Brockhampton, aslında 2012’de “AliveSinceForever” adıyla müzik serüvenine başladı. Brockhampton adını 2015’de alan grup, 13 kişiden oluşuyor:

 1. Kevin Abstract (vokal, video yönetmenliği)
 2. Matt Champion (vokal)
 3. JOBA (vokal, piyano, prodüksiyon, mixing, mastering)
 4. Merlyn Wood (vokal)
 5. Dom McLennon (vokal)
 6. Bearface (vokal, gitar, bas gitar, prodüksiyon)
 7. Romil Hemnani (prodüksiyon, DJ)
 8. Jabari Manwa (prodüksiyon, mixing, mastering)
 9. Kiko Merley (prodüksiyon, mixing, mastering)
 10. Henock Sileshi (grafik tasarım)
 11. Ashlan Grey (fotoğrafçılık)
 12. Robert Ontenient (web tasarım, gitar)
 13. Jon Nunes (işletmeci)

Kısaca Brockhampton başlı başına her işini kendi halledebilcek güçte bir grup. Peki bu kadar kişi arasından Bearface’i ne ayırıyor?

Bu 13 kişi arasından saf bir “şarkıcı” olarak tanımlayabileceğimiz tek kişi Bearface. Çoğunlukla rapçilerden oluşan gruba JOBA, Kevin Abstract ve Bearface bu güzel estetistiği katıyor. Ancak Bearface’i bu ikisinden ayıran bir şey daha var, inanılmaz bir ses…

Şekil A’da gördüğümüz gibi TEAM’de Bearface’in falsetto’su:

Grup, Brockhampton adını aldığından beri 4 albüm piyasaya sürdü. Bu albümler All American Trash, Saturation I, Saturation II ve Saturation III.

Grubun 2016’da çıkan All American Trash albümünde Bearface, albümün her yerinden çıkıyordu diyebiliriz. Gelin sizi Palace’daki hafif gitar riff’ine ve meleksi diyebileceğimiz vokallere götürelim:

All American Trash’deki bir başka elmas, Home:

Bearface, grubun ABD dışından tek üyesi olduğu için Saturation I’in yapımı sırasında birkaç vize problemiyle karşılaştı. Bu sırada pek grupla birlikte olamayan sanatçı Saturation I’in kapanış şarkısı olan WASTE’i Londra’da tek başına kaydetti.

Saturation I’den sonra yeniden grupla aynı evde yaşamaya başlayan Bearface, Saturation II’de Gamba, Sunny ve Jesus şarkılarında bulunsa da asıl dikkati çeken şarkı Summer’dı. Summer’da Bearface aynı vokal ritmi tekrarlasa da Saturation II’yi çok hoş bir gitar solosuyla kapatıyor.

Ve Saturation III’de de yazının başlarında bahsettiğimiz falsetto’yu yapan Bearface, Bleach’de de şarkıyı kapama görevini üstlendi.

Bearface’in bir başka parladığı şarkı ise Quiver. Quiver, Saturation III’ün belgeseli için yapılmış ancak albüme alınmamış muhteşem bir şarkı.

Son olarak da “yeni” Brockhampton döneminden bahsedelim. 27 Mayıs 2018’de grup üyelerinden Ameer Vann hakkında çıkan cinsel istismar iddiaları sonucu Ameer’in gruptan atılmasıyla yeni bir dönem başladı.

Ameer’in gruptan atılmasından sonraki ilk Brockhampton şarkısı Tonya’ydı:

Bu şarkıyı Jimmy Fallon’un programı olan “The Tonight Show”da seslendiren grup henüz şarkının orijinal versiyonunu piyasaya sürmedi. Hatta video da Jimmy Fallon’un kendi Youtube kanalından da kaldırılmış durumda. Bu şarkıda All American Trash’den beri Bearface’i diğer grup üyeleriyle bu kadar fazla iç içe görebildik diyebiliriz.

Brockhampton, 6 Temmuz’da “Things We Lost In The Fire” radyo programını duyurdu. Beats 1’da olan programın ilk bölümü 7 Temmuz’da yayınlandı ve Ameer Vann’ın gruptan ayrılmasından sonraki ilk resmi şarkı olan “1999 Wildfire”ı yayınladılar. Burada ve sonraki çıkan “1998 Truman” şarkısında Bearface’in daha müdahil olduğunu görebiliyoruz:

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here