Baharı tam anlamıyla yaşamaya başladığımız bu haftada İstanbul içerisindeki etkinlikleri sizler için derledik.

Monte Carlo Balesi: “Göl – Kuğu Gölü’ne ithafen”

Zorlu PSM / 16-17.05.17

“GÖL – Kuğu Gölü’ne ithafen”, 16 Mayıs Salı ve 17 Mayıs Çarşamba akşamları saat 20.00’de Zorlu PSM Ana Tiyatro’da izleyiciyle buluşacak.

Dansı tiyatroyla birleştirirken sanatın tüm alanlarından beslenen yönetmen ve koreograf Jean-Christophe Maillot’nun, Fransa’nın en önemli edebiyat ödüllerinden Goncourt Akademisi Ödülü’nün sahibi yazar Jean Rouaud’nun işbirliğinde hayata geçirdiği prodüksiyon, Çaykovksi’nin başyapıtına yepyeni bir yaklaşım getiriyor. “GÖL – Kuğu Gölü’ne ithafen”de, Siegfried ve Odette’in zamana meydan okuyan hikâyesi, çarpıcı sahne tasarımı ve kostümlerle büyüleyici bir deneyime dönüşüyor.

 

Limits Off presents Chill-Out Festival Istanbul 2017

Lifepark / 20-21.05.17

Her yıl özünü kaybetmeden genişleyen ve katılımcılarına doğanın tam ortasında özgür ve eşsiz bir atmosfer yaşatırken günü renklendiren kültürel ve sanatsal aktiviteleri, alışveriş alanları ve seçkin yeme-içme alternatifleri ile de bir bahar klasiği haline gelen Chill-Out Festival Istanbul, 2017 yılında bugüne kadarki en geniş kapsamlı müzikal seçkisini takdim etmeye hazırlanıyor.

 

The Lord Of The Rings in Concert: The Two Towers

Zorlu PSM / 20-21.05.17

Peter Jackson’ın gişe rekorlarını altüst eden klasik J.R.R. Tolkien üçlemesinin beyaz perde uyarlamalarının ikinci perdesi, dev ekranın önündeki görkemli bir koro ve orkestra eşliğinde unutulmayacak türden bir deneyime dönüşüyor. Film serisinin başarısında büyük pay sahibi olan Howard Shore’un Akademi ödüllü müzikleri, orkestra ve koro tarafından icra edilirken dev ekrandan yansıtılan film sahneleri eşliğinde kendinizi Orta Dünya’da hissedeceksiniz.

 

Haggard 

garajistanbul / 18.05.17

Klasik ve rock/metal müzikseverlerin, deneysel ve kaliteli türlerden hoşlananların, fantastik edebiyat ve tarih okurlarının başucu gruplarından olan Haggard 18 Mayıs Perşembe günü %100 Metal konserleri kapsamında İstanbul’da.

[Etkinlik olası hava muhalefetine karşı, Küçük Çiftlik Park’dan garajisintanbul’a alınmıştır.]

 

Colour Up – Beşiktaş Gençlik Festivali

Bebek Parkı / 19.05.17

Beşiktaş Gençlik Festivali kapsamında düzenlenen Color Up koşusu bu yıl da sürpriz etkinlikler ve konserler ile İstanbul’u eğlenceye çağırıyor.

Bilgiler:

-Tüm etkinlikler herkese açık ve ÜCRETSİZDİR.
-Yaş sınırlaması yoktur.
-Boya getirmenize gerek yoktur. Boyalar Beşiktaş Belediyesi tarafından karşılanacaktır.
-Boyalar nişastadan elde edilmekte olup, zararsızdır.
-Yıkamayla kolayca çıkar.

 

Felsefe Seminerleri: T. Armaner – Marx ve Felsefenin Dönüşümü

Akbank Sanat / 18.05.17

Marx’ın 1800’lerin ortalarına kadar özgürlük, özel mülkiyet, yabancılaşma, siyasal iktisat, bürokrasi, dini varoluş biçimleri, piyasa ve daha birçok konuda yazdıkları, “eleştirel yaklaşım” olarak bilinen döneminde ele aldığı konular arasında yer alır. Bu döneminde Marx, temsiliyet ilişkilerinde de bir dönüşümü önerir ve felsefenin tarihsel konumu üzerine geniş ölçekte bir çerçeve çizer. Bu çerçevenin içine sanayi devrimi ile “çalışma”nın insan hayatındaki değişen konumu da girer ve Marx’ın eleştirel felsefesi, on dokuzuncu yüzyıl ile birlikte felsefi bakış açısının da yeni bir konum alması gerektiğini vurgular.

