediyor.

Görevleri yaptığınızda Güney bölgesinin durakları sizi bekliyor olacak.
Hatlarını istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Toparlamak Gerekirse

Bus Simulator 18 fizik konusunda yeterli doygunluğu verememesine rağmen piyasadaki otobüs oyunlarının azlığından ötürü oynamaya şans verilebilecek bir oyun olarak incelememizden yorgun bir şekilde çıkıyor. Oyun, modlar ve sizin oynanış şeklinizle çok çok eğlenceli ama 57 liralık fiyat etiketini hak etmiyor. Seneye yaz indirimlerinde %50 indirime girerse alabileceğiniz şekerlik bir oyun olmaktan öteye gidemiyor.

Peki ya siz nasıl düşünüyorsunuz, fiyatının tam karşılığı mı, eğlencesiz mi, müzikler nasıl? Fikirlerinizi bize beyan etmeyi sakın ihmal etmeyin ve “Hayır ablacım Okmeydanı’ndan geçmez.”

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here