Yalnızlık, iki ucu benliklerimize bağlı bir ip… İnsanlarla, eşyalarla dolu odalarda yalnız kalabilmek de elbette bir noktada mümkün. Ama o odaları zihnimizde boşluklara bölüp, sırtımızı hiçliğin duvarına yaslayabilme gücü gösterdiğimizde önceki bahsettiğim durumdan daha farklı bir durumun içine geçiyoruz. Mesela böyle bir durumun içindeyken kendinizi hiç Kış Uykusu filmindeki Nihal gibi hissettiniz mi? Aynı ateşin başında aynı yalnızlıkla kalabildiniz mi?

Bu okuduklarınızı yazmaya başlamadan, gecesinde Nietzsche‘nin “Gezgin ile Gölgesi” kitabıyla göz göze geldik ve beni de yalnızlığıma götüren şey ya da o an dinlediğim şarkıları böyle bir başlıkla adlandırabilmeme yardımcı olan şey bir insanın gölgesiyle konuşabilecek kadar yalnızlaşabilme ihtimaliydi. Buna yalnızlaşmak demek de doğru mudur? Cevabı bulabilecek kadar paylaşımlarımız olmadı gölgemle, şimdilik.

Göz göze geldiğim kitap 1966 basımdı ve ben doğduğumda neredeyse orta yetişkinliğe ilerleyebileceği kadar aramızda uzun yıllar vardı. Kitapla aramdaki yıllar göz ardı edilebilirdi ama bu satırlar yüzyıllar önce Nietzsche bomboş bir odada yalnızlığına ruhen ve bedenen gömülmeye başlamışken yazılmıştı. O bunları yazarken bir şeyler dinliyor muydu bilmiyorum. Ama ben üç ya da dört adımda biten odamda bu kitabı okurken, gölgemi ararken ve zihnimin odalarını yalnızlığımla doldururken dinlediğim şarkıları sizler için bir araya getirdim. Nietzsche adını Zerdüşt koyduğu bir gezginken de şöyle sesleniyor: “İnsan sevgisinden üstündür bence nesnelere ve hayaletlere duyulan sevgi.” Keyifli dinlemeler!

 1. Agnes Obel – Aventine
 2. Sleeping At Last – Homesick
 3. Sóley – Pretty Face
 4. Wardruna – Voluspá
 5. Quilapayún – Elegia al Che Guevara
 6. Harrison Brome – Fill Your Brains
 7. Thurisaz – Inner Voices
 8. The Paper Kites – Tenenbaum
 9. Tamino – Habibi
 10. Angus & Julia Stone – I’m Not Yours
 11. Kuan – Al Cenneti Çal Başına
 12. Sen Yağmur Dök – Ayrıklar
 13. Duman – Kırmış Kalbini
 14. Güncel Gürsel Artıktay – Ölmezdim
 15. Teoman – Kelimeler
 16. Saian Sakulta – Kendime Bir Zarf
 17. Kayra – Kafamda Cehennem
 18. Ah! Kosmos & Mabel Matiz – Mavi
 19. Yaşar Kurt – Güneş Kokusu
 20. Murat Yılmazyıldırım – Adsız Özlem