Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
22

1974 yılında çıkardığı ”Benimle Oynar mısın?” adlı ilk albümünden bu yana yıllar geçtikçe değerinden ve anlamından hiçbir şey kaybetmeyip aksine daha kıymetli hale gelen birbirinden başarılı şarkılarıyla Ortaçgil’in müzik dünyasındaki yeri her zaman ayrıdır. Kendine özgü tarzıyla ve kelimelerle oynayarak dinleyenlerde oluşturduğu hislerle, başarılı gitarist, şarkıcı ve besteci olan Bülent Ortaçgil’in ruhunuzu okşayacak 10 şarkısını sizler için listeledik.

Keyifli Dinlemeler.

1- Bu Su Hiç Durmaz

1991 yılında yayınlanan Oyuna Devam adlı albümünde yer alan Bu Su Hiç Durmaz şarkısı Ortaçgil’in sevilen ve sözlerinin yarattığı etkisi büyük olan şarkılarının başında gelmektedir.

Yaşamak dopdoluydu akan pınarlar gibi
İnanmayanlar beklediler
Umutlarını borç verdin, cebinde hiç kalmadı
Dostların anlamadılar
Sen hep kendine önlemler aldın
Ben kendime yasaklar koydum
Önümüzde barajlar var
Bu su hiç durmaz

2- Değirmenler

1999 yılında yayınlanan Eski Defterler adlı albümünde yer alan Değirmenler, şarkıcının en çok bilinen ve dinlenen parçalarından birisidir.

3- Eylül Akşamı

1998 yılında yayınlanan birbirinden başarılı parçaları bir arada bulunduran Light albümünde yer alan Eylül Akşamı adlı parçası Aşk Tesadüfleri Sever filminde Mehmet Günsür tarafından da seslendirilerek hafızalara iyice kazınmıştır.

4- Şarkılarım Senindir

1998 yılında yayınlanan Light albümünün bir diğer başarılı parçası ise Şarkılarım Senindir adlı parçadır. Sözlerinin inceliği ve yumuşaklığıyla birlikte dinleyenleri etkisi altına alan parça, Light albümünün en anlamlı parçalarından birisidir.

yaşamak zor gerçekten zor birlikte
o resimde, şu şiirde, bu oyunda
şarkılarım senindir her zaman
ben sen oldum işte o zaman

5- Yağmur

1974 yılında yayınlanan Benimle Oynar mısın? adlı ilk albümünde yer alan Yağmur adlı parçası, sakinleştirici yanıyla yağmurlu günlerde dinlenmesi gereken parçaların başında gelmektedir.

6- Kimseye Anlatmadım

1998 yılında yayınlanan Light albümü Ortaçgil’in sevilen parçalarını bir arada bulundurmaktadır. Ortaçgil’in, Birsen Tezer ile yaptığı düetle birlikte Kimseye Anlatmadım adlı parça daha da anlamlanmış ve şarkıcının sevilen parçaları arasında yerini almıştır.

7- Ayrıntılar

Bülent Ortaçgil’in bir diğer başarılı albümü ise 2010 yılında yayınlanan Sen adlı albümüdür. Albümün sevilen parçaları arasında Ayrıntılar yerini almaktadır.

Yaşadık
Öğrendik
Herkes başka biçimde
Taşırım hala ayrıntıları
İçimde

Hiçbir şeye inanmadım
Uğrunda ölecek kadar
İnananlara imrendim
O zaman yaşamak çok kolay

Yıkılan duvarlar gördüm
Coğrafyanın değiştiğini
Hiç kimse değiştiremedi
Güçlünün haksızlığını

8- Teninle Konuşmak

Ezginin Günlüğü’nün Çeyrek adlı albümünde yer alan Teninle Konuşmak adlı başarılı parça Bülent Ortaçgil ile farklı bir yorum kazanarak şarkıcının yine en çok sevilen ve bilinen parçaları arasındadır.

9- Aşk Var

Yine Light albümünde yer alan başka bir parça olan Aşk var, sözleriyle Ortaçgil’in hisli ve sevilen parçalarından birisidir.

Herkes en doğruyu bilir
Herkes uzman herkes rekortmen
Öyle eminiz ki yolumuzdan
İster haydut ister centilmen
Bir tek aşk var
Herkes bir inancın peşinde
Herkes militan herkes fedai
Öyle değiştirdik ki dünyayı
Uyanık akıllı dürüst enayi
Bir tek aşk var

10- Bozburun

Ve listenin son şarkısı olan Bozburun, Ortaçgil’in 1990 yılında yayınlanan 2.perde albümünde yer almaktadır. Bozburun, şarkıcının sevilen ve sakinleştirici etkisi bulunan parçaları arasında yer almaktadır.

Boz taşlar önümüzde
Cebimizde yalnızlık var
Şu dümdüz büyüyen gecede
Tek dostumuz yakamozlar

Kimsesiz koylar ortasında
Herbiri başka siyah bu dağların
Güneşi yolladık bütün renklerle
Oyuncağıyız artık alışkanlıkların

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
22

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here