Etkinlik ücretsizdir.

 

Bebek Şenliği

Bebek Parkı / 19-20-21.05.17

Bebek Şenliği kültür, sanat, spor aktivitelerinin yanı sıra birbirinden farklı tasarım stantlarıyla Bebek Semti’nde keyifli bir hafta sonu geçirmek için 19-20-21 Mayıs’ta Bebek Parkı’nda gerçekleşecek.

Ayrıntılı bilgi ve program için:http://www.bebeksenligi.com.tr

 

Dans Gösterisi: Bırak Gitsin / Tabula Rasa

Akbank Sanat  / 17.05.17


1. Bölüm
Bırak Gitsin…
TORK Dans Topluluğu kurucuları Tan ve Sernaz’ın Marx Richter’in müziğinden ilham alarak hazırladıkları düet, rüya ile gerçek arasında kalınmış bir anın geride bıraktığı ancak tanımlanamayan hissin bir yansıması olarak şekillenmiştir.

2. Bölüm
Dansın yaratıcı enerjisi farklı bedenler ve hikayelerle buluşuyor. Bu kısa hikayeler çoğaldıkça büyüyor, büyüdükçe gelişiyor ve geliştikçe izleyiciye farklı deneyimler kazandırmayı hayal ediyor. Üç farklı üslup birbirinden beslenerek yeni durumlar yaratıyor. Bu durumlar, fiiller üzerinden birleşip ilerliyor. Tek bir hikayemiz yok ama tek bir derdimiz var o da dans ederek özgürleşmek.

 

Pera Müzesi’nde Müzeler Haftası

Pera Müzesi / 18-19-20-21.05.17

Müzeler Haftası kapsamında 18 – 21 Mayıs tarihleri arasında Pera Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edebilrsiniz. Ziyaretçiler, koleksiyon sergilerini sesli rehber eşliğinde deneyimleyebilir, Pera Eğitim ve Pera Film programlarına katılabilirler.

 

Der amerikanische Freund / Amerikalı Arkadaş

İstanbul Modern / 18.05.17

Amerikalı Arkadaş, birbirine taban tabana zıt iki adam üzerine derinlemesine bir karakter analizi sunuyor.

 

Benim Çocuğum Belgesel Gösterimi ve Söyleşi

Impact Hub / 18.05.17

Yönetmenliğini Can Candan’ın üstlendiği, “Benim Çocuğum” belgeseli, çocukları LGBT (lezbiyen, gey, biseksüel, trans) bireyler olan Türkiye’li bir grup anne – babanın hikayelerini seyirciyle buluşturuyor. Muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile, bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini anlatan belgeselde LİSTAG’lı yedi ebeveynin deneyimleri aktarılıyor.

 

Terra Tenebris I Melike Kılıç

Blok art space / 20.05.17

Melike Kılıç’ın ilk kişisel sergisinin açılış haftasında sanatçının sergi mekânını edimsel bir yerleştirmeye dönüştürme süreci tüm ziyaretçilere açık olarak gerçekleşecektir. “Terra Tenebris” 20 Mayıs – 8 Temmuz 2017 tarihleri arasında BLOK art space Çukurcuma’da gezilebilir.

 

Haossaa / Kim Ki O

Peyote Nevizade / 19.05.17

KİM Kİ O

2006’dan bu yana dark-pop faaliyetlerini sürdüren bas ve synth ikilisi kim ki o’nun şarkıları eşitsizlik, adaletsizlik, bencillik gibi kavramlardan ve ortaklaşan deneyimlerden ilham alıyor. 2013 yılında Paris merkezli Lentonia Records etiketiyle “Grounds” albümünü yayınlayan grubun, 2007 ve 2008 yıllarında yaptığı erken kayıtlar sonraki sene “Bir, İki…” adlı bir toplama albümde bir araya getirilmişti. kim ki o bir süredir üzerine çalışmakta olduğu yeni albümü “Zan”ı yine Lentonia Records aracılığıyla 2017 sonbaharında yayınlamaya hazırlanıyor.

 

The Away Days 

Bina / 19.05.17

Şubat ayında yayınladıkları ilk albümleri Dreamed at Dawn ile karşımızda olan The Away Days, uzun zamandır gerçekleştirmedikleri akustik performansları ile 19 Mayıs Cuma akşamı Bant Mag. Havuz sahnesinde olacak.