Pamuk sesli şair Bülent Ortaçgil’i hayatında bir kere dinlememiş olan yoktur aramızda. Sıcacık ses tonuyla nefes verdiği parçaları ve yazıp çizdiği her şey, söylediği her söz oldukça değerli. Çünkü biz onun şarkılarıyla büyüyoruz. Hayatın belirli bir döneminde gerçekten de insanı büyütüyor, geliştiriyor; sorgulamayı öğretiyor. Şarkılarını öğrenmek, anlamak o kadar kolay olmuyor tabii ki. Her Bülent Ortaçgil şarkısının bir zamanı vardır. Günler geçtikçe, zamanı geldikçe daha iyi anlıyorsunuz neler söylemek istediğini. Herkes için de farklıdır o zaman.

 

Fikret Kızılok ve Erkan Oğur gibi büyük ustalarla olan birlikteliklerinin yanında birçok başarılı müzisyenle olan çalışmaları ise hepimize birer miras niteliğinde. Onların şarkılarından, bestelerinden öğrendiğimiz çok fazla şey var. Beraber çaldıkları ve çalıştıkları onca güzel eserleri bizlere bıraktıkları için oldukça şanslıyız.

Bu yazımızın asıl konusu olan deniz şarkıları ise Ortaçgil’in ruhunu adadığı onlarca şarkıdan sadece birkaçı. Bize denizi getiren, denizden seslenen bu şarkıları keyifle dinlemeniz dileğiyle!

Bülent Ortaçgil – Deniz Kokusu

“Deniz Kokusu Getiriyorum
Nem Sinmiş Tuzlu Bedenime
Sabah Ayazından, Gözlerim Kırmızı
Bir Şarkı Tutturmuşum
Rastgele
Durduramıyorum”

Eski Defterler albümündeki yıldızlı şarkılardan birisidir “Deniz Kokusu”. Bu şarkıdan sonra, üzerinden deniz kokusu hiç gitmedi Ortaçgil’in.

Bülent Ortaçgil – Denize Doğru

“Çözdüm, her şey çok basit!
Denize doğru 
Üç beş dakika yeter derdimi anlatmaya 
Zaten çoğu şey değmez çok konuşmaya 
Denize doğru” 

Sizin de yalnızca üç dakikanız yetecek “Denize Doğru”. Sen, Ortaçgil’den klasik müzik esintileri aldığımız muazzam bir albüm. “Çoğu şey değmez çok konuşmaya, denize doğru” derken de bir o kadar haklı.

Bülent Ortaçgil – Hiç Canım Yanmaz

“Oturmuşum deniz kıyısına
Tam da kayanın karşısına
Çakıl taşlarını suya atarım
Şimdilerde havalar serin
Sonbahar da giderek yakın
İçimde bir yaz doymuşluğu”

Sen’in, eskimeyen bir başka deniz şarkısı. Denize açılmıyor kaptanımız; korktuğu rüzgarlardan mı, kabuk tutan yaralardan mı, güvensiz tayfalardan mıdır bilinmez. Ama anlaşılan o ki, artık canı yanmıyor.

Bülent Ortaçgil – Dalyan Deltası

“Dalyan Deltası… 
Kafam Biraz Karışıktır Oldum Olası 
Denize Doğru,
Yüzlerce Yol Var 
Ama Hangisi Doğru Hangisi Çıkmaz?”

Dalyan Deltası, Bu Şarkılar Adam Olmaz albümündeki versiyonuyla çok bilinmiyor ancak Jehan Barbur’un Sarısında bayağı severek dinlediğimiz bir Ortaçgil şarkısı. Jehan Barbur bir röportajında “Ayrı düşmüşüz yan yana. Sırf bu cümle için bile ‘Dalyan Deltası’!” diyerek şarkının derinliğini vurgulamıştır.

Bülent Ortaçgil – Bozburun

“Boz taşlar önümüzde
Cebimizde yalnızlık var
Şu dümdüz büyüyen gecede
Tek dostumuz yakamozlar
Kimsesiz koylar ortasında
Her biri başka siyah bu dağların
Güneşi yolladık bütün renklerle
Oyuncağıyız artık alışkanlıkların”

Eski Defterler’den bize kalmış bir başka miras. Aynı zamanda Ceylan Ertem‘in de seslendirdiği bu şarkının da dediği gibi “En küçük bir ses bile sanki gök gürültüsü, içim kıpır kıpır deniz kıpırtısız.”

Fikret Kızılok & Bülent Ortaçgil – Denizi Seviyorum

“Bambaşka bir dünyada
Hepsi başka biçimde
Yaşıyor hep içimde
Denizi seviyorum”

Büyükler İçin Çocuk Şarkıları, Ortaçgil’in Kızılok’la birlikteliğinden doğan en güzel albümdü belki de. Saf ve sade bir biçimde denizi sevdiğini söyleyen bu iki güzel insanın bize bıraktığı bu şarkıyı dinledikçe içimiz denizlerle doluyor!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here