Mutluluk farklı şekillerde olabilir. Dünyada milyonlarca insan yaşıyor ve bu sorunun tek ve aynı cevabını hiç duymayacağız: Mutluluk gerçekten ne anlama geliyor? Birileri eğlenceli bir partide sosyalleşirken gerçekten mutlu hissedebilir, diğerleri ise uzun zaman önce zorlu günlük yaşamında mutluluğu bulmayı öğrenmiş olabilir. Bazılarımız ise mutluluğu bir çikolatalı sütte, bir çilekli tartta ya da vanilyalı dondurmada bulabiliriz. Bu yüzden bir şeyler izlerken sizde bu etkileri yaratacak filmleri bırakıyoruz.

Little Miss Sunshine (2006)

Hoover ailesi, uzaktan bakılırsa oldukça sıradan ve modern bir Amerikan ailesidir. Ancak birbirlerine zıt olan üyeleriyle ve aralarındaki çatışmalarla aslında hiç de öyle değildir. Küçük, akıllı ancak şişman kızları Olive’in tüm hayali ülkenin öteki yakasında düzenlenecek bir güzellik yarışmasına katılmaktır. Eski bir minibüse atlayarak yola çıkan aile, bu yolda bir aile olmanın ne demek olduğunu yeniden keşfedecektir.

Chef (2014)

Carl Casper, şık bir restoranda çalışan bir baş aşçıdır. Kendi mutfağına ait yemekleri nefistir ama lokantanın menüsüne bağımlı çalıştıkça yaratıcılığı ve ona bağlı olarak da yemeklerinin lezzeti düşüşe geçer. Üstelik önemli bir gurmenin yemekleri hakkında yaptığı olumsuz eleştiriler Carl için bardağı taşıran son damla olur. Yeteneğine rağmen kariyerinde düşüşe geçtiğini hisseden Carl’a tam da bu dönem bir teklif gelir: İkinci el bir bir yemek karavanı al ve kendi işinin patronu ol! Oğlu Percy ve eski bir arkadaşı olan Martin’in yardımıyla Carl Amerika yollarında yemeğe ve yeni lezzetlere ve de en önemlisi hayata dair tutkusunu yeniden keşfedecektir.

A Dog’s Purpose (2017)

Film, hayatlarının değerini sadık bir köpek sayesine anlayan farklı insanların öyküsünü anlatıyor. Kendi varlığının anlamını ve değerini bulmaya çalışan bir köpek, yaşamın amacını çözmek için bir yolculuğa çıkar. Reenkarnasyonla 1950’lerden 1980’lere kadar değişik zaman dilimleri ve değişik sahipler eşliğinde bunu yaparken de ‘her köpek bir sebep için vardır ve hiçbir köpek sadece varolmak için varolmaz’ mottosuyla hareket eder.

Captain Fantastic (2016)

Ben Cash, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ormanlarında, 6 çocuğu ile beraber bir kabinde medeniyetten uzakta bir yaşam sürmektedir. Tamamen dünyadan ayrı bir yaşam kültürü kuran Ben’in kendine has aile kavramları vardır ve çocuklar moderniteye karşı bir bağışıklık kazanamamışlardır. Ben, kendini çocuklarını büyük bir titizlikle hem fiziksel hem de entelektüel olarak yetiştirmeye adamıştır. Ama Ben’in eşi Leslie’nin ölümü ormandaki “düzeni” de sarsar. Daha fazla ormanda kalamazlar ve şehre girmek zorunda kalırlar. Ev eğitimi ile yetiştirdiği çocuklarının hem annesi hem de babası olan Ben için bundan sonrası ormandaki hayattan daha zor olacaktır.

Moonrise Kingdom (2012)

50 sene öncesinde New England kıyılarındaki bir adada geçen filmde, birbirlerine aşık olan genç bir erkek ile genç bir kız beraber kaçmaya karar veriyor. Başta kasabanın şerifi olmak üzere kasabadaki farklı gruplar iki genci bulmak için harekete geçiyor. Kasaba altüst oluyor. Ama bu çok da kötü bir durum olmayabilir.

School Of Rock (2003)

No Vacancy adlı rock grubunda gitarist olarak çalışan Dewey Finn, tüm hayatını rock müziğe adamıştır. Ancak bazı problemler ortaya çıkmaya başladığında büyük bir tutkuyla bağlı olduğu grubundan yollarını ayırmak zorunda kalır. Bir sürü sıkıntının içerisinde bir de karşısına borç problemi çıkınca ev arkadaşı Ned’in adını kullanarak bir okulda öğretmenlik yapmaya başlar. Sınıfındaki öğrencilerin müziğe olan yeteneğini fark eden Dewey onlarla bir rock grubu kurar ve Monster of Rock isimli müzik yarışmasına hazırlanmaya başlarlar. Günden güne bu yarışmayı kazanacaklarına daha çok inanacaklardır.

Kaynak: 1, 2

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here