Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
203

Friedrich Nietzsche’nin Böyle Buyurdu Zerdüşt’ü, tabiri caizse üst insana ve kişinin tinine dair öğütler içeren sindirilmesi zor bir kitap. Dikkat edin, Nietzsche’nin bütün görüşlerini bir araya getirdiği, bilge insan olarak karşımıza çıktığı bu kitap dünyaya bakış açınızı değiştirebilir.

”Ben bu kulaklara göre ağız değilim” diyerek kendini en üst raflara yerleştiren kitabın en vurucu öğütlerine bir bakalım.

1.
Severim ruhu harcanıp gideni, ne teşekkür bekleyen ne de etmek isteyeni; çünkü hep armağan eder ve kendisini esirgemek istemez o. Severim şans ondan yana gittiğinde utanıp da kendine: Ben hilebaz bir oyuncu muyum ki? diye soranı – çünkü mahvolmak ister o.

Severim bir işe başlamadan önce altın sözler saçanı ve her zaman vaat ettiğinden daha fazlasını yerine getireni; çünkü kendi batışını ister o.

Severim gelecektekileri haklı çıkaranı ve geçmiştekileri kurtaranı; çünkü şimdiki zamandakilerin eliyle mahvolmak ister o.

2. Günde on kez yeniden barışmalısın kendinle; çünkü kendini yenmek burukluk yaratır ve kötü uyur barışık olmayan.

On hakikat bulmalısın günde; yoksa gece de ararsın hakikati ve aç kalır ruhun.

Günde on kez gülmelisin ve neşeli olmalısın; yoksa gece rahatsız eder seni miden, bu dert küpü.

3. Bu dediği dedik, ısrarcı kişileri kıskanma sen hakikat sevdalısı! Hakikat hiçbir zaman dediği dedik birinin kollarına bırakmamıştır kendini. Bu apansızlar yüzünden geri dön güvende olduğun yere; sadece pazar yerinde saldırırlar bir Evet ya da Hayır’la adamın üzerine.

Yavaştır idraki tüm derin kuyuların; uzun süre beklemeleri gerekir, derinliklerine neyin düştüğünü anlayabilmeleri için.

Kaç dostum, yalnızlığına kaç; zehirli sineklerin soktuğunu görüyorum seni. Kaç, rüzgarın sert ve şiddetli estiği yere.

4. Kendine karşı bir zındık olacaksın, bir cadı, bir kahin, bir deli, bir kuşkucu, bir uğursuz ve bir alçak olacaksın.

Kendini yakmak istemelisin kendi ateşinde; nasıl yeniden doğmak isteyebilirsin ki önce kül olmadan?

5. Bunu biliyor muydunuz? Haksızlığı bölüşmek, haklılığı yarılamak demektir. Ve ancak taşıyabilen almalı haksızlığı üzerine!

Küçük bir intikam daha insancadır hiç intikam alınmamasından. Ve ceza, çiğneyip geçenler için bir hak ve bir onur olmadıkça, hoşlanmıyorum sizin cezanızdan da!

Haklılığını korumaktansa, kendini haksız görmek daha asildir, özellikle de haklı olduğunda. Ancak, yeterince zengin olmak gerekir bunun için.

6. Yaratmak – acılardan büyük kurtuluştur ve yaşamın hafiflemesidir. Ama yaratıcı olmak için acı çekmek gerekir, pek çok dönüşümden geçmek gerekir.

Evet, pek çok acı ölüm bulunmalı sizin yaşamınızda, siz yaratanlar! Bu yüzden tüm faniliğin savunucuları ve tüm faniliği haklı çıkaranlar olmalısınız.

7. Eğer acı çeken bir dostun varsa, dinleneceği yer ol acısının; ama adeta sert bir yatak gibi ol, bir sahra yatağı gibi; en çok böyle faydan dokunur ona.

Ve bir dostun kötülük yaparsa sana, de ki: ”Bağışlıyorum seni bana yaptığından ötürü ama kendine yaptığını – nasıl bağışlayabilirdim ki bunu?”

8. Erdemleriyle düşmanlarının gözlerini oymak isterler ve sırf başkalarını alçaltmak için yükselirler.

Kimileri de bataklıkta yaşar ve konuşur sazlıkların içinden: ”Erdem – usulca oturmaktır bataklıkta.
Biz kimseyi ısırmayız ve ısırmak isteyenin yolundan çekiliriz ve her konuda görüşümüz bize verilen görüştür.”

9. Kendinize inanmaya cesaret edin önce – kendinize ve iç organlarınıza! Kendine inanmayan yalan söyler her zaman.

Bir tanrı maskesi takmışsınız, siz ”temizler”; bir tanrı maskesine girip çöreklenmiş iğrenç solucanınız.

10. Sahiden, ne çok gülmüşümdür, keskin pençeleri olmadığı için kendini iyi zanneden zayıflara!

Sütunun erdemini örnek almalısın kendine; ne kadar yükselirse o kadar güzelleşir ve narinleşir, ama içten içe sertleşir ve dayanıklılaşır bu sütun.

Evet, yüce kişi, önce güzel olmalı ve kendi güzelliğine ayna tutmalısın.

Beğen
Beğen Harika Heuheu WOW Olmamış Kızdım!
203

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here