I Am Iron Man!

Selamlar Wannagate okurları!

Bugün Orijinal 6 ekibinin son ve en önemli üyesine değineceğim. Hepinizin aklında Tony’nin neden öldüğüne dair sorular vardır. Bunun için bu karakterin gelişimine inmek şart. O yüzden dikkatle okumanızı rica ediyorum.

Tony, ilk Iron Man filminde kadın düşkünü,zengin ve umursamaz bir adamdı. En azından kime sorsanız bunu size söyler. Ancak zeki ve duyarlı bir adamdı. İşte sırf bu yüzden, kaldığı mağaradan kaçmak için dev bir zırh yaparak; hem kendisini, hem de tercümanını kurtarmaya çalıştı. O mağarada Ho Yinsen’i kaybettiği an, onun ilk kaybettiği andı. Bu yüzden kayıplarına ve diğerlerinin kayıplarına ilk çözümü silah üretiminden vazgeçip bilime ve teknolojiye yönelmekti.

İnsanları korumaya yönelik bu duyarlılığı, onu metal suratlı, kalbi yok sanılan bir süper kahramana dönüştürdü.  Kendisi gibi kahraman olan diğerlerini bulduğunda ona bu konudaki yükü hafiflemiş gibi geliyordu. Ta ki uzaydan gelen bir düşmanı görene kadar. Tony zeki de olsa bir insan olarak, bilmediği bir dünyadan gelecek ve baş edemeyeceği büyük bir tehdidin farkında olmak gibi bir ağırlığı yaşadı.  Thanos’un bir gün rakibi olacağının farkına vardı.Bu olası tehlike onu panik atak hastası yapacak kadar etkilemişti.

Bu yüzden Age Of Ultron’a sebep olan Ultron robotunu yarattı.Çünkü, Scarlet Witch ona en büyük korkusunu göstermişti. Nick Fury’nin de dediği gibi; ”Kötü olan herkesin ölmesi değildi, kötü olan onun hayatta kalan olmasıydı.” Bundan sonra hedefi, Avengers’ın bile mücadele edemeyeceği dünya dışı düşmana karşı bir zırh yaratmaktı. Başarısız oldu. Ultron onu hayal kırıklığına uğrattı. Ultron’a kendi sebep oldu ve Ultron yüzünden ölen bir çocuğun annesinin hüznünü gördü.

Bu onu yerle bir etmişken hükumet ona dünyanın koruyucu gücü Avengers’ı denetleme teklifi götürdü. Bu Tony için dünya dışı yaratıklardan önce Avengers’ın yaratabileceği sorunlara karşı bir önlemdi. Bunun için Captain America’nın karşısına çıktı. Bunun karşılığında da ekibi dağıldı. Bu süreçte, Spider-Man’i kendisinin peşinden gelmesi için eğitti. Bu konuda başarılı da oldu.

Bir gün, parkta karısının hamileliği hakkında konuşurken en korkulu rüyası onu buldu. Thanos geliyordu. Dünyada Thanos’un adamlarına ilk kafa tutan yine o oldu. Dünyada kayıp yaşanmaması için savaşı dünyanın dışına taşımaya çalıştı. Başarısız oldu. Bu başarısızlığı, onu son kaybına götürdü.

Kaybettiklerine rağmen, bir çiftlik evinde karısıyla hayat yaşamaya başladı. 5 yaşında kızına babalık yapan sıradan bir adamdı. Dostlarının kaybettiklerini geri getirmek için verdiği umuda bile yüz çevirmişti. Ta ki son kaybı Peter Parker’ın resmine bakana dek.

İşte bu onu sonuna götüren yol oldu. Zamanda geri gitti. Kayıplarını ve diğerlerinin kayıplarını geri getirmek için mücadele verdi. Bu yolculukta babasıyla tek bir sefer de olsa görüştü. Tam kaybettiklerini geri getirdi ve her şey yoluna döndü derken. Bir kere daha kaybetmemek için, dünya dışından gelen düşmanından sonsuzluk taşlarını aldı ve o sözleri söyledi:

I Am Iron Man

3000 kere sevdiğimiz, 14.000.605’da bir ihtimalimizin şerefine! Saygıyla anıyoruz!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here