Cumartesi, Ağustos 19, 2017

Yaz sezonunun tamamen gelmesiyle açık hava etkinliklerinin yükselişe geçtiği bu haftada; Bomontiada’da çeşitli konserler,  Sakıp Sabancı Müzesi’nde yoga ve Peyote Nevizade’de Teras Partisi var. Haftanın en iyi konserleri, gösterimleri, atölyeleri ve partileri arasından bizim seçtiklerimiz şöyle:

Kolektif İstanbul

bomontiada / 14.06.17


Kolektif İstanbul Balkan tınılarına pop, funk ve caz elementleri karıştıran enerjik müziğiyle “Fête de la Musique” konserleri kapsamında 14 Haziran’da sahnede.
Etkinlik ücretsizdir.

William Kentridge: Zaferler ve Ağıtlar Gösterimi

İstanbul Modern / 15.06.17

 

 

Animasyon, çizim, tiyatro oyunu, heykel, video ve yerleştirmeleri ile tanınan Johannesburg doğumlu sanatçı William Kentridge, Roma’nın etkileyici tarihine atıfta bulunduğu bir proje tasarladı. Gerçekleştirilmesi 12 yıl süren projenin son iki yıllık süreci Zaferler ve Ağıtlar adıyla filmleştirildi. Film, yirmiden fazla çağdaş sanat kurumunda yalnızca 2017 yaz döneminde gösterimde olacak.
William Kentridge, proje için Roma’daki Tiber Nehri’nin tarihi kıyısının 550 metrelik kısmında sergilenmek üzere her biri 10 metre yüksekliğinde 90 adet ikonografiden oluşan çağdaş bir fresk hazırladı. Sanatçı bu fresk ile Remus cinayetinden Bernini’nin heykellerine, Pasolini’nin ölümünden mülteci sorunlarına kadar Roma tarihinin önemli figürlerini ve kentin hem iyi hem de kötü hatıralarını yeniden yorumluyor. Nehrin beyaz travertenlerinde Kentridge’in geçici ikonografileriyle yarattığı bu yeni hikaye birkaç yıl içinde kaybolacaksa da, freskin hatırası yalnızca belgeselde yaşayacak.

Gösterim ücretsiz.

 

Kıyı Müzik ve Bir Baba Indie – Teras Partisi

Peyote Nevizade / 17.06.17

 

Indie ve elektronik tınıların duyulacağı bu gecede yeri gelecek dans edeceksiniz, yeri gelecek kendinizi tamamen müziğe bırakacaksınız.

Etkinlik ücretsiz.

 

Adam Baldych & Helge Lien

Akbank Sanat / 14.06.17

Baldych

2012’de Lars Danielsson, Jacob Karlzon, Verneri Pohjola, Morten Lund ve Marius Neset gibi müzisyenlerle kaydettiği “Imaginary Room” albümü, Bałdych’e en önemli müzik sahnelerinin kapılarını açtı. Bałdych, 2012, 2013 ve 2014’te Avrupa’nın en iyi caz dergisi Jazz Forum tarafından Fiddler ve Hope ünvanını kazandı.

Lien

Uluslararası üne sahip Norveçli bir besteci ve caz piyanisti olan Lien; üçlüsüyle 2008 yılında “Hello Troll” albümüyle Norveç Grammysi’ni kazandı ve Japonya, Kanada, Güney Kore, Avrupa ve İskandinavya’da turneye çıktı. Birçok konserde efsanevi Norveçli basçı Arild Andersen’e eşlik etti. Sanatçı, aynı zamanda Oslo’daki Norveç Müzik Akademisi’nde profesör olarak çalışmaktadır.

 

Opera Yıldızları Konseri

Zorlu PSM / 17.06.17

Solistler; Soprano Deniz YETİM (İstanbul DOB) Soprano Zerrin KARSLI (Samsun DOB), Mezzo Soprano Aylin ATEŞ (İstanbul DOB), Tenor Emrah SÖZER (Ankara DOB), Bas Şafak GÜÇ (Antalya DOB), Bariton Caner AKGÜN (İstanbul DOB)

 

Nordik Film Günleri – Brødre

Akbank Sanat / 17.06.17

Bu belgeselde, iki kardeş Markus ve Lukas’ın, Oslo’nun ortasındaki eski bir kasaba evindeki yaşamlarını izleyeceğiz. Onların büyümelerine, rüyalarını ve beklentilerini şekillendirmelerine tanık olacağız.

 

 

Mimarlık ve Gastronomi

Akbank Sanat / 16.06.17

İstanbul’da pazar yerleri, Kapalı Çarşı, Mısır Çarşısı, Çiçek Pasajı… İspanya’da mercado’lar, tapas barlar… Sokakta yeme alışkanlıklarının çevresinde inşa edilen mimarlık nasıldır?
Moderatörler: Tuba Parlak (Urbanista.com.tr Genel Yayın Yönetmeni) H. Cenk Dereli (Yüksek Mimar)
Konuşmacı: Semi Hakim

 

Glasxs + Nihil Piraye

kargART / 16.06.17

Glasxs doğa ile robotları bir araya getiren bir indie-electronica müzisyenidir.

Nihil Piraye ise alternatif bağımsız sahnenin hatrı sayılır bir projesidir.

 

Bir Prömiyer: Philip Glass 11. Senfoni

Aya İrini Müzesi / 16.06.17

Philip Glass sadece Amerika’nın değil, tüm dünya çapında bugün yaşayan en ünlü klasik müzik bestecilerindendir. Operaları, senfonileri ve oda müziği eserlerinin yanı sıra Allen Ginsberg’den Woody Allen’a, Paul Simon’dan David Bowie’ye ve Doris Lessing’e uzanan işbirlikleriyle Philip Glass çağımızın müzikal ve entelektüel hayatı üzerinde sıradışı ve benzersiz bir etki yaratmıştır.  Saatler ve Martin Scorcese’nin Kundun filmi dahil, pek çok filme yazdığı müziklerle Akademi Ödülleri ve Golden Globe’a defalarca aday gösterilmiştir.

Sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetiminde çalışmalarını sürdüren, 15 yıldır yıldız solistlerle verdiği konserlerle Türkiye’nin sanat hayatının nabzını tutan Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası da bu prömiyer akşamında sahnedeki yerini alacak.

Etkinlik “45. İstanbul Müzik Festivali” kapsamında gerçekleşmektedir.

 

 Alex Stein

KAFES / 17.06.17

KAFES kapılarını 22.00’da açar. Sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder.

Etkinliğin devamında sahne alacak isimler: Sezer Uysal ve Volkan Gündüz.

 

Ebene Quartet & Matthias Goerne

Süreyya Operası / 14.06.17

Geniş repertuvarı, tonunun dolgunluğu ve yumuşaklığı ile alanının en çok aranılan isimlerinden olan bariton Matthias Goerne, saygın festivallerin ve aralarında Covent Garden, Metropolitan Operası’nın da bulunduğu önemli sahnelerin düzenli konuğu. Amsterdam Concertgebouw, Londra Filarmoni ve Gewandhaus gibi orkestralarla konserlerin yanı sıra önemli piyanistlerle işbirliği içinde olan Goerne’nin kayıtları Grammy, ECHO Klassik ve ICMA ödüllerini kazanırken Schubert liedleri seslendirdiği 12 CD’lik serisi vokal müziğin mihenk taşları arasında yerini aldı.

Etkinlik “45. İstanbul Müzik Festivali” kapsamında düzenlenecektir.

 

Nasıl bir şey bu performans sanatı?

Studio-X / 14.06.17

Katılımcılar; ritüellerden günümüze gündelikteki performe halleri, performans sanatının tarihi, performans sanatının barındırdığı türler ve bu türlerin analiz yöntemleri, bir performans inşa ederken dikkat etmemiz gereken hususlar hakkında bilgi sahibi olup bedenin ve mekanın birbirini nasıl anlamlandırıp yapılandırdığı üzerine bedensel bir bellek araştırmasını deneyimleyecekler. Atölye, katılımcıların üreteceği ve izleyici ile paylaşacağı bir performans ile son bulacak.

 

Ars Nova – Sezon Kapanış Konseri

Surp Hovhan Vosgeperan Ermeni Katolik Kilisesi / 16.06.17

“Renkler içiçe geçebilir ve bunu duyabilirsiniz. Biz Ars Nova olarak bunu duymak için dünyayı boyamaya başladık bile! Sizin sesiniz bu tablonun neresinde?” mottosuyla yola çıkmış olan, Şef Kübra Şenyaylar yönetimindeki çok sesli koronun sezon kapanış konseri Cuma günü Taksim’de.

 

Müzede Yoga

Sakıp Sabancı Müzesi / 14.06.17

Ağustos sonuna kadar her Çarşamba günü 8:00 – 9:15 saatleri arasında gerçekleşecek etkinliklerde Cihangir Yoga eğitmenleri, açık havada yoga dersi verecek. Etkinlikte katılım tüm yoga seviyelerine açık ve giriş ücretsiz.

 

Karakutu

Mixer / 16.06.17

 

Karakutu, Mixer’in genç sanatçıların ve küratörlerin projelerine yer verdiği Mixer Sessions kapsamında düzenlenen bir sergi.
Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Yönetimi bölümü son sınıf öğrencisi Burcu Bilir’in ‘Karakutu’ projesi önderliğinde altı sanatçının çalışmalarıyla; kentleşme, iktidar ve kimlik meselelerini irdeliyor.

Beyaz Gecelerin Alacakaranlığında 

Pera Müzesi / 18-28.06.17

Yaz mevsiminde geçen Nordik filmlerinin gösterileceği etkinlikteki filmler şöyle:

Uykusuz, Doğada Tek Başına,  Bir Yaz Masalı, Belalı Düğün ve Gençlik Başımda Duman.

 

Gaye Su Akyol & Bubituzak

Peyote Cennet Bahçesi / 17.06.17

Biraz nostaljik, biraz fantastik müzisyen Gaye Su Akyol, 2014 çıkışlı ilk albümü Develerle Yaşıyorum’da çizdiği rock ve alaturka uyumuyla dinleyiciye yeni bir boyutun kapılarını araladı. Kasım 2016 itibarıyla raflarda yerini alan ikinci stüdyo albümü Hologram İmparatorluğu ile ilk albümündeki başarısını devam ettirdi.

2011’de İstanbul’da Ali Güçlü Şimşek, Görkem Karabudak ve Emrah Atay tarafından kurulan Bubituzak; 2014’te Pasaj Müzik etiketiyle yayımlanan ilk albüm Uzay Yolları Taşlı’nın ardından 2015’te Bir Varmış Bir Yokmuş filminin müziklerini ve soundtrack albümünü yaparak filme, kendilerine has müzikal dokunuşlar kattılar. Bu yılın başında sanatçı inisiyatifli kendi şirketleri Dunganga Records’dan yayımladıkları ikinci albüm Boyutlar ile “algı kapılarını tutkuyla havalandırdılar”. Ocak 2017 çıkışlı albümde Rock’n’roll’un Anadolu coğrafyası ve sokak jargonuyla harmanlandığını; bir yandan da garage, surf, saykodelya, punk gibi türlerin izlerini hissetmek mümkün.

0 Comments

Leave a Comment

POPÜLER YAZILAR

Game of Thrones’un “Gece Nöbetçileri” IKEA’dan Giyiniyor!
Türk Balesinin Zarif Kurucusu Ninette De Valois
Tüketim Anlayışımızı Yüzümüze Çarpan 20 İllüstrasyon
Filmlerinden Efsane Sahnelerle Edward Norton
Hayali Dünyalara Yeni Bir Geçit
Romantik Piyanist ve Ünlü Besteci Sergei Rachmaninoff
Dünya Tarihinden Çarpıcı Anların Fotoğrafları
Mısır’ın 4. Piramidi: Ümmü Gülsüm
Her Biri Ayrı Hikayeye Sahip 15 Fotoğraf
Mindhunter’ın Yayın Tarihi Açıklandı
Ünlü Eserleri Yumurta Kabuklarına İşleyen Sanatçı: Süreyya Noyan
Düzenin İronik Ölümsüz Senaryosu ve Brecht
Ruhumuzun Melankolik Blues Gitaristi: Yavuz Çetin
Moonlight: 3 Dönem Tek Yüz
Lana Geri Döndü: Bir Arzu Nesnesi Olarak Lust For Life
September Kimdir?

September Kimdir?

14 Ağustos 2017
Sewp: Seksi ve Ölümcül Dövmeler
19. Yüzyılda Akıllara Takılan Soru: 2000’lerde Neler Olacak?
Loving Vincent Filminden Taze Fragman
13 Ağustos 1997: South Park Yayına Başladı
Film, Dizi ve Oyun Dünyasının En Güçlü Silahlarını Yapan Demirciler
Asi ve Özgür: Şebnem Ferah
Son Zamanların En İyi Dizisi The Handmaid’s Tale İzlemek İçin 5 Sebep
Son Zamanların En Havalı Film Müzikleri
Sanatçı Tatsuya Tanaka’dan Minyatür Fotoğraf Projesi
Ciddi Miktarda Spoiler İçeren Game Of Thrones 7. Sezonun Sızan Senaryosu
Will.i.am ve Nicole Scherzinger Louvre Müzesi’ndeki Klibini İzleyin
Hannibal Geri Dönüyor!
21 Maddede Bilinmeyenleri İle Robin Williams
Fotoğraf Sanatına Damgasını Vurmuş 11 Fotoğrafçı