Artık kendimizi tamamen bahara teslim ettiğimiz, Mayıs ayının ilk haftasında İstanbul’da gerçekleşecek etkinlikleri sizler için derledik.

100 % Metal: Yurttan Gürültülü Sesler

Salon / 06.06.17

İstanbul’un yeraltı kültürünün dört başarılı grubunu ilk kez art arda dinleme fırsatı bulacağız.

 

Amy

Zorlu PSM / 06.06.17

Daha öncesinde Senna’yla genç yaşta kaybolan hayatları anlatma konusundaki başarısını kanıtlayan Asif Kapadia’dan En İyi Belgesel Oscar’ı kazanmış bir Amy Winehouse filmi. 2011’de, henüz 27 yaşındayken hayatını kaybeden şarkıcı/söz yazarı Amy Winehouse’un hayatına ve kariyerine arşiv görüntülerine de başvurarak gerçekçi bir bakış atan belgesel film, kendi bağımlılıklarıyla mücadelesini yavaş yavaş kaybeden olağanüstü bir müzikal yeteneği gözler önüne seriyor.

Etkinlik Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında düzenlecek. Ayrıca ücretsiz.

Yakın Dönem Latin Amerika Sineması – Viva Cuba

Akbank Sanat / 04.06.17 / 19.00

Malú ve Jorgito, ailelerinin sınıfsal farkına ve görüşmeleri istenmemesine rağmen, tüm hayatları boyunca birbirlerine sevgiyle bağlı kalacaklarına söz vermiş iki çocuktur. Malú’nun dedesi ölünce, annesi Küba dışında yaşamaya karar verir. Malú ve Jorgito, Küba’nın diğer ucuna, Malú’nun babasını bulmak için kaçmak zorunda kalacaklardır.

Etkinlik ücretsiz olup, davetiyeler etkinlikten 1 saat önce girişten temin edilebilir.

Urban Picnic 

Uniq İstanbul / 05-06.06.17

40 farklı restorandan yüzlerce farklı lezzetin sınırsız ikram edileceği Urban Picnic’te, İstanbul’un en trend ve en sevilen restoranlarından Türk, İtalyan, Uzakdoğu, Meksika, Fransız mutfağı lezzetleri ile pizza, burger, meze, vejetaryen, tatlı, kahve ve gecenin sonunda da en sevilen Türk sokak lezzetlerini bululabilecek. Ayrıca Cuma gecesi Urban Picnic Orkestrası, Cumartesi gecesi ise Pinhani sahnede olacak ve konserlerin öncesinde ve sonrasında da gece boyu sahne alacak DJ’lerle müziğe doyacaksınız.

ITEF- İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali 2017

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müze Kütüphanesi / 06-11.06.17

İTEF-İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali’nin dokuzuncusu Şehir ve Hayal temasıyla İstanbul’da düzenlenecek. Türkiye’nin ilk uluslararası edebiyat festivali olan İTEF bu yıl kapılarını dokuzuncu kez edebiyatseverlere açıyor.

Ayrıntılı bilgi ve program için : http://www.itef.com.tr/

Renkli Koşu Istanbul Color Sky 5K

Caddebostan Sahili / 07.06.17

Bedensel Engellilerle Dayanışma Derneği işbirliğinde, Renkli Koşu 4.yılında Caddebostan’da düzenlenecek.

Notre Dame Quasimodo

Trump Kültür ve Gösteri Merkezi / 02.06.17

Victor Hugo’nun ölümsüz eseri; Notre Dame – Quasimodo Müzikali;  Fransız İhtilali sonrası Fransa’nın karanlık günlerinden kesitler veren bir müzikal. Oyunda çirkin ve kambur Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun, semtte yaşayan çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını, Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alıyor.

The Chronicles of Flowers

Zilberman Gallery / 06.06.17

Çiçek Günlükleri ile farklı kadın nesilleri arasındaki güçlü ilişkiye, canlıların geçiciliğine ve ekranların algıyı şekillendirişine vurgu yapan Shehab sergi için kendi “maşrabiye”lerini tasarladı. Pleksiglas ekranlar, video-ses projeksiyonları ve çiçek kokuları ile izleyicileri bir çoklu-algı deneyimine davet eden sergiye, 77 çiçek ve sanatçının bu çiçeklerle ilişkili anılarını belgeleyen bir kitap eşlik ediyor. Kitaptaki kişisel anlatı Lübnan’da 1980’lerdeki iç savaş ile başlayıp 2017 Kahire’sindeki devrim sonrası dönem ile sona eriyor.

 

Ars Nova – Mensemble Sevgi Her Şeydir Konseri

Santa Maria Draperis Kilisesi / 06.06.17

Sevgi Her Şeydir Konser Zinciri her yıl farklı şehirlerde, farklı korolar ve ekipler ile Ars Nova organizasyonuyla devam ediyor. Bu yılın ikinci konseri Mensemble ve Ars Nova ile İstanbul’da, Santa Maria Draperis Kilisesi’nde gerçekleşecek.
Konsere katılım bilet yerine kitap ile mümkün olacaktır. Kitaplar Sivas ve Kayseri’deki köy okullarına gönderilecektir.