Yavaş yavaş baharın hissedilmeye başlandığı Nisan ayının ikinci haftasında İstanbul içerisinde olacak etkinlikleri sizler için derledik.

Jake & Dinos Chapman: Anlamsızlık Âleminde

Arter


Anlamsızlık Âleminde, Jake ve Dinos Chapman’ın hayli kötümser sanatlarına ve düşüncelerine bakmamıza olanak sağlıyor. Küratörlüğü’nü Nick Hackworth’un yaptığı sergi 7 Mayıs’a kadar görülebilir.

Kitap Tanıtımı ve Sohbet: İskenderiye’den Sonra Tufan

Salt Galata – 13.04.2017

İskenderiye’den Sonra Tufan bilginin günümüzde dijital ve dijital olmayan kütüphanelerdeki aşırı bilgi yüklemesinde nasıl organize edildiği, kontrol altında tutulduğu ve tüketildiği üzerine düşünceleri bir araya getiren bir kitap.

Katılımcılar: Simge Burhanoğlu, Serhat Cacekli, Sine Ergün, Mert Gümren, Lesli Jebahar, Mine Kaplangı
Moderatörler: Naz Cuguoğlu ve Gökcan Demirkazık

Etkinliğin dili Türkçe’dir.

Balkanlar’dan Gelen Soğuk Hava

Pera Müzesi 

Balkanlardan Gelen Soğuk Hava sergisi, “Balkanlar” olarak bilinen bölgeden farklı kuşak sanatçı ve sanatçı gruplarına odaklanıyor ve bölgenin kaçınılmaz olarak akla gelen siyasi çağrışımları göz önünde bulundurulmaksızın bir doğa olayı ve coğrafya üzerinden biçimleniyor: Rüzgâr ve Balkan Dağları.

Etkinlik 7 Mayıs’a kadar sürecek.

Perşembe Sineması: The Lady In The Van [Zoraki Komşu] / 2015

Salt Galata – 13.04.2017 / 19.00

Kimi kimsesi olmayan bir kadının hayatını sürdürdüğü hurda bir minibüsü geçici olarak, oyun yazarı bir adamın evinin önüne park etmesiyle başlayan zoraki komşuluk tam 15 yıl sürecektir.

Etkinlik ücretsizdir.

 

Kesişen Dünyalar (Ressamlar ve Elçiler)

Pera Müzesi

Elçiler ve ressamlar, resimlerin sessiz ama bir o kadar da zengin ve renkli diliyle bizlerle konuşmaya; raporlarını, mektuplarını sunmaya, kendi çağlarını, dünya görüşlerini, gezip gördüklerini, katıldıkları törenleri anlatmaya davet ediyor.

 

“Hegel ve Modern Dünya” [Felsefe Seminerleri Dizisi – Ömer Albayrak]

Akbank Sanat – 13.04.2017 / 18.30

Gelenek, gelecek, modernlik, tarihsellik gibi temel kavramlar bağlamında; Hegel’in bugün için hâlâ önemli şeyler söyleyip söylemediğini; önceki yüzyılın Hegel’e bakışıyla, içinde bulunduğumuz yüzyıl başının Hegel’e bakışları arasındaki farklara değinerek tartışılacak.

Etkinlik ücretsiz olup davetiyeler 1 saat önce girişten alınabilir.

 

“Liman” [Yeni Deniz Mecmuası’ndan “Liman Kenarında Suya Bırakılan Oltalar]

İstanbul Modern – 11.04.2017 / 18.30

2016 yılından bu yana deniz kültürünü her boyutuyla ele almak üzere üç ayda bir yayımlanan Yeni Deniz Mecmuası, “LİMAN” kapsamında müze ziyaretçileriyle buluşacak.

Konuşmacılar: Burcu Aktaş, Turgut Yüksel

 Etkinlik ücretsizdir.

39 Basamak

Zorlu Performans Sanatları Merkezi / 12-13-14.04.2017 / 20.30

Geleneksel komedi anlayışının vazgeçilmez ögeleri; dinamik ve durmak bilmez bir aksiyon, olmayacak ama harikulade teatral raslantılar, yaptıkları ile yapmak istedikleri birbirine uymayan karakterler, binbir kalıba giren oyuncular, bu uyarlamada ustalıkla bir araya getirilmiş. Patrick Barlow bu uyarlamayı yaparken Alfred Hitchcock izleğini sahne sahne takip etmiş, romandan çok filmin, Hitchcock’un uyarlamasını sahneye getirmiş.

Yöneten: Mehmet Birkiye
Oynayanlar: Demet Evgar, Engin Hepileri, Bülent Şakrak, Okan Yalabık

Bilet için: http://www.biletix.com/etkinlik-grup/125294246/TURKIYE/tr

AUDINT AUDinst019: Upload=Delphic Panaceas Exhibition

Zorlu Performans Sanatları Merkezi

Digi.louge, 2017 yılı boyunca gerçekleştireceği etkinliklerini Sonar +D kapsaminda “Audint” sergisiyle başlatıyor. 1945’li yıllarda şekillenmeye başlayan ve günümüzde Eleni Ikoniadou, Patrick Defasten, Toby Heys, Steve Goodman (Kode-9) ve Souzanna Zamfe ile devam eden Audint’in “Upload=Delphic Panaceas” isimli sergisi 20 Nisan’a kadar Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde ziyaret edilebilir.

 

XJAZZ İstanbul- Ankara

Caz müziğini dans, elektronik doğaçlama ve güncel klasik türleriyle bir araya getiren  Berlin çıkışlı XJAZZ fikri; bu sene Tel Aviv, Ankara ve İstanbul ile birlikte dünyanın farklı şehirlerine de yayılıyor.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi ve program için:

https://www.facebook.com/events/1782581728670474/

Voiceprint Sunar | Split . 1

arkaoda – 09.04.2017

Voiceprint, İstanbul gece hayatının monotonlaşmış ve ödün vermeyen evrilmesinde kırılma noktası yaratmayı amaçlayan bir organizasyon. Yerli sahneye destek olmayı ve bu birlikteliğin sürdürülebilirdiğini hedefleyen etkinlik serisinin ilki, ambient, drone, noise ve minimal elektronik türlerinden seslerin yankılanacağı bir gece olacak